ПРВА ПОСЛЕ 6 МЕСЕЦИ У среду седница СБ УН о Косову, ЈЕДНО ПИТАЊЕ на дневном реду
Претходна седница СБ УН о Косову одржава је 18. маја, а шестомесечна пауза је резултат противљења САД, Британије и Француске да се о том питању расправља свака три месеца, каква је била пракса у претходних 19 година
У Њујорку се у среду, 14. новембра одржава седница Савета безбедности УН, на којој ће бити разматран извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду Унмика.
Седница о ситуација на Косову, прва после шест месеци, заказана је на иницијативу Кине, која је 1. новембра преузела председавање Саветом безбедности.
У свом најновијем извештају о Косову и Метохији, Гутереш је поздравио решеност Београда и Приштине да, кроз дијалог којим посредује ЕУ, дођу до нормализације односа, упозоравајући истовремено да је у протекла три месеца забалежено неколико инцидената који су резултат међунационалних тензија.
У извештају, који обухвата период од 16. јула до 15. октобра, он је истакао да је забринут због обновљених тензија у вези са грађевинским радовима у посебним заштићеним зонама и упозорио на обавезе у вези са заштитом верског наслеђа.
Такође, он је у овом документу навео и да су изјаве српских и косовских лидера о разграничењу изазвале забринутост косовских Срба, као и неспоразуме између Београда и лидера Српске православне цркве на Косову.
Он је истакао да Унмик наставља конструктивну сарадњу са Београдом и Приштином, са свим заједницама на Косову и са регионалним и међународним актерима.
Као додатак извештају генералног секретара светске организације објављен је извештај високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност о активностима ЕУЛЕКС-а у периоду обухваћеном Гутерешовим извештајем, у коме се наводи да ће та мисија, која пролази кроз период реконфигурације, бити потпуно оперативна половином децембра.
Главни задатак везан за реконфигурацију је, наводи се у извештају, финализовање процеса предаје локалним властима више хиљада полицијских и случајева кривичног гоњења везаних за организовани криминал и ратне злочине.
Претходна седница СБ УН о Косову одржава је 18. маја, а шестомесечна пауза је резултат противљења САД, Британије и Француске да се о том питању расправља свака три месеца, каква је била пракса у претходних 19 година.