Састанак Вучића и Дезира: Договорен правац развитка медијске стратегије
Представник ОЕБС-а наставио тродневну посету Београду
Представник ОЕБС-а за слободу медија Арлем Дезир данас је у Београду с председником Србије Александром Вучићем разговарао о питањима слободе медија и поручио да ће нова медијска стратегија бити суштинска за будућност медијске слике у Србији, саопштио је ОЕБС.
Прочитајте и:
Дезир, који је у тродневној званичној посети Србији, с Вучићем је разговарао о главним изазовима везаним за слободу медија, укључујући безбедност новинара, борбу против некажњивости, медијски плурализам и нову медијску стратегију, наводи се у саопштењу.
- Нова медијска стратегија биће суштинска за будућност медијске слике у Србији. Она мора да реши питања медијског власништва, транспарентног финансирања, економске независности медија, и да оснажи медијски плурализам и независност јавних сервиса - рекао је Дезир.
Он је, стоји у саопштењу, нагласио "значај развијања ове стратегије и њеног финализовања на најотворенији и најобухватнији начин, заједно са свим релевантним актерима".
БРИТАНЦИ НАРЕДИЛИ УНИШТЕЊЕ ВУЧИЋА: Почела прљава кампања против председника Србије
ОЕБС истиче Дезирову поруку да цени отворен и конструктиван дијалог са српским властима, као и важне размене са новинарским удружењима и медијском заједницом.
ОЕБС наводи и да се Дезир састао са премијерком Аном Брнабић, министром спољних послова Ивицом Дачићем и државним секретаром у Министарству културе Александром Гајовићем.
- Моја канцеларија је спремна да помогне Србији у њеном процесу усвајања нове медијске стратегије, у знак подршке слободи медија у овој земљи - рекао је представник ОЕБС-а за слободу медија, наводи се у саопштењу.
ОЕБС наводи и да је Дезир присуствовао комеморацији поводом обележавања 19 година од убиства истакнутог новинара Славка Ћурувије, који је 1999. убијен испред зграде у којој је живео.
Дезир је одао пошту Ћурувији и свима онима који су платили крајњу цену за своју посвећеност новинарству, и позвао власти да окончају некажњивост за злочине почињене над новинарима.
- У том погледу, рад Комисије за истрагу о убиствима новинара је кључан и требало би да служи као модел другим земљама које се суочавају с таквим изазовима у региону ОЕБС-а - истакао је Дезир.
ОЕБС наводи да су смрти новинара Даде Вујасиновић 1994. и Милана Пантића 2001. такође остали нерешени, и да ће Дезир наставити да подржава власти и Комисију у потрази за истином и привођењу одговорних правди.
У саопштењу стоји и да Дезирова тродневна посета Београду обухвата и састанке с главним новинарским удружењима међу којима су УНС, НУНС, истраживачки новинари из мрежа као што су БИРН, КРИК и ЦИНС, више медијских организација, јавни сервиси, регулаторно тело, Савет за штампу и цивилно друштво.