Политички врх САД ХВАЛИ Србију, али је и УПОЗОРАВА на једну велику надолазећу ОПАСНОСТ!
Ово треба схватити озбиљно
У редовној годишњој процени ситуације у свету везане за међународни тероризам амерички Стејт департмент навео је да је Србија "у 2016. остварила значајан напредак у усвајању ''Националне стратегије за превенцију и супротстављање тероризму за период 2016-2021", а у извештају се упозорава и да "на Косову расте претња од насилног исламистичког екстремизма".
ТРАМП ДОЛАЗИ У СРБИЈУ, а ОВО је разлог његове посете?!
Шта значи Вучићев састанак са Пенсом? Стручњак за Балкан објашњава какве ће користи имати Србија
У извештају Стејт департмента се наводи да је "Влада Србије наставила са напорима на супротстављању међународном тероризму у 2016, а политички лидери анагажовали су се заједно са САД и међународном заједницом на развоју снажнијих антитерористичких мера и стратегија".
- Полиција и безбедносне агенције Србије, посебно Директорат полиције Министарства унутрашњих послова (МУП) и Безбедносно-информативна агенција (БИА), наставиле су билатералну антитерористичку сарадњу са САД, са фокусом на проналажење и проверу актуелних прилива избеглица и миграната. Напредак је начињен, пошто је регистровано око 110.000 од отприлике 135.000 миграната који су прошли кроз земљу - стоји у извештају.
Детаљи састанка: Ево шта је тачно Пенс рекао Вучићу
У њему се додаје да је "ипак било значајних рупа у провери и обради, што је наглашено у медијским извештајима да је барем један починилац терористичких напада у Паризу у новембру 2015. прошао кроз Србију представљајући се као сиријски избеглица".
Наводи се да су "у 2016. српски званичници наставили са јавном осудом активности Исламске државе", као и да је "Србија партнер у Глобалној коалицији за пораз Исламске државе" и да је "донирала отприлике десет тона муниције за борбу против Исламске државе у 2016".
- Забринутост везана за транснационални тероризам унутар Србије слична је оној са којом се суочавају друге земље Западног Балкана које се налазе дуж историјске транзитне руте између Блиског истока и Западне Европе - такозване ''Балканске руте'' путем које се кријумчари оружје, наркотици и људи", пише у извештају.
У њему се оцењује да српска влада "наставља сарадњу са суседним земљама зарад побољшања пограничне безбедности и размене информација".
Наводи се да се "претњи од насилног исламистичког екстремизма која расте на Косову једним делом помаже из фондова страних организација које пропагирају екстремистичке идеологије и захваљујући насилним екстремистичким групама које активно користе друштвене мреже за ширење пропаганде и регрутовање присталица".
- Отприлике 315 терористичких бораца са Косова путовало је у Сирију и Ирак да би се борили на страни Исламске државе и Ал Нусра фрона (подружнице Ал Каиде у Сирији), од којих је отрпилике 58 страдало- стоји у извештају Стејт департмента.