СЕЋАЊЕ НА ЖРТВЕ ХОЛОКАУСТА литургија код Јасеновца и државна церемонија на Старом сајмишту
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Александар Вулин предводиће данас у Београду државну церемонију обележавања Дана сећања на жртве Холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату
Церемонија ће бити одржана у 11 часова код Споменика жртвама геноцида у Другом свтском рату у оквиру комплекса некадашњег нацистичког логора смрти Старо сајмиште на Новом Београду. Након церемоније полагања венаца и одавања почасти, Вулин ће се обратити присутнима, саопштено је из Владе Србије.
БЕОГРАД ЈЕ ДАНАС АТЛЕТСКИ ЦЕНТАР СВЕТА: Почиње 30. маратон у престоници Србије
ХЕРОЈ: Ватрогасац успео да УХВАТИ БЕБУ која је бачена из ЗАПАЉЕНЕ зграде!
Церемонији ће присуствовати и преживели затвореници логора смрти, чланови породица страдалих, представници Савеза јеврејских општина Србије, Савета ромске националне мањине, дипломатског кора, удружења и грађани. Законом о државним и другим празницима, у Србији је 2011. године установљен Дан сећања на жртве Холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату.
Овај дан посвећен је сећању на Србе, Јевреје и Роме страдале у масовним и нечовечним злочинима током Другог светског рата. Дан сећања на жртве геноцида обележава се 22. априла у спомен на тај датум 1945. године, када је дошло до пробоја групе затвореника усташког логора смрти у Јасеновцу-Доња Градина у Независној Држави Хрватској.
Систем концентрационих логора Јасеновац представља једно од највећих стратишта у Другом светском рату. Између 1941. и 1945. године у овом логору убијено је стотине хиљада цивила, највећим делом Срба, као и Јевреја и Рома, укључујући и десетине хиљада дјеце у логору Јастребарско.
Осим логора смрти у Јасеновцу-Доња Градина, систем концентрационих логора обухватао је више локалитета на територији данашњих Хрватске и БиХ. Најзлогласнији нацистички логор на територији окупиране Србије био је концентрациони логор на Старом сајмишту у Београду, чији су затвореници, углавном Срби, Јевреји и Роми, масовно убијани од 1941. до 1944. године.
Света литургија код Јасеновца
У храму Светог пророка Илије у селу Млака код Јасеновца данас ће бити служена литургија у знак сећања на жртве усташког логора Јасеновац. Молитвеном сећању присуствоваће председавајући Предсједништва БиХ Младен Иванић и министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић.
Литургију ће служити свештенство Епархије пакрачко-славонске. Поводом обележавања 72 године од пробоја логораша из Јасеновца, биће одржана и комеморација у Спомен-подручју Јасеновац, којој ће присуствовато министар Савановић. Организатори комеморације у Спомен подручју у Јасеновцу су Српско народно веће и Савез антифашистичких бораца и антифашиста Хрватске.
У Српској православној општој гимназији "Катарина Кантакузина Бранковић" у Загребу биће одржана пројекција документарног филма "Завештање", у којем се преживјели логораши усташког концентрационог логора присећају дјетињства, логора, страдања најмилијих и поратног времена.
Пробој из логора Јасеновац 22. априла 1945. године извршило је 600 логораша од преосталих 1.073 који су били заточени у Циглани, када су схватили да их чека сигурна смрт. Пробој је преживело њих мање од 100. У злогласном логору Јасеновац, током Другог светског рата страдало је 700.000 жртава усташког злочина. Међу њима, живот је изгубило 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало и 20.000 деце.