СВЕ ДУЖЕ СЕ ЗАДРЖАВАЈУ У НАШОЈ ЗЕМЉИ: Ево колико МИГРАНАТА има тренутно у Србији!
У свету се данас обележава Међународни дан миграната
У свету се данас обележава Међународни дан миграната, а Србија га је дочекала са око 6.000 миграната, који чекају да наставе пут према земљама западне Европе.
Од почетка мигрантске кризе, кроз Србију је прошло око милион миграната, који уточиште од рата нашли у Немачкој, Аустрији, Француској, Великој Британији...
У почетку им је Србија била само успутна станица за предах и окрепљење, док се данас све дуже задржавају у нашој земљи, три, четири и више месеци, јер суседне државе, чланице ЕУ, примају ограничен број људи.
ПРЕПЛАВЉЕНОСТ: Чак 350.000 миграната стигло ове године у Европску унију!
Министар за рад, запошљавање борачка и социјална питања Александар Вулин рекао је данас да из Србије дневно легално изађе око 30, а да уђе око 50 миграната, некада и више, и да се тренутно у нашој земљи налази око 6.000 миграната и тај број Србија успева да одржи.
Он је нагласио да ће Србија унапређивати постојећи капацитете у прихватним центрима, али да их неће повећавати, те да наша земља неће постати паркинг за мигранте.
Вулин је додао да је Србија поуздан партнер, да је прихватила да прими 6.000 миграната и толико се миграната данас налази у прихватним центрима, те да свака земља треба да испуни свој део одговорности.
СТЕФАНОВИЋ У ДИМИТРОВГРАДУ: Боља контрола миграната с заједничким патролама!
Министар је додао да Србија следеће године очекује више новца за мигранте од европских партнера него ове године, како терет мигрантске кризе не би падао на грађане Србије.
Вулин је рекао да је Србија добила донацију од више од пет милиона евра и да ће новац бити подељен локалним самоуправама које су на мигрантској рути да се "боље снађу".
У Центру за азил у Крњачи, тренутно се налазе 1.262 мигранта, од којих је 652 затражило азил, док њих 610 нису тражили азил већ су смештени као ургентни прихват.
Управник центра Раде Chirić рекао је Танјугу да у прихватном и азилном делу има 597. деце који путују са једним или оба родитеља, а да имају 71 малолетника који путују сами.
Међу мигрантима у Крњачи највише је оних који долазе из Авганистана, а знатнои мање него раније из Сирије и Ирака.
Смештај и исхрана обезбеђени су за мигранте, у центру их чекају топле собе, топла вода за туширање, деца имају играоницу која ради од осам до четири и где малишани могу да уче енглески, али и српски језик, уколико желе.
На располагању имају и интернет собу, одакле могу да комуницирају са родбином и пријатељима. При центру ради и амбуланта, тако да је лекар стално доступан.
Оно што им тренутно недостаје, како каже Chirić, су зимска обућа и одећа, средства за личну хигијену.
Генерална скупштина УН прогласила је 2000. године 18. децембар за Међународни дан миграната, јер је тог дана 1990. године усвојена Конвенција о заштити права мигрантских радника и чланова њихових породица. Према званичним подацима у свету живи око 230 милиона миграната.
Овај датум ове године има вишеструко значење, јер је свет суочен са највећом мигранском кризом од Другог светског рата.
Током 2015. године, страдао је велики број миграната, око 3.600, највише у Средоземном мору у покушају да се домогну земаља Европске уније.