Вучић са Мбасогом у Палати Србија: Ми смо данас разговарали о сарадњи у свим сверама друштвеног живота
Председник Републике Екваторијалне Гвинеје, Теодоро Обијанг Нгема Мбасого, борави у званичној посети Србији до 27. новембра, где га као домаћин дочекао председник Србије, Александар Вучић.
Обраћање Вучића
- Екваторијална Гвинеја може увек да рачуна на сваку врсту помоћи од Србије. Ми смо данас разговарали о сарадњи у свим сверама друштвеног живота. Верујем да имамо огромну шансу да унапредимо наше односе. Ја сам успео да нађем фотографију када је председник Мбасог 1978. посетио Србију. Веома је важно што Екваторијална Гвинеја контролише своје изворе нафте. Имате једну другу земљу као што је Уганда, они извезу ту кафу, изађе одатле и буде шест пута скупља, онда разумите ко скупља кајмак. То људи у Африци сада виде - казао је Вучић и још једном захвалио госту за све што су урадили за Србију.
Обраћање Мбасога
- Пре свега моја захвалност што сте ме позвали да поново посетим ову земљу коју сам посетио када је била део Југославије. Осећамо велукодушност са којом сте нас примили. Очигледно да односе морамо да обновимо, надам се да моје присуство представља јасну назнаку да желимо да обновимо сарадњу. Африка пати од многих потешкоћа и након 50 година од стицања независности. Било је веома тешко добити подршку и помоћ. Не можемо да останемо таквом путу. Африка још увек тражи економску независност, успели смо у политичкој независности, али је економија и привреда и даље заглављена. Морамо да будемо јаки и тражимо савезнике, као што смо успели овде у Србији. Хвали Србији на помоћи. Препознајемо интегритет српске територија. Србија увек може да рачуна на нашу подршку. Надам се да ће потписани уговори служити обема странама. Сигуран сам да са споразумима које смо потписали Екваторијална Гвинеја ће постизати боље резултате. Желимо да позовемо српске предузетнике да дођу, добиће све услове и сву подршку, у циљу да наша привредна сарадња оствари најбоље резултате - рекао је председник Екваторијалне Гвинеје.
Размена споразума
Размењени су потписани споразуми у присуству двојице председника. Представници две земље разменили су четири документа о сарадњи у области безбедности, економској и трговинској сарадњи, јавним улагањима и образовању.
Састанак Вучића и Мбасога
После свечаног дочека, одржан је састанак председника Вучића и председника Мбасога, а потом и пленарни састанак делегација две земље предвођених председником Србије и председником Екваторијалне Гвинеје. После састанака биће одржана церемонија размене потписаних споразума у присуству двојице председника.
Следи округли сто "Србија и Екваторијална Гвинеја - партнерство за будућност" у Палати Србија, на којем ће уводна обраћања имати председници Вучић и Мбасого.
Мбасого дочекан испред Палате Србија
Церемонијални дочек приређен је испред Палате Србија, након чега ће уследити званичан састанак двојице председника.
Предвиђено је и одржавање пленарног састанка делегација Србије и Екваторијалне Гвинеје, које ће предводити председници Вучић и Мбасого. Након тога, двојица лидера присуствоваће церемонији размене потписаних споразума.
За 12 часова планиране су изјаве за медије председника Вучића и Мбасога.
У наставку програма одржаће се округли сто под називом „Србија и Екваторијална Гвинеја – партнерство за будућност“ у Палати Србија, где ће уводне речи имати председници две земље.
Председник Републике Екваторијалне Гвинеје Теодоро Обијанг Нгема Мбасого борави у званичној посети Србији до 27. новембра, а домаћин ће му бити председник Србије Александар Вучић.
Према програму посете, за председника Екваторијалне Гвинеје у 10.30 часова биће приређена церемонија свечаног дочека испред Палате Србија, а потом ће бити одржан састанак председника Републике Србије Александра Вучића и председника Републике Екваторијалне Гвинеје Теодора Обијанга Нгеме Мбасога.
Уследиће пленарни састанак делегација две земље предвођених председником Србије и председником Екваторијалне Гвинеје, а потом ће бити одржана церемонија размене потписаних споразума у присуству двојице председника.
За 12 часова сати предвиђене су изјаве за медије председника Вучића и Мбасога.
Следи округли сто "Србија и Екваторијална Гвинеја - партнерство за будућност" у Палати Србија, на којем ће уводна обраћања имати председници Вучић и Мбасого.
Поред њих, обратиће се директор Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију ПКС Михаило Весовић, председник Привредне коморе Биоко Анхел Ноконоко Микосо.
Предвиђено је да се са председником Екваторијалне Гвинеје састане и премијер Србије Милош Вучевић.
Председник Екваторијалне Гвинеје допутовао је јуче у Београд, а на аеродрому "Никола Тесла" дочекао га је потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић.
Билатерални односи између Србије и Екваторијалне Гвинеје успостављени су 18. маја 1970. године.
Како се наводи на сајту МСП, билатерални односи јесу добри, али је потребно унапредити политичку и економску сарадњу.
Како је Танјугу речено у ПКС-у, укупна спољнотрговинска размена између Србије и Екваторијалне Гвинеје у 2023. била је 5,68 млиона долара, што представља четвороструко повећање размене у односу на годину пре, а доминантан је био извоз из наше земље који је износио чак 5,6 милона долара, док је увоз био незнатан.
У првих девет месеци 2024. укупно је остварена размена од 2,36 милиона долара, што представља смањење од 56 одсто у односу на исти период претходне године, а целокупна вредност размене приписује се извозу Србије, док увоз из Еваторијалне Гвинеје није забележен.
У топ 10 извозних производа из Србије у 2023. били су неразврстана роба-војна роба, која је чинила 35 одсто, затим изнутрице јестиве од свиња, смрзнуте и остало са учешћем од 12 одсто, брашно од обичне пшенице и пира, мешани зачини, сосови и остало са по осам одсто, пиринач обрађен и дугачког зрна (шест одсто), као и ормари за нумеричко управљање, кокошје месо, гуме за аутобусе и камионе и со јодирана намењена за људску исхрану.
У увозу из Екваторијалне Гвинеје је доминирала неразврстана роба (ЦТ).
У ПКС оцењују да Екваторијална Гвинеја може бити важан привредни партнер Србији, не само кроз стандардне увозно-извозне активности, већ и кроз трансфер технологије, знања и обука.
Како наводе, остварен успех у извозу српских прехрамбених производа на тржиште Екваторијалне Гвинеје, представља пример и основу за привлачење и других српских компанија, посебно у секторима пољопривреде, прехрамбене индустрије, фармације, грађевинарства и енергетике.
Додају и да се Екваторијална Гвинеја убраја у земље са вишим средњим приходима и да према подацима Светске банке има највећи бруто национални доходак по глави становника у поређењу са свим осталим афричким земљама.
Привреда те земље је изразито зависна од нафтног сектора, а нафта и гас чине 90 одсто укупног извоза земље.
Подаци ПКС показују и да по производњи нафте Екваторијална Гвинеја заузима треће место у Подсахарској Африци, после Анголе и Нигерије.
Процењује се и да као чланица Економске и монетарне заједнице централноафричких држава (ЦЕМАЦ) која покрива шест земаља овог региона, Екваторијална Гвинеја може омогућити српским компанијама приступ региону од скоро 60 милиона потрошача.