ВОЗАЧИ ОПРЕЗ: Уколико не пустите пешака да пређе улицу добићете ОВУ казну
Возачи, од сада још више обратите пажњу на пешаке
Добро обратите пажњу на пешаке јер ако им ускратите право првенства пролаза на пешачком прелазу, а то забележи полицијска камера за видео-надзор саобраћаја или саобраћајни полицајац, добићете два казнена поена више него што би требало.
МУП: Грађани да пријаве ако их је неко угрожавао!
Више нећете морати да чекате на шалтерима! Документа ћемо од данас вадити много брже
Откако су Законом о безбедности саобраћаја из 2009. године у наше законодавство уведени казнени поени као део санкције за саобраћајне прекршаје, многи возачи су их добили, а преко 10.000 њих се нашло у ситуацији да им због 18 или више казнених поена буду одузете возачке дозволе.
Зато посебну тежину има нелогично написана одредба поменутог закона због које се возачима, за прекршаје учињене према пешацима, додељују два казнена поена више него што би требало.
Овај проблем није нов и постоји већ годинама, али је сада право време да се њиме детаљније позабавимо и да скренемо пажњу надлежнима из Управе саобраћајне полиције чији стручњаци припремају измене и допуне ЗОБС-а, за које је најављено да ће сигурно бити усвојене током ове године.
У питању је одредба из става 4 Члана 336, која каже да казну треба увећати за два поена ако је учињен прекршај према пешацима, иако су за такве прекршаје, и то за сваки понаособ, законом већ предвиђени казнени поени Чланом 335. Према том члану, испада да поново добијамо поене за нешто за шта смо их већ добили према претходном.
– Тако нешто прилично збуњује и надамо се да ће та одрдба коначно бити исправљена предстојећим изменама и допунама Закона о безбедности саобраћаја, јер су и људи из полиције свесни да се на овај начин чини неправда према возачима. Једноставно, никоме од нас није јасно и волео бих да ми неко објасни како се може учинити прекршај из Члана 99. у 22. поглављу под називом “Обавезе према возача према пешацима”, а да то заправо не буде према пешацима.
– Дакле, нема сумње да је реч о једној нелогичности, која нас тера да возачима додељујемо додатна казнена два поена за нешто, за шта су већ кажњени казненим поенима у прописаном износу. Нама је јасно да је тако нешто сасвим непотребно и да ову одредбу треба изменити јер се овакви прекршаји не могу ни учинити ако нема пешака. Међутим, судије ту ништа не могу јер морају да поступају по закону.
– Тако је одавно пракса да се због непропуштања пешака у пракси уместо три, четири или шест, добија пет, шест или осам казнених поена – рекао је за магазин САТ Милан Мариновић, председник Прекршајног суда у Београду.
Не пропустите пешака на обележеном пешачком прелазу без семафора – то је најчешћи случај из праксе. За ту грешку следи казна од шест до 20 хиљада динара, уз три казнена поена.
Ипак, судија ће вам доделити још два, јер у Члану 336. Закона о безбедности саобраћаја пише да тако треба у случају да је прекршај начињен према пешацима.
То је апсурдно, јер без пешака, прекршај не може ни бити начињен, јер у том случају не бисте имали кога да пропустите, али неко је тако написао, а закон је ту да би се поштовао, чак и када се кривац чак два пута кажњава за исту грешку.
Дешавало се да и саме судије образложе своје одлуке у пресудама чињеницом да поменути прекршаји свакако морају бити начињени према пешацима и да због тога нема смисла да та чињеница буде отежавајућа околност за коју следују додатна два казнена поена.
Творци закона до данас ову одредбу нису променили.
- Не само што је нису изменили, него су се још жалили у случају да неки судија није изрекао ова додатна два поена, па је апелациони суд те њихове жалбе усвајао, јер тако пише у закону. Уопште, казнени поени су у у нашем пропису предвиђени у фиксном износу и судије ту нема шта да одмеравају. Казнених поена ће дати тачно онолико колико пише у закону.
- Зато би било најбоље да се судови растерете те обавезе и да казнене поене додељује МУП, као што је то већ случај у Босни и Херцеговини и Републици Српској – каже на крају Мариновић.
Очигледно да би спорну одредбу требало што пре избрисати из Члана 336, а предстојеће измене и допуне Закона о безбедности саобраћаја су права прилика за то. Овако, неправда је нанета многима, а посебно онима који су у претходне две године већ прикупили више од 13 казнених поена. Са ова два поена више него што би требало, многи од њих су дошли или ће тек доћи у ситуацију да пређу границу од 18, што подразумева губитак возачке дозволе на дуже време.
То аутоматски значи да неће моћи да возе најмање четири или пет месеци и да ће морати да плате минимум 43 хиљаде динара Агенцији за безбедност саобраћаја, да би поново дошли до возачке дозволе.
Никакве жалбе на ова додатна два поена неће помоћи из истог разлога из којег судија није могао да их не додели – јер тако пише у закону.
Казнени поени нису прекршајна санкција него правна последица правоснажне пресуде за прекршаје из области безбедности саобраћаја и њих треба да приписује или уписује МУП.
- Суд ту ионако ништа не одлучује нити одмерава јер су поени предвиђени самоу фиксном износу, па би судове дефинитивно требало растеретити обавезе да само преписују нешто што је унапред тачно одређено. Друга ствар би била да је судијама дата могућност да одмере број поена, као што одмеравају дужину трајања заштитне мере, али овако уопште нема смисла да судије додељују поене – објашњава Мариновић.
Осим тога, он каже да судови имају додатни проблем јер не могу да архивирају предмет док не добију извештај МУП-а да су извршене све изречене санкције у том конкретном предмету. Будући да МУП нема законску обавезу да обавести суд о додели казнених поена, на хиљаде предмета стоји незавршено у прекршајним судовима јер без таквог извештаја предмет не може да се архивира.
Ево како је написан став 4. Члана 336. због кога се возачима непотребно изричу два казнена поена више него што би требало и који би свакако требало што пре изменити:
“Уколико се у време извршења прекршаја у возилу починиоца прекршаја за које је предвиђено обавезно изрицање казнених поена, налази дете млађе од 12 година, осим у аутобусу када се не врши организован превоз деце, као и у случају чињења прекршаја из поглавља “Обавезе возача према пешацима”, учиниоцу прекршаја ће се предивђени број казнених поена за тај прекршај увећати за два.”
Списак свих прекршаја из Члана 99. и превдиђеног броја казнених поена за њих, који се додељују уз новчане казне и заштитне мере забране управљања:
- Непропуштање пешака на пешачком прелазу када је на семафору зелено светло за пешаке или је саобраћајац показао да пешаци смеју да прелазе – 6 казнених поена или 3, ако се описани прекршај прави на улазу у бочни пут
- Непропуштање пешака који је већ ступио или ступа на пешачки прелаз, или показује намеру да ће то учинити, а нема ни семафора ни саобраћајца – 3 казнена поена
- Непропуштање пешака у претходно описаним случајевима уколико су ти пешаци деца, немоћна лица, слепе особе које се крећу уз употребу белог штапа и/или пса водича, особе са инвалидитетом које се крећу у инвалидским колицима, или за кретање користе друга ортоичко-протетичка помагала – 4 казнена поена
- Непропуштање пешака који су већ ступили или ступају на коловоз, на уласку у бочни пут без семафора и пешачког прелаза – нису предвиђени казнени поени