Нови предлог! Ђаци у Србији ће из лектире учити о силовању
У Србији постоје четири детета која су доживела неки вид сексуалног насиља...
Ђаци у Србији убудуће ће се кроз књижевна дела из лектире упознавати са темом сексуалног насиља, кажу у Министарству просвете.
Отрована деца у Бечеју! Дошли на такмичење у пливању, а завшили у болници
Ово Министартсво већ је направило програм по којем ће ученици кроз književnna дела учити како да се носе са насиљем и сексуалним злостављањем. Тако ће, примера ради, ђаци на часовима српског језика, кроз случај Антигоне учити о инцесту, а судбина Хасанагице послужи ће као сјајна лекција о породичном злостављању и полној дискриминацији. Кроз тему „Бановћ Страхиња“, бави ће се темом силовања.
Овако изгледа прва РУСКА основна школа у Београду (ФОТО)
Најбоља заштита
У Министрартву просвете наглашавају да се увођење ове теме у обавезни наставни план и програм наметнуло као неопходност. Наиме, истраживање које су спровели показује да у сваком одељењу у Србији постоје четири детета која су доживела неки вид сексуалног насиља.
Смиљана Грујић из Јединице за превенцију насиља у Министарству просвете каже да је ово најефикансија заштита од сексуалног злостављања деце.
Образовне пакете писали су људи који познају добро и ову тематику и наставне планове и програме. Циљ је да се деца науче да сексулано злостављање није само директан физички чин , већ и да је то ласцивно обраћање, свака врста узнемиравања, објављивање фотографија уз непримерене коментаре – каже Смиљана Грујић.
Без претеривања
Наставница српског језика у ОШ „Вук Караџић“ у Београду Јелена Ракић Каменица каже да још није видела „образовне пакете“ о изучавању сексуалног насиља. Она истиче да основна идеја није лоша, али да не би требало ни претеривати у потенцирању те теме.
- Ми у школи већ организујемо трибине на ову тему, разговарамо са децом, она нам се отварају и причају о својим искуствима, ми ух усмеравамо...Немам ништа против да се оваква тематика уврсти у обавезан наставни план, али нисам ни присталица тога да децу треба „затрпавати“ оваквим причама – каже Јелена Ракић Каменица.