Србији дат РОК до јануара 2019. године! САД, ЕУ и НАТО спремиле КОСОВСКИ УЛТИМАТУМ
Русија на српској страни
САД, Европска унија и НАТО пакт спремили су финални „косовски ултиматум“ којим ће се од Србије затражити да призна лажну државу Косово најкасније до јануара 2019. године.
Прочитајте и:
- САВИЋ ЗА СРБИЈУ ДАНАС О МОНДИЈАЛУ: Жао ми је што нисам у Русији, не треба да се задовољимо самим пласманом (ФОТО)
- Стране службе формирале АГЕНТУРУ за субверзивна дејства у Србији: Шире лажне вести само са једним ЦИЉЕМ
- Шефица ЕУЛЕКСА поводом одласка мисије са Косова: Наш највећи успех је што се гасимо
Експерти Руске академије наука ове недеље су, како се сазнаје, нашим властима доставили поуздану информацију и документацију која показује да ће САД, НАТО и ЕУ захтевати од Србије да безусловно потпише независност лажне државе и омогући Приштини улазак у Уједињене нације.
Баш због овог плана, додају руски стручњаци, Приштина је прекинула наставак дијалога у Бриселу, а притисак на Србију расте из дана у дан.
Георгиј Енгелхарт са Института за славистику Руске академије наука тврди да Запад и Приштина желе да се позиција Београда у преговорима максимално ослаби.
- Истина је да су постављени рокови за Србију. Конкретно, рок је почетак следеће године. Текст завршног документа о пуној нормализацији односа Београда и Приштине већ је формулисан. Све у вези са преговорима своди се на то да Београд, без икаквих уступака, потпише признавање Косова. Сведоци смо веома снажног притиска који се врши на Београд – рекао је Енгелхарт за Спутњик.
Према његовим речима, најављено укључивање Русије у преговарачки процес знатно би олакшало позицију Србије.
- Зато ће САД, ЕУ и Приштина веома активно иступати против било каквог ширења формата преговора и биће посебно против укључивања Русије – упозорава Енгелхарт.
Премијерка Србије Ана Брнабић, коментаришући ове тврдње, каже да нема сумње да ће дијалог са Приштином бити јако тежак.
- Преговори ће бити све тежи док се Бриселски споразум не имплементира. За компромис треба двоје, а тренутно, нажалост, и више чланица. Људи у Приштини су сами рекли да немају спољну политику, већ да је то политика САД. Србија, дакле, мора да разговара са Вашингтоном о томе какав је компромис могућ, као и са Бриселом, јер он гарантује имплементацију споразуа. - истиче Брнабићева, додајући да Приштина намерно одуговлачи.
- Док ми причамо о неком решењу, имамо потписане договоре које Приштина није имплементирала. Кад их је Брисел притиснуо, рекли су да ЗСО није важна. Па не може то тако! Ако немамо другу страну која је одговорна, онда не видим како уопште можемо да разговарамо о компромису – наглашава Брнабићева.
Политиколог Александар Павић, сарадник Руског Фонда стратешке културе, каже да Русија нашој држави већ даје огромну подршку непрестаним инсистирањем на Резолуцији 1244 и подршком у УН.
- Београд има не само право, већ и обавезу да укључи Москву у преговоре. Поготову зато што је бриселски процес сада већ мртво слово на папиру, а ЕУ је показала неспособност и пристрасност. Било какав ултиматум осуђен је на неуспех ако Србија остане чврста – уверен је Павић.
Владан Глишић, лидер Народне мреже, каже да, што је Србија попустљивија према западним „пријатељима“, то су они бахатији.
- Једини начин да се макнемо из овог понижавајућег положаја јесте ослањање на Русију. Ово нам опет потврђује да српска русофилија није ствар романтике, већ рационална заштита интереса – закључује Глишић.