Вучић и Шолц за будућност: Нови импулс српско-немачких односа - Србија на економском и политичком добитку!
Ако имамо добре односе са Немачком, можемо да решавамо повољније по нас оне проблеме који су под осматрачницом међународних фактора.
Српско-немачки односи добили су нови импулс након разговора председника Србије Александра Вучића и канцелара Немачке Олафа Шолца у уторак у Фрајбергу. Када је у фокусу подизање сарадње на ниво стратешке, онда Србија може рачунати да ће, осим економске добити, имати и политичку корист, јер је реч о најјачој економији у Европи, али и политички најутицајнијем играчу у ЕУ, оцењују саговорници Курира.
Литијум и поверење
Милован Божиновић, који је био амбасадор у Немачкој, каже за Курир да је сваки сусрет с немачким канцеларом политички догађај првог реда, а садржај ове Вучићеве посете најављује да Србија остаје трајно упућена на сарадњу са овом државом.
- Говори се о кризи, али Немачка остаје јака европска држава, најјача економија у Европи и добро је да има све више неких конкретних облика сарадње, где се напредује у њиховом садржајном дефинисању. У уторак је то био тематски састанак посвећен литијуму, који је код нас контроверзна политичка тема. Међутим, у сарадњи с Немачком вероватно је лакше доћи до неког суда о томе шта нам је радити, јер они имају своју научну базу која сигурно може на високо квалитетном нивоу да уради то. Шолц је био врло отворен и рекао да су они заинтересовани за литијум, али ту тек почиње та сарадња. Оно што са Немачком добијамо јесте највиши научни ниво експертизе и добијамо сарадњу с једном државом у којој је еколошка проблематика високо на ранг листи политичких тема - оцењује Божиновић.
Немачка може да лупи шаком о сто
Наши саговорници очекују да ће политички утицај Немачке превагнути и када је реч о постизању консензуса земаља чланица о отварању кластера 3 у приступним преговорима са Србијом.
- Постоје разне државе или државице које су спремне да уцењују. Наравно да је моћ Немачке још увек довољно велика да може да лупи шаком о сто и да каже "Хајде сад ћутите мало, има и других који се око тога питају". Немачки канцелар је рекао да ће подржати и зато очекујем да ће Немачка то и урадити и да ће бити одобрено отварање кластера 3 - сматра Божиновић.
Значајан напредак у српско-немачкој сарадњи могао би да се види већ у петак, када земље ЕУ поново одлучују о отварању кластера 3.
- На политичком нивоу сарадња је неопходна како би Немачка допринела развоју европских интеграција Србије. Немачка може у том аспекту да изврши притисак на поједине државе унутар у ЕУ које сматрају да Србија није испунила неопходне услове за отварање кластера 3. Уколико Немачка позитивно оцени Србију у овим областима то може бити добар сигнал на европском путу и отвара могућност коришћења додатних фондова ЕУ - оцењује Перишић.
Тежиште ове Вучићеве посете свакако је било јачање економске сарадње, али и у политичком смислу Србија је укњижила велики добитак који се, према речима Божиновића, највише огледа у томе да ћемо, уколико су нам односи са Немачком добри, повољније по нас решавати оне проблеме који су под осматрачницом међународних фактора.
Велике шансе
- Наравно то не значи да ће Немачка сад суштински изменити свој поглед на проблеме који нас тиште. Ту ће све мање-више остати по старом, али није свеједно како ће се сваки од тих проблема, на пример односи са Приштином, убудуће решавати. Када је реч о одлуци о напредовању Србије на путу ка ЕУ, утицај Немачке несумњиво постоји. Свако ко је могао да рачуна на подршку Немачке, по правилу је добро пролазио - наглашава бивши амбасадор у Немачкој.
И Никола Перишић из Центра за друштвена истраживања објашњава за Курир зашто је сарадња Србије и Немачке веома важна.
- Пре свега на економском нивоу, јер Немачка спада у једну од најразвијенијих економија Европе и медусобна финансијска улагања и трговина могу да користе Србији. Такође, сигурно да је једна од тема у Фрајбургу била и стање на КиМ, где се репресија над српским становништвем и кршење свих елемената људских права може наставити у наредним месецима, тачније до одржавање парламентарних избора у фебруару. Уз то, било је одређених проблема у сарадњи са Шолцовом администрацијом у претходном периоду тако да је добро што је и то превазиђено кроз два сусрета која су у кратком времену имали Вучић и Шолц. Постоје велике шансе да социјалдемократе остану део владајуће већине као мањински партнер после парламентарних избора у Немачкој, тако да је јасно да се већ сада постављају темељи међусобне сарадње за наредни период - закључује Перишић.
Србија Данас/Курир/И.К.