Србија и Хрватска различито тумаче ОЛУЈУ и ДРУГИ СВЕТСКИ РАТ, али морамо тражити додирне тачке
Односи две земље кључни за регион
Односи Србије и Хрватске су кључни за односе у региону, поручио је данас потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић и истакао да зато треба уложити максималан напор да две државе нађу заједничке тачке за развој таквих односа.
Потпуно међусобно уважавање: НАТО поштује војну неутралност Србије!
Дачић је оценио да је превише потребе са хрватске стране за, како је рекао, релативизовањем одређенх питања из историје и прошлости како би на тај начин оправдали неке њихове поступке.
За тим нема потребе, казао је Дачић и додао да наше две земље морају да траже додирне тачке.
- Видели сте да је дошло до одређених помака у нашим односима у смислу да су се десили неки догађаји који би могли да подстакну да почнемо да причамо озбиљно о будућности, а то је пре свега избор председника Александра Вучића и долазак хрватске председнице на инаугурацију - рекао је Дачић.
Подсетио је да је током боравка председника Вучића и њега на недавном Форуму у Дубровнику са хрватске стране изражвана вербална спремност за развој односа двеју земаља.
И то што је нова хрватска министарка спољних послова из корпуса који је већ био ангажован на неким питањима у Србији, Дачић је оценио као добре претпоставке за развој односа двеју земаља.
Дачић одбацио све приговоре: Србија НЕЋЕ признати независно Косово!
- Али је питање али се то желИ озбиљно, јер видимо да је већ постала пракса да се уочи Бљеска или Олује догађају неке ситуације које те односе веома компликују. Све су то догађаји у којима има превише ирационалног а мало политичке воље да се гледа у будућност - навео је Дачић.
Подсетио је да је прошле године у јулу, на пример, покренуто питање рехабилитације кардинала Алојзија Степинца, затим је уследило обнављање суђење Браниславу Главашу за ратни злочин над Србима, па подизање споменика Миру Баришићу, као и хрватско блокирање Србије у отварању поглавља 23.
Ове године, указао је Дачић, имамо увођење вишеструко више таксе на увоз у Хрватску пољопривредних производа из земаља које нису чланице ЕУ, што би се, према његовим речима, могло протумачи као један мали "економски рат" против Србије.
- И као шлаг на торту је обележавање Олује уз учешће (Марка Перковића) Томпсона, човек који је добио много више на медијском значају него што то објективно заслужује. Реч о усташкој пропаганди са усташким покличима и поздравима. Он ове године не пева додуше у Книну, али ће певати сутрадан у Слуњу и то на дан обележавања 75 година од великог покоља који се догодио на том подручју - рекао је Дачић.
Он је подсетио је да је на том стратишту страдало више од 150 деце млађих од 13 година.
Министар је оценио да је то реакција којом Хрвати заправо желе да поруче:"Не можете нам ништа".
Али таква једна политика, додао је, не доприноси развоју бољим односима наших двеју држава и сигурно је да то нису вредности за које се борила и бори Европа, јер се Европа борила против фашистичке идеологије.
Као најгоре у свему томе је то, сматра Дачић, што у финансирању свега учествује Влада Хрватске.
Потврђено пред Американцима: Србија остаје војно неутрална земља
Објашњава да су у питању двоструки стандарди оних који су већ у ЕУ.
С друге стране, Србија стално подсећа и позива на реаговање не зато што, како каже Дачић, имамо нешто против већ реагујемо на чињенице које су "камен у ципели".
Дачић је закључио да Србија и Хрватска задуго Олују неће тумачити на исти начин, као што, како је рекао, они и дан данас неке догађаје из Другог светског рата тумаче на другачији начин.