РАСИМ ЉАЈИЋ: Споразум о царинској унији имао би велики значај!
Министар каже и да би то апсолутно зачило повећање запослености, јер би дошло до повећане мобилности радне снаге
Споразум о цринској унији између држава региона имао би несумњиво веома велики значај, изјавио је данас потпредседник владе и министар трговине Расим Љајић, прецизирајући да би то пре свега значило слободан проток људи, веће инвестиције и већу запосленост.
СТИЖЕ НОВИ МИГРАНТСКИ ТАЛАС ИЗ ТУРСКЕ: Орбан најавио други ред ОГРАДЕ на граници са Србијом
Путина ОПАСНО љути СТРАНО МЕШАЊЕ у унутрашња питања Македоније?!
Љајић је објаснио да би, уз уважавање професионалних критеријума, то практично значило да би пословни људи могли да раде у било којој земљи региона без разних перипетија које сада имају.
Министар каже и да би то апсолутно зачило повећање запослености, јер би дошло до повећане мобилности радне снаге.
- То аутоматски значи веће инвестиције, веће инвестиције повлаче запосленост. За велике компаније ми смо појединачно исувише мала тржишта. Они ће радије доћи на тржиште са 20 милиона људи, пре него на тржиште од четири, пет или шест милиона - јасан је Љајић.
Веће инвестиције, већа запосленост, осим тога и већи капацитети српске привреде, као и већа конкурентност наше привреде.
- Апсолутна корист за сваку појединачну земљу, за нас као највећу економију и највећа је корист - казао је.
У прилог заједничког тржиста земаља региона, Љајић је подсетио на искуство које Србија има са спорзумом ЦЕФТА од пре десет година.
Владимир Ђукановић оштро осудио мешање НУНС-а и НДНВ-а у рад судства
- И, ако погледате резултате, то више није ствар ни утиска ни перцепције. Извоз је повећан 75 одсто унутар земаља чланица ЦЕФТА откада је тај споразум ступио на снагу. Вредност извоза земаља чланица ЦЕФТА је такође значајно повећана према трећим тржиштима. Ми смо имали суфицит пре десет година од 1,1 милијарду долара у трговини са земљама ЦЕФТА споразума - казао је Љајић.
Прошле године, истакао је, наш суфицит је био 2,1 милијарда долара, што је за милијарду или дупло више.
АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ ЗА БН ТВ: Срби са Бошњацима да живе у миру, ВЕРУЈЕМ У ВОЉУ НАРОДА
- Према томе, огромна је корист од овог споразума. Свака од тих земаља видела је бенефит од споразума о слободној трговини. Уколико имате највећу трговину, логично је да имате и највећу корист - навео је.
Србија, каже, није у потпуности искористила своје потенцијале и наша је жеља да још више олакшамо трговину и промет и људи и робе и капитала.
- Рецимо, Албанија извози 40 одсто мање од својих потенцијала у ЕУ. Босна и Македонија извозе 33 одсто мање од онога што би реално могли. Ми и ЦГ извозимо 27 одсто мање од онога што би смо могли - навео је министар и додао да још увек имамо те ванцаринске баријере, још увек постоје препреке.
ЕРДОГАН ПРЕТИ: Србију ћу да преплавим мигрантима!
Управо зато је премијер Александар Вучић изашао са овом идејом да у потпуности отворимо тржисте и створимо заједничко тржиште међу свим овим земљама. Упитан докле се стигло са пројектом аутопута који би повезивао Пожегу са Вишеградом, а потом Сарајевом и даље, Љајић каже да се о том пројекту разговара дуже од годину дана.
- Турска је изразила спремност да учествује у ко-финансирању тог пројекта, тј. финансирање главног, генралног пројекта, па да заједно тражимо даље инвестиције. Најпогоднија деоница, рута, била би ова од Пожеге до Вишеграда, пошто ћемо деоницу до Пожеге изградити нашим средствима на Коридору 11. Преостаје тај део од 60 километара до Вишеграда. Са друге стране, у Босни нажалост још увек нема сагласности да ли ће тај аутопут, заправо њихова деоница, ићи од Сарајева преко Горажда до Вишеграда. Појавио се предлог да иде преко Тузле. Ми чекамо одлуку сарајевских институција, ми смо спремни да уђемо у тај пројекат - рекао је Љајић.
Иначе, на састанку премијера Западног Балкана, који се одржавају у оквиру Берлинског процеса, споменуто је неких 13 пројеката чија је укупна вредност око 825 милиона евра.
На опаску да се о томе говори три године и да је Вучић изнео да три године причамо о Нишу, Приштини, Драчу, а да од тога, за сада, нема ништа, Љајић каже да управо због тога страхује, јер људи не виде конкретне бенефите и предности нашег приступања ЕУ.
Данас је последњи дан за подношење захтева за упис или промену у бирачком списку
Зато, додао је, пада и подршка евроинтеграцијама.
- Мене је страх да се и ови састанци не обезвреде, да људи не изгубе поверење и у ове самите уколико не виде да се тај пут бар почне радити, уколико не виде било шта, школу, болницу, било какав заједнички регионални пројекат који може бити од интереса за све људе овог региона - рекао је.
Према томе, истакао је Љајић, ЕУ је овде на потезу.
- Они су направили огромне грешке. Овај замор о проширењу је свакако утицао да падне подршка у појединим земљама према ЕУ интеграцијама, што је јако лоше. Европа не би смела да направи другу грешку, да сад кренемо у серију оваквих самита, који не доносе конкретну корист или да људи не могу да виде или осете ту корист - прецизирао је Љајић.