Анализа писма које је Си Ђингпинг послао Вучићу: Шта значе речи председника Кине упућене нашем председнику
Добре вести са Далеког истока
Кинески председник писао је свом српском колеги Александру Вучићу, захваљујући му се на честиткама поводом одржавања 19. националног конгреса Комунистичке партије Кине на којем је реизабран за генералног секретара Централног комитета Комунистичке партије Кине.
Си Ђинпинг писао Вучићу: Кинеско-српски односи све су бољи
Конгрес Комунистичке партије Кине је утолико значајнији јер су мисли, односно речи Си Ђингпинга, постале саставни део статута ове партије. Ова чињеница потврђује да је најмногољуднија земља на свету добила најмоћнијег лидера након Мао Цедунга. Наредне деценије, о којима је Ђингпинг говорио у представљању стратегије развоја своје земље, дају му прилику да обезбеди своје место у историји, као лидеру можда будуће најмоћније светске силе.
Имајући у виду наклоност и традиционално добре односе Србије са Кином, па чак и његову посету Београду у јуну прошле године, писмо једног од најмоћнијих људи на планети упућено баш на адресу председника Србије није нимало безначајно.
- Пријатељство између Кине и Србије има дугу традицију, две државе су важни и поуздани стратешки партнери. Последњих година, интензивирају се посете на високом нивоу, непрекидно се ојачава међусобно политичко поверење и активно се спроводе културне размене и сарадња – речи су кинеског председника.
Овде се истиче значај и дуга традиција партнерства између две земље коју кинески председник, очигледно веома цени. Подсећа се на посете Си Ђингпинга Београду, али и на посету Александра Вучића Кини, у мају ове године.
Србија - центар кинеских инвестиција
Развој политичког поверења, које се помиње у писму, говори о сасвим новом нивоу односа две земље, далеко напреднијим од оних из ранијег периода.
- Србија посебно активно учествује и има водећу улогу у изградњи ''Појас и пут'' као и у ''Saradnji 16 1'', постигла је богате резултате у узајамно корисној сарадњи, а практична сарадња између две стране доноси конкретну добробит нашим народима – наводи Си Ђингпинг.
Овај део писма можда је и најзначанији за нашу земљу. Управо овде се подсећа на економску сарадњу која ће допринети развоју Србије. Наша земља према овом пројекту постаје значајна транзитна зона у оквиру будућег продора кинеског капитала у земље ЕУ. Србија ће бити центар инфраструктурних пројеката од највећег могућег значаја. Овде ће, према плановима који се већ увелико реализују, пролазити значајна мрежа саобраћајних и железничких путева.
Председник Вучић за агенцију Синхуа: Кинески "ПОЈАС И ПУТ" учиниће свет много богатијим
Наиме, у оквиру сарадње са Кином, завршен је мост Земун-Борча, успостављена директна авио-линија Београд-Пекинг, укинуте су визе грађанима Кине и почели су радови на изградњи Коридора 11 и припреми пројекта за реконструкцију пруге Београд-Будимпешта.
- Кинеско-српски односи су у одличном тренду развоја и тиме комуникација између две владајуће партије има важну и водећу улогу у продубљивању разумевања, поверења и у подстицању билатералне сарадње у свим областима – истиче председник Кине.
Подршка председнику Србије Александру Вучићу
Си Ђингпинг несумјиво истиче значај владајућих партија у две земље и допринос водећих политичких организација, сматрајући их кључним факторима у развоју односа Србије и Кине.
У наставку свог писма, председник Кине, потврђује своју личну наклоност председнику Србије Александру Вучићу и владајућим структурама у нашој земљи.
- Ја придајем велику пажњу развоју Свеобухватног стратешког партнерства између Кине и Србије и желим да са Вама улажем заједничке напоре тако да две владајуће партије имају што већу политичку и друштвену водећу улогу, јачају размену искуства о управљању државе, како би допринеле развоју односа наших двеју земаља и изградњи заједничке будућности човечанства – навео је у свом писму кинески председник Си Ђинпинг.
Истакнут је значај размене искуства и даље сарадње руководства две земље, али и свеобухватна. Општа добробит, не само српског и кинеског народа, већ читавог света.
Може се закључити да се наша земља, иако територијално мала, ипак полако враћа на светску позорницу као фактор који спаја цивилизације и доприности сарадњи која ће резултирати бољом заједничком будућности народа Европе и Кине.