ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ СУТРА ПРЕД СКУПШТИНОМ СРБИЈЕ: Представљање извештаја о Косову и Метохији
Председник Скупштине Србије Ивица Дачић посебну седницу о КиМ сазвао је сутра у 12 сати
Председник Србије Александар Вучић представиће сутра посланицима у парламенту извештај о току преговора са Приштином и о стању на Косову и Метохији.
ПОСТАНИ ДЕО МЕРИДИАН ТИМА – ПЛАТА ПРЕКО 60.000 ДИНАРА!
Председник Вучић данас са делом опозиције: Представљање извештаја о КиМ Радној групи за међустраначки дијалог
"АМЕРИКА ДА САМА СЕБИ УВЕДЕ САНКЦИЈЕ ЗБОГ ЈУГОСЛАВИЈЕ" Никад оштрија Марија Захарова поставила САД на своје место
Вучић ће, на посебној седници парламента, представити Извештај о раду Канцеларије за Косово и Метохију у периоду од маја 2019. године до јуна ове године, као и Извештај о преговарачком процесу са Привременим институцијама самоуправе у Приштини од маја 2019. до 15. јуна ове године.
Председник је пре неколико дана најавио да ће 22. јуна у парламенту говорити подробно, детаљно и темељно о апсолутно сваком питању од кључног значаја за ситуацију на КиМ, плановима и идејама Србије, али и о објективној ситуацији са којом се суочавамо у међународној заједници.
Дијалог Београда и Приштине на политичком нивоу, настављен је 15. јуна након вишемесечног застоја, а у Бриселу су разговарали председник Вучић и премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти.
Вучић је рекао да је то била до сада најчуднија фаза, а да су представници Приштине желели да наведу београдску делегацију да разговоре напусти и инсистирали су само на теми признања тзв. Косова.
Иначе, председник Србије поднео је парламенту извештај о Косову и Метохији 27. маја 2019. године, а од тада до данас у разговорима под окриљем Брисела, готово се ништа није променило, осим представника приштине за преговарачким столом.
Приштина и даље одбија да испуни обавезу из Брислеског споразума и формира Заједницу српских општина, а једино конкретно питање око којег се може рећи да је дошло до неког помака су нестале особе.
У мају 2019. дијалог је био блокиран, након што је Приштина увела таксе на робу из централне Србије крајем 2018. године.
Таксе су укинуте готово годину и по дана касније, тек у априлу 2020, да би средином јула те године дијалог у Бриселу био настављен - 20 месеци након прекида.
То је био први састанак председника Србије Александра Вучића и тадашњег приштинског премијера Авдулаха Хотија у Бриселу, а домаћини су били шеф европске дипломатије Жозеп Борел и специјални представник ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак.
Том сусрету претходио је видео-самит о КиМ у Паризу, 10. јула, чији су домаћини били председник Француске Емануел Макрон и немачка канцеларка Ангела Меркел, као и трилатерални видео-састанак представника Београда, Приштине и ЕУ.
Када је у октобру 2019. председник САД Доналд Трамп поставио је Ричарда Гренела за специјалног изасланика за дијалог Београда и Приштине, и уз његово посредовање, Београд и Приштина договорили су да обнове авиолетове, чинило се да ће доћи до извесног помака у односима Београда и Приштине, пре свега у успостављању сабраћајних, економских веза и решавању проблема везаних за живот грађана.
Тако су, захваљујући овој иницијативи Вучић и Хоти потписали су 4. септембра прошле године, у присуству председника САД Доналда Трампа, у Вашингтону Споразум о економској нормализацији. Тада су потписана два засебна документа - један је потписао Вучић, а други Хоти.
Вучић и Хоти после Вашингтона, 7. септембра срели су се и у Бриселу, где је договорен наставак дијалога за 28. септембар, који је потом отказан због пандемије корона вируса.
У међувремену је на председничким изборима у Сад победио Џозеф Бајден, а на КиМ на месту премијера привремених институција у Приштина, наместо Хотија, поново се нашао Аљбин Курти, чија је неконструктивност у преговорима са Београдом била често критикована из САД.
Ту неконструктивност је Аљбин Курти показао и у Бриселу, где се први пут нашао за преговарачким столом са председником Вучићем 15 јуна - са једним захтевом да Србија призна независност Косова и без икакве намере да примени било шта од до сада постигнутих споразума.
Тако да када је реч о резултатаима званичних преговора са Приштином председник Вучић неће имати много шта да пренесе посланицима сутра у парламенту. Али треба очекивати да ће са њима поделити и искуство у вођењу преговора, притисцима и захтевима којима је Србија изложена, очекивањима и ставовима које он као председник Србије заступа и за које тражи подршку.
Пре сутрашњег обраћања посланицима, председник Вучић данас ће се састати са представницима ванпарламентарних странака, које не желе учешће страних представника у међустраначком дијалогу, и представити им извештај о КиМ и резултате досадашњег дијалога са Приштином.
Председник Скупштине Србије Ивица Дачић посебну седницу о КиМ сазвао је сутра у 12 сати.