Сутра ће у Њујорку бити одржана седница савета безбедности УН о КОСОВУ - Београд представља Дачић
На седници ће бити разматран најновији извештај генералног секретара УН Антониа Гутереша о раду УНМИК-а
У Њујорку ће сутра бити одржана седница Савета безбедности Уједињених нација, на којој ће бити разматран најновији извештај генералног секретара УН Антониа Гутереша о раду УНМИК-а, а Београд ће представљати министар спољних послова Ивица Дачић.
Прочитајте и:
Извештај покрива период од 16. октобра 2017. до 16. јануара 2018. године.
Дачић ће у свом излагању дати осврт на Извештај генералног секретара УН, односно, изнеће нашу оцену актуелне ситуације на Косову и Метохији и деловању УНМИК-а, саопштило је Министарство спољних послова.
Гутереш је у редовном извештају Савету безбедности УН о Косову оштро критиковао привремене власти у Приштини, наводећи да су "назадовали" процеси везани за почетак рада Специјалног суда за злочине ОВК и демаркацију са Црном Гором.
Као један од најважнијих догађаја у протекла три месеца, он је издвојио убиство Оливера Ивановића.
Гутереш је указао и да се током 2017. године на тзв. Косово вратило 498 особа, односно најмање од 2000. године.
У извештају је навео и да је у претходна три месеца на самопроглашено Косову видљиво назадовање у кључним областима, пре свега у непристрасној примени владавине права.
- Недавни покушаји одређених посланика да укину закон о Специјалном суду и подрију кредибилитет те институције је дубоко разочаравајући. Позивам политичке лидере на Косову да покажу пуну приврженост правди и владавини закон - навео је Гутерес у извештају, који је објављен на сајту СБ УН.
Он је додао да је "формирање Специјалног суда и Тужилаштва кључни корак којим тзв. Косово треба да покаже искрену жељу да подржава владавину права.
Као други кључни догађај у претходна три месеца, шеф УН навео је убиство једног од лидера Срба са севера Оливера Ивановића, наводећи да је ово убиство изазвало "шок и бес" на Косову и ширем региону.
- Брзо откривање одговорних и њихово привођење правди кључни су фактори за одржање пута ка трајном миру. Поздрављам уздржаност политичких лидера после овог кукавичког злочина, као и одлучност Београда и Приштине да сарађују и спрече распиривање политичких тензија - навео је Гутереш.
Он је, такође, позвао лидере у Београду и Приштини да наставе ангажовање и у 2018. години у правцу пуне примене споразума постигнутих у дијалогу уз посредовање ЕУ.
Трамп ТРАЖИ од Грчке да призна КОСОВО? То би могло да се догоди из неколико РАЗЛОГА
Гутереш је упозорио, после дуго времена, на спорост процеса повратка прогнаних, наводећи да се током 2017. године на Косово вратило свега 498 особа - најмање од 2000. године, од када се о овом проблему извештавају амбасадори Савета безбедности.
Уз извештај генералног секретара УН приложени су анекси о раду Еулекса, али и Специјализованих већа и Специјализованог тужилаштва самопрокламованог Косова у протеклом периоду.
У извештају Специјалног суда се каже да се наставља истрага о извештају Парламентарне скупштине Савета Европе под називом "Нехуман третман људи и нелегална трговина људским органима на Косову".
- Без обзира на покушаје укидања или мењања специјалног закона, канцеларија специјалног тужилаштва остаје фокусирана на испуњавању својих обавеза - наведено је у анексу.