ВУЧИЋА ЧЕКА ЈЕДАН ОД НАЈТЕЖИХ ДАНА: Притисци у Бриселу постаће ЕНОРМНИ, цео самит свешће се на ДВЕ СТВАРИ
Уместо зеленог светла за отварање кластера, званични Берлин председнику Србије Александру Вучићу спрема "добродошлицу притисака" на данашњем самиту ЕУ - Западни Балкан у Бриселу.
Шефу наше државе, како сада ствари стоје, на скупу на којем би требало да се говори о европској будућности региона, још једном ће бити испоручен отворени захтев да Београд коначно изабере страну у украјинско-руском сукобу, и да уведе санкције Русији.
ВУЧИЋ СЕ ОГЛАСИО ИЗ БРИСЕЛА: Обећавам људима у Србији да ћу се борити за нашу земљу (ФОТО)
САСТАНАК ЛИДЕРА ЕУ И ЗАПАДНОГ БАЛКАНА У БРИСЕЛУ: Ево када ће се обратити председник Вучић
ОД ЕКОЛОШКИХ АКТИВИСТА, ПРЕКО АЛБАНСКИХ ЛОБИСТА, ДО БОРАЦА ЗА ПРАВА РАДНИКА: Опозиционари искористили протест да приграбе поене
Ове поруке већ данима шаљу највиши званичници ЕУ, а јуче им се прикључио и Мануел Зарацин, специјални изасланик за Балкан владе у Берлину, која предњачи у притисцима на нашу земљу:
- Од Србије треба јасно тражити да се прикључи санкцијама ЕУ према Русији. За Београд не може да буде изговор да увози руски гас, јер га увози и Немачка. Утолико се, с једне стране, мора водити рачуна да се председнику Вучићу стави до знања очекивање да се придружи санкцијама, а да му се истовремено не да могућност да тврди како ће то његову земљу оставити без грејања, јер и ми пазимо да наше одлуке код нас економски имају сагледиве последице - навео је он.
Зарацинове поруке "досолили" су, уочи бриселског самита, и у Бундестагу.
Тамо су посланици водећих опозиционих партија ЦДУ/ЦСУ затражили од немачке владе да утиче на државе чланице Уније које не признају Косово да то учине, уз аргумент да то налаже "нова безбедносна ситуација настала након руске агресије у Украјини".
Посланици захтевају и посвећеност немачке дипломатије за што скорије чланство Косова у међународним организацијамам и као први корак у Савету Европе.
Траже и одлучно одбијање промене граница у земљама Западног Балкана и перспективу њиховог чланства у НАТО.
Иначе, након детаљних и свеобухватних консултација са сарадницима и члановима влада, лидери Србије, Албаније и Северне Македоније - Вучић, Еди Рама и Димитри Ковачевски - јуче су донели одлуку о заједничком одласку на самит ЕУ - Западни Балкан.
У јучерашњем разговору Вучића, Раме и Ковачевског усаглашени су и принципи који ће представљати главну окосницу разговора са бројним званичницима Европске уније, саопштено је из Председништва Србије.
Одлуком о јединственом ставу, сматрају стручњаци, Бриселу, који често има нефер и непринципијелан однос према земљама региона и њиховом напретку, послата је снажна порука да Београд, Тирана и Скопље могу не само економски да сарађују, већ и да заједнички политички наступају.
Учешће лидера земаља "Отвореног Балкана" на самиту било је неизвесно, јер су представници Скопља, незадовољни третманом ЕУ према овој држави, размишљали да не путују у Брисел, а Рама и Вучић били су спремни да се солидаришу са Северном Македонијом.
Такође, у региону је са незадовољством дочекана вест да се у врху ЕУ спремају да Украјини преко реда доделе статус кандидата, док су државе Балкана већ годинама закочене на бриселском путу, на којем им се стално испоручују нови захтеви.
Нови услови, бар када је реч о Србији, јесу да уведе санкције Русији и призна лажну косовску државу, ако жели чланство у Унији.
Балкану само лепе речи
У тексту нацрта закључака које би лидери 27 чланица ЕУ требало да усвоје данас или сутра у Бриселу, а у које је хрватски "Јутарњи лист" имао увид, Украјини и Молдавији биће додељен статус кандидата, док ће за земље нашег региона уместо конкретних корака, бити - "лепе речи":
- Европски савет изражава пуну недвосмислену приврженост перспективи чланства у ЕУ за Западни Балкан и позива на убрзање приступног процеса - стоји, између осталог, у тексту нацрта закључака.