СУТРА ГЛАСАЊЕ О СРБИЈИ У ЕВРОПСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Дели критиковао ЕУ и стао на страну Србије - "неприхватаљива претеривања Брисела"
Европарламентарц и члан мађарског Фидеса Андор Дели критиковао је последњи извештај Европског парламента о Србији уз оцену да садржи ”неприхватљива претеривања” за која каже да ће кочити процес придруживања, нарушити кредибилитет ЕУ и отуђити грађане Србије.
- Просто је невероватно да када букти рат у Украјини, земљи која је сусед ЕУ, неки не виде да би се стабилност Уније ојачала што скоријим приступањем Србије. Влада Мађарске и посланици Фидеса се свим срцем залажу за приступање Србије ЕУ. Зато је овај извештај за нас неприхватљив. Сматрамо да Србија заслужује више подршке и разумевања - поручио је Дели.
Европски парламент ће сутра у подне гласати о извештају о Србији којим се поред владавине права и нормализације односа са Приштином процес евроинтеграција Србије условљама усклађивањем са ЕУ спољном политиком и увођењем санкција Русији.
"ЛИТВАНЦИ КАО ПОМЕРАНСКИ ШПИЦ КОЈИ ЖЕЛИ ДА СЕ БОРИ СА РОТВАЈЛЕРОМ" Обавештајац упозорио да Европа неће бранити Виљнус од Русије
ЗА БАЈДЕНА ЈЕ ЕВРОПА ШПАНСКО СЕЛО: Нови гаф америчког председника узбуркао јавност - поново се погубио (ВИДЕО)
РУСИЈА ОДНЕЛА ВЕЛИКУ ПОБЕДУ: Европа колабирала, па признала пораз - Западу је сада проблем Шолц?
Подсетимо, Посланици Европског парламента ће сутра у подне на пленарној седници у Стразбуру гласати о овогодишсњем извештају о Србији којим се изражава подршка будућем чланству Србије у ЕУ, али уз захтев да поред владавине права и нормализације односа са Приштином усклађивање са санкцијама Русији буде кључни елемент који ће одређивати укупан напредак Србије на путу приступања.
У тексту извештаја аманданима је убачено и да се од Србије и Косова очекује потписивање правнообавезујућег споразума о нормализацији односа "заснованог на међусобном признању" што је први пут да се међусобно признаје помиње у званичном докумету ЕУ институције као потребно решење дијалога Београда и Приштине.
Европски парламент понавља и позив Србији да предузме кораке у циљу даљег повећања слободе медија, гарантовања слободе изражавања, независности медија и медијског плурализма.
У тексту извештаја похваљује се напредак који је у Србији постигнут у развоју функционалне тржишне економије, као и према сарадњи који Србија показује у управаљању миграцијама.
Усвојен на пленаром заседању извештај Европског парламента добија форму резолуције, која није првнообавезујућа, али представља политичке смернице за земљу у процесу евроинтеграција.