УДАР НА СРБИЈУ НА ПЕТ ФРОНТОВА: Европска унија и САД крећу у акцију против наше земље
Бићемо суочени са бројним кампањама и неће бити лако сачувати наш положај и наставак економског раста
Србију очекује тежак период јер ће бити изложена заједничким притисцима из ЕУ и САД, одакле ће стизати све јача условљавања да призна Косово и Метохију. Позицију наше државе отежавају промене у америчкој администрацији са шефом Беле куће Џозефом Бајденом на челу из редова демократа, који су пословично на страни Приштине у решавању косовског чвора, објашњавају упућени извори из дипломатских кругова.
СПРЕМА СЕ ОРГАНИЗОВАНИ НАПАД НА РУСИЈУ: Лазански открио све о новом сукобу Москве и Брисела
Сурова истина изашла на видело: Пилсел открио све о злонамерној кампањи Нове С против патријарха Порфирија
ПОЛИЦАЈЦИ ЋЕ УСКОРО ЧУВАТИ УЛИЦЕ СРПСКИХ ГРАДОВА: По један позорник у сваком кварту, грађане чека већа безбедност
Истовремено прете уцењивања да се Београд малтене одрекне Републике Српске, али и доказаних политичко-економских партнера и пријатеља - Русије и Кине.
- Паралелно, они ће уз сарадњу са делом српске опозиције и њима наклоњеним медијима наставити на сваком кораку жестоку кампању против државног руководства са председником Александром Вучићем на челу. Параван за то ће бити и предстојећи међустраначки дијалог, уз посредство представника из Брисела на коме се дуго инсистира, а уочи предстојећих председничких и парламентарних избора, најављених за април 2022. године - указују саговорници Српског телеграфа.
Хватају залет
Увод у такав сценарио је и одлука чланова Одбора за спољне послове Европског парламента (АФЕТ) да изгласају амандмане на извештај о Србији известиоца ЕП Владимира Билчика, којима позивају преосталих пет држава ЕУ да признају КиМ, а Европски савет да укине визе за Косово. Да спремају бруталне притиске, указује и то што су подржали амандмане известиоца за Косово Виоле фон Крамон, која не пропушта прилику да јавно нападне Вучића - како због јасне политике према КиМ, па до односа према државним предузећима (?!).
И Вучић је упозорио да је пред Србијом веома тежак период и да нашу државу очекују заједнички и концентрисани притисци ЕУ и САД по питању РС, али и да призна Косово:
- Важно је да разумемо промене у америчкој администрацији. Тражиће да испунимо, како то Американци нескривено кажу, признање Косова. Истовремено, ЕУ ће користити нешто другачији речник, али несумњиво иде ка истом циљу. Покушај укидања ингеренција и компетенција власти у РС и прављење, како они кажу, функционалне БиХ.
Бићемо суочени са бројним кампањама и у таквим околностима, како је казао, неће бити лако сачувати положај Србије и наставак економског раста.
Згодно оружје
И аналитичар Дејан Милетић сматра да ће ЕУ и САД заједничким снагама "ударати" на пет болних тачака - од КиМ преко РС до традиционалних савезника.
- Све јачи ће бити притисци да се Београд одрекне КиМ. ЕУ ће водити дијалог, али САД могу имати деструктивну улогу тиме што ће у сваком случају подржавати Приштину развлачењем процеса и(ли) одржавањем конфликтног потенцијала у региону, за шта може да послужи и кампања да се развласти РС зарад унитаризације БиХ. Притисци ће бити са свих страна, неће се либити условљавања инвестицијама, евроинтеграцијама, претњама да се одрекнемо веза са Москвом и Пекингом…
За такво унижавање Србије, како додаје, ослониће се на део опозиције, која по сваку цену жели на власт:
- Они су згодно оружје за слабљење Србије. Нарочито се то може читати кроз њихове нереалне захтеве пред предстојеће изборе, најављени међустраначки дијалог уз посредство ЕУ. Верујемо да ће се мудром политиком и наставком економског раста држава са свим тим претњама успешно изборити.
Због Косова крећу најжешћи притисци
1. Косово и Метохија
* Американци нескривено траже признање Косова док ЕУ користити нешто другачији речник, али несумњиво иду ка истом циљу
2. Европски парламент
* Кренуо у жестоку кампању усвајањем извештаја којим се потписивање свеобухватног споразума Београда и Приштине наводи као услов за пут ка ЕУ. Европарламентарци су усвојили и амандмане којима траже од Србије да разреши афере Крушик и Јовањица, али и да се "дође до правде у случају рушења Савамале", као и санкције за нападе и говор мржње у Скупштини упућене њиховој колегиници Тањи Фајон, као и према политичким противницима, независним медијима...
3. Република Српска
* Наставак покушаја да се развласти РС, ради унитаризације БиХ, што значи да се Београд, практично, одрекне РС упркос Дејтонском споразуму
4. Кина и Русија
* Инсистирање да Србија "ублажи" сарадњу, контакте, пословање, дипломатске активности са Пекингом и Москвом, мада или баш зато што дају подршку Београду у вези са решавањем косовског чвора у СБ УН
5. Деловање опозиције
* Усмераваће и пружаће (не)посредну подршку делу опозиције да настави медијско-политичку кампању против власти. Прилика за условљавање су предстојећи избори. Већ се чују разноврсни захтеви од формирања ресора за изборе, што нигде на планети не постоји, до раздвајања редовних председничких и ванредних парламентарних избора