СВИ МОГУ, А КАД СРБИН ХОЋЕ, НАСТАНЕ ПРОБЛЕМ: Зашто треба да бранимо Србе?
На питање новинара да ли је Србија спремна да пошаље војску на Косово у случају да нападну Србе, председник Србије Томислав Николић је одговорио да ако буду убијали Србе, да не само да ће послати војску, већ ће и он лично да иде.
Одговор председника Србије Томислава Николића је наишао на осуду једног дела јавности и због тога се поставља питање шта је ту погрешно. Шта то један председник као врховни командант једне земље треба да ради? Да ли можда да се покупи и оде, побегне, дозволи да његов народ буде убијан на његовој територији? Слажемо се да не треба да гине узалудно - то сигурно! Али да ли би било нормално да је изјавио да неће слати војску ни ако буду убијали Србе на Косову? Шта би у том случају онда сваки грађанин могао сутра да очекује живећи у Србији: да ће га неко убити и да неће бити ни Устава, ни закона, ни војске, ни полиције, ни председника, ни владе која ће га одбранити.
РОСУ УПАДА НА СЕВЕР КОСОВА 17. ФЕБРУАРА? Српски безбедњак открио намере Албанаца!
Можда је требало да каже да ћемо, уколико се понови 17. март. 2004., само упалити телевизор како би испратили и видели шта се дешава док нам убијају грађане, пале културну баштину, протерују и пљачкају становништво.
Ако погледамо само последњих неколико година, имамо много примера где су председници најјачих светских земља истицали да ће бранити своје интересе и своје грађане у страним земљама. Председник Русије Владимир Путин истакао је да је њихов циљ да заштите људе са којима имају историјске, културне и економске везе након свргавања украјинског председника и избијања грађанског рата у тој земљи. Нећемо никоме ништа наређивати, али нећемо стајати по страни, ако су људи угрожени, поручио је тада Путин.
Одлазећи амерички председник Барак Обама је последњих неколико година послао стотине војника у Ирак образлажући да на тај начин штити ирачки народ, који га није ни звао у помоћ, америчке интересе у Ираку и региону, као и да се бори против терориста.
Бивши британски премијер Дејвид Камерон је упозорио Аргентину 2013. године да ће Британци увек бити спремни да бране своје грађане на Фокландским острвима.
Да ли би овакви поступци Обаме и Путина и Камерона требало да укажу да ми треба да бранимо интересе Србије у Либији, Сирији, Ираку јер је сигурно да је у тим земљама живело много више нашег становништва него Руса и Американаца. Да ли би било нормално да исто као и Британци желимо да бранимо саставни део наше територије и становништво које живи на њој, јер Косово и Метохија су по уставу, као највишем правном акту Републике Србије саставни део њене територије.
ТОМА ОДРЖАО ЛЕКЦИЈУ АМЕРИЧКОМ АМБАСАДОРУ: Ви сте спровођењем своје воље створили многе невоље!
Зашто су они бранили своје грађане?
Зашто су Британци одлучили да бране Фокландска острва која се налазе на 500 километара од Аргентине и на само 13000 километара од Велике Британије. У рату за Фокландска острва је погинуло око 650 Аргентинаца и 255 Британаца, а становника на острву има мање од 3000.
Зашто Американци бране своје интересе и шаљу војску у Ирак и Авганистан кад тамо није живело ни 3000 њихових грађана. Зашто Руси шаљу војску у Сирију. Да ли можда због песка и сунца којих има у изобиљу или можда нафте и гаса који су стратешки ресурс.
Ми нисмо за РАТ
Да нисмо за сукоб и рат показали много пута последњих година. Последња у низу провокација је упад полиције самопроглашене државе Косово на север покрајине иако им је споразумом забрањено. Константно се трудимо и улажемо велике напоре да одржимо добросуседске односе са свима, али је битно да будемо свесни да нас нико неће бранити уколико се сами не будемо бранили.