"Србија мора да буде СЛЕДЕЋА ЧЛАНИЦА ЕУ" Немачки политичар пружио подршку и открио каква одлука следи у МАРТУ
Дугогодишњи немачки политичар и један од најистакнутијих европарламентараца Елмар Брок је рекао да је Србија кључна земља за мировни развој региона и најспремнија да постане следећа чланица Европске уније.
Брок, који је држао неке од највиших спољнополитичких функција у ЕУ, важи за човека који је знатно допринео стварању Устава ЕУ и доброг познаваоца прилика на Балкану.
Како видите тренутну ситуацију у односима Београда и Приштине?
- Надам се да ће обе стране имати разумевања, да ће доћи до споразума који ће обема земљама живот много олакшати када виде европску димензију и остваре се европске аспирације обе државе. Надам се да ће се то десити ускоро и да ће се у Приштини ускоро наћи ефикасна влада, а то није лако учинити. Такође се надам да ће се решити и стари проблеми из јесени 2018. године, косовско увођење такси Србији јер верујем да су те таксе неправедне.
ХАРАНГА ПРОТИВ СПЦ НЕ ПРЕСТАЈЕ! Цркву напао и Европски савет за спољне односе!
Премијерка Брнабић о изборима: БИЋЕ КАКО ПРЕДСЕДНИК КАЖЕ
Александар Вучић: НИКО НЕ СМЕ ДА НАМЕЋЕ ПРОМЕНУ ДЕЈТОНСКОГ СПОРАЗУМА
Шта мислите када ће ЕУ именовати изасланика за дијалог Београда и Приштине?
- Видите, господин Борељ је тек неколико дана провео на новој функцији. Верујем да ће ускоро некога именовати. Дајте му времена, он је нов и треба да попуни још доста позиција.
Које су највеће препреке за Србију на путу у ЕУ?
- Увек је тежак процес реформи и испуњавања критеријума из Копенхагена. То је нешто са чиме су морале да се носе све земље Европске уније. Они подразумевају да земље у потпуности примене европске стандарде у својим економијама, финансијама, владавини закона, демократији, свим тим питањима. Друго, морате да урадите свој домаћи задатак у том контексту, али такође и Европска унија има свој домаћи задатак који треба да уради. Надам се да ћемо након ове ситуације, која је настала након француске одлуке са прошлог самита, имати нову ситуацију у којој ће ЕУ спровести реформе које ће је припремити на проширење и да ћемо, када то постигнемо, имати нову методологију процеса и на самиту Европског савета у марту имати позитивне одлуке. Имам добар предосећај да ће се то десити у марту.
Шта мислите које године би Србија коначно могла да уђе у ЕУ? Мислите ли да је Србија успорила свој европски пут?
- Што се тиче чланства у ЕУ, оно увек зависи од сваке земље појединачно, од њених заслуга. Треба да се прођу поглавља, а то је детаљан и компликован процес. Наравно најбитнија су питања демократије и владавине права, и друга која су садржана у поглављима 23 и 24. Не бих рекао да је Србија успорила. Од почетка процеса евроинтеграција било је јасно да ће Србији бити потребне године до краја. То не може брзо да се деси, ради се о веома компликованом процесу, али не само Србији већ и ЕУ. Међутим, видимо је да је Србија земља која је најбоље припремљена да постане следећи члан ЕУ. Треба да јој помажемо и охрабрујемо је. Увек сам веровао да се мировни развој овог дела света не може постићи без Србије као дела решења и као чланице ЕУ. Србија је кључна земља овде.
Како видите октобарску одлуку о блокирању Северне Македоније и Албаније?
- Мислим да је то био пуцањ упозорења Француске упућен другим земљама чланицама да би их припремио на процес реформи. И мислим да има посвећености променама методологије процеса приступа. Према мојим информацијама, компромис је на путу и мислим да ће Француска бити задовољна и да ће у марту имати позитивну одлуку. Мислим да увек треба да имамо ситуацију да земље овог региона имају веродостојан осећај да их ми желимо у ЕУ.
Шта мислите о тренутној политичкој ситуацији у Србији уочи парламентарних избора и најаве дела опозиције да ће бојкотовати изборе?
- Верујем да је бојкот увек погрешна одлука. Видели смо бојкоте опозиције и у Албанији и Северној Македонији и то је увек погрешан приступ. Јасно је да свака влада има неке предности на изборима јер се представљају као моћ на делу, али она мора да се бори против опозиције и да брани своју позицију и да настави борбу у парламенту. Није добро ако немате опозицију као део парламента. Зато је погрешан приступ ако заустављате демократски процес не учествовањем у изборном процесу.
Шта очекујете од будуће приштинске владе ако буде предвођена Аљбином Куртијем?
- Мислим да он не припада старој групи из рата, па би то могло да буде шанса за боље односе, али сви знамо да ће бити тешко створити ситуацију на Косову у којој ће влада гледати у будућност и бити спремна на промене и спровођење реформи.
ЕВО ШТА ЈЕ ДОГОВОРЕНО НАКОН САСТАНКА ВУЧИЋА И ДОДИКА: Србија ће помагати Србима ма где били!
ПОТВРДИЋЕ СЕ ДА МОЈ БРАТ НЕМА ВЕЗЕ СА ЈОВАЊИЦОМ: Председник Србије о афери која је уздрмала српску јавност
"ШТО НИЈЕ ЗАБРАЊЕНО ШИПТАРИМА НЕ МОЖЕ НИ СРБИМА" Вулин послао јасну поруку албанским политичарима са југа Србије!
АМЕРИКАНЦИ И БРИТАНЦИ УЛАЖУ МИЛИОНЕ ЗА БОРБУ ПРОТИВ РУСИЈЕ НА БАЛКАНУ: Србија центар обавештајних активности
БИВША ВЛАСТ ПРАЛА ПАРЕ ИЗ ИРАНА: ФБИ чешља банку преко које је Богићевић делио новац са Тадићевим људима!