Пропада ванредна седница Албанаца? Друго одлагање у тзв. парламенту на Косову, Тачи на стакленим ногама
Албанци желе да прекину дијалог?
Прва од две за данас заказане ванредне седнице тзв. косовске скупштине, на којој би посланици требало да се изјасне о владином тиму за дијалог са Београдом, поново је одложена, други пут од јутрос.
Прочитајте и:
- РАЗМАТРАЈУ СЕ СВЕ ОПЦИЈЕ: Договор Београда и Приштине до краја ове или почетком следеће године?
- АЛБАНЦИ СКРОЗ ПОЛУДЕЛИ: ТВРДЕ ДА ЈЕ КОРИДОР 10 КОСОВО, А НЕ СРБИЈА, нове опасне претензије Приштине!
- Паклени план Албанаца пред преговоре у Бриселу: Желе да ЗАБРАНЕ разговор са Србијом, очекује се ХАОС на Косову
Шеф парламентарне групе Алијансе за будућност Косова, Ахмет Исуфи, рекао је за КТВ да је расправа поново одложена за 18:30.
Седница, заказана на захтев самопроглашене владе, почела је са сат и по закашњења, а након краће расправе проглашена је 15-томинутна пауза, која је у два маха продужавана, а наставак је најављен за 18.30.
Одлагањем наставка ове, још је неизвеснија за данас заказана седница, на захтев опозиције, која је требало да почне јутрос у 10 сати и на којој је требало да се расправља о предлогу резолуције која би онемогућила Хашима Тачија да доноси било какве одлуке о разграничењу са Србијом.
Премијер самопроглашеног Косова Рамуш Харадинај изјавио је раније данас да није сигуран да ће имати довољно гласова за верификацију свог предлога о саставу преговарачког тима, будући да опозиција бојкотује седницу и не намерава да подржи предлог тзв. владе преговарачког тима.
Европски комесар Јоханес Хан не одбацује ниједну идеју, односно решење за Косово и Meothiju, па ни размену територија, али истиче да цео посао треба завршити до лета наредне године.
- Треба размишљати и изван кутије - односно из нове перспективе, рекао је Јоханес Хан за Радио Слободна Европа, по питању евентуалне размене територија.
На питање РСЕ "да ли се залаже за размену територија између Србије и Косова како би се обе земље покренуле ка ЕУ", Хан је одговорио да је "за решавање било каквог билатералног сукоба", али да "свако решење мора да допринесе широј стабилности овог региона (Западног Балкана), тако да то билатерално решење не иде на штету других у региону".
- Сада морамо да видимо шири слику што значи да, без обзира на то какво је то решење, оно мора да буде такво да не иде на штету других - поручио је Хан.
Упитан да појасни да ли "не искључује размену територија", Хан је казао да мисли да "то треба оставити њима". Нека они о томе расправљају, додао је комесар.
- Сада врло јасно знају шта су наши условни оквири и сматрам да, ако желите нешто постићи, треба размишљати и изван кутије - поручио је Јоханес Хан.
На питање РСЕ који је то "условни оквир", Хан је навео да је "то да има више стабилности у региону и да свако појединачно решење, сваки договор за решење билатералних сукоба мора да допринесе укупној стабилности и развоју региона јер је, на крају, циљ да свих шест земаља постану чланице Уније".
Упитан да ли се "не боји да би ово могло да има негативан ефекат на Босну и Херцеговину, Македонију, чак и на земље источног партнерства", Хан је рекао да мисли да је "о томе прерано говорити".
- Они и даље преговарају. Неке идеје су се појавиле. Посматрајмо то на овај начин – и сада се ради на даљим преговорима ради бољег усаглашавања идеја. Сматрам да пакет који има правно обавезујући споразум између Србије и Косова мора да садржи више елемената, а онда ћемо видети коначне идеје. Али мислим да су обе стране сада потпуно свесне међународне, не бих рекао забринутости, већ ограничења, а унутар тога мислим да су многа решења могућа - оценио је Хан.
Хан је упитан и да ли "сматра да ће доћи до решења до завршетка мандата Европске комисије".
- Није то зато што је крај мандата Комисије, али било би од користи ако би то могло да се закључи до, рецимо, лета наредне године, како бисмо кренули новим корацима - поручио је Хан.