Шест УСЛОВА Америке скупо коштали премијера: Због једног ПАПИРА Ђинђић је убијен, а на њему су били ОВИ ЗАХТЕВИ
Најновија сазнања
Изненадна посета Зорана Ђинђића Америци у мају 2002. године запечатила је судбину српског премијера који је убијен у атентату годину дана касније, сазнаје Српски телеграф.
Прочитајте и:
Како се сазнаје, Ђинђићу је испостављена листа од шест захтева, за коју је одмах по изласку са састанка у Вашингтону прокоментарисао:
- Ја ово нећу преживети.
Према речима извора, који је у то време боравио у нашој дипломатској мисији у САД, Ђинђић је у Вашингтон допутовао са невеликом делегацијом, у којој је од министара био само шеф дипломатије Горан Свилановић. Састанци су били на највишем нивоу.
- Американци нису званично дали Зорану листу захтева, али је он са састанка изашао са папиром на ком је руком исписао све што је Колин Пауел тражио од њега. Од сарадње са Хагом, која је означена као приоритет свих приоритета, уз задате кратке рокове да се реализује па надаље. Било их је шест - открива извор.
Ова сазнања потврђује и Небојша Човић, један од лидера ДОС, тадашњи заменик председника Владе и један од најближих Ђинђићевих сарадника.
- То је било у мају 2002. значи мање од годину дана пре атентата. Он се из Вашингтона вратио потресен и одмах је заказан хитан колегијум одређених чланова Владе. Рекао је да су му наметнули нове захтеве, да сада по томе морамо да направимо нешто налик стратегији наше државе, у смислу како ћемо даље радити - каже Човић.
- Он је дословице на том колегијуму рекао: “Хаг нам је сад трн у оку, терају нас да то решавамо, а народ ми то никад неће опростити”. Извадио је неки папир који је донео из Америке, на ком је записао те захтеве, и кренули смо редом да анализирамо. Тада је рекао и да је решење косовског питања све ближе - наставља Ћовић.
- Осим тог Хага и страховитог притиска, Косова кога смо морали да решавамо, записао је и интеграције и приближавање ЕУ као правац у ком би требало да иде Србија. Истакао је и да мора да се подигне ниво владавине права у земљи, јачање невладиног сектора, затим побољшање сектора правосуђа и хватање у коштац са корупцијом - закључује Човић.