"ИАКО У ТЕШКОМ ПОЛОЖАЈУ, ВУЧИЋ ЈЕ ФАКТОР МИРА" Пљуште похвале председнику Србије са свих страна - дијалог ће бити успешан!
У анализи се истиче и да примена већ потписаних споразума - Бриселског и Вашингтонског, је од кључне важности за успешан наставак дијалога.
Како наводе у анализи политичке ситуације у Србији, председник Вучић је под великим притисцима, а постоје и покушаји да се он и Влада Србије поткопају преко појединаца из Српске напредне странке (СНС), који делују у сарадњи са страним фактором.
"Добро здравље, благостање и просперитет српског народа" Лаборињ Вучићу уручио писмо председника Лоуренска
Председник Србије сутра у Немањиној: Вучић посећује болницу за цереброваскуларне болести "Свети Сава"
ЗАПАДНИ БАЛКАН У ФОКУСУ: Јанша открио приоритете Словеније током председавања ЕУ, шта то значи за Србију?
Истичу да су Србија и Вучић под интензивним међународним притиском да признају независност Косова и ускладе спољну политику Србије са ЕУ, у оквиру чега се посебан акценат ставља на увођење санкција против Русије, док истовремено ЕУ не нуди ништа.
У контексту дијалога Београда и Приштине, ИФИМЕС као један од кључних проблема у решавању косовског питања види "сукоб" два уставна концепта због чега посредници у дијалогу морају да уложе додатне напоре и вештине како би дијалог био окончан постизањем компромисног решења.
У анализи се истиче и да примена већ потписаних споразума - Бриселског и Вашингтонског, је од кључне важности за успешан наставак дијалога.
Када је реч о Бриселском споразуму, ИФИМЕС сматра да је примена потпуно блокирана и то посебно делови који се односе на нестале особе, односно неуступање архива ОВК, као и формирање Заједнице српских општина.
У анализи ИФИМЕС-а, оцењено је да ће иницијатива "мини Шенген" омогућити да регион Западног Балкана почне да функционише у складу са четири кључне слободе које су темељ ЕУ, односно слобода кретања људи, капитала, роба и услуга.
Додаје се да та иницијатива није компензација или алтернатива чланству у ЕУ за земље западног Балкана, већ пут ка чланству у ЕУ.
Анализирајући ситуацију у вези вируса короне, наводи се да је почетак производње вакцине у Србији од кључне важности у борби за очување здравља људи.
Примећује се и да је Србија помагала и другим земљама и да је у региону била првак у мисији спасавања живота.
Када је реч о евроинтеграцијама Србије, ИФИМЕС сматра да ће у наредном периоду бити потребно више радити на јачању и развоју поверења између Србије и ЕУ, а да би ЕУ требало да покаже више сензибилитета према Србији и њеном положају.