Ова лепотица се убила и због једног геста постала еротска маштарија
Њена прича почиње непосредно након што се завршила.
Тело младе жене извучено је крајем 1880-их година из реке Сене на Луврском кеју (данас кеј Франсое Митерана) у Паризу и, будући да на њему није било никаквих трагова насиља, закључено је да се вероватно ради о самоубиству.
Француска штампа назвала ју је “Непозната из Сене”, и никада се нису јавили ни родбина ни пријатељи који би је идентификовали тако да је њено право име остала вечна мистерија, и сва је прилика да ће тако бити заувек.
Све би се тако и завршило, да се патолог у градској мртвачници није занео њеном лепотом и сабласним осмехом на њеном мртвом лицу, да је одлучио да јој направи посмртну маску.
КАД ТРИК КРЕНЕ ПО ЗЛУ! Гиљотина човеку остала заглављена на пола врата! (УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО)
Посмртне маске некада биле хит
У годинама које су следиле постало је јасно да он није био једини којег је занела, јер су почеле да се праве бројне копије њене посмртне маске (иначе крајње уобичајене појаве у том историјском раздобљу; код нас су најчувеније посмртне маске кнеза Милоша Обреновића и краља Александра И Карађорђевића) која је постала помодни и крајње морбидни предмет у париском високом друштву и украс зидова свих салона који су држали до себе, пише Telegraf.rs.
Док су неки доводили у питање да ли тај израз уопште може да припада удављеној девојци, чија је узраст процењена на 16 година, други се нису бавили “глупостима; тако је велики Албер Ками њен енигматични осмех упоредио са осмехом Мона Лизе, па је уследила расправа о томе шта њено лице може да нам каже о њеном животу и месту у друштву, и о смрти.
Енглески песник и писац Ал Алварез у својој је књизи о самоубиству “Дивљачки Бог”, издатој средином прошлог века, написао да су целе генерације немачких манекенки обликовале свој изглед по угледу на “Непознату из Сене”, да је постала еротски идеал целог тог периода, као што је Брижит Бардо постала еротски идеал свог након што је “непознату” сменио идеал устоличен од стране Грете Гарбо.
НАЈЧУДНИЈА ЖЕНА ИКАДА: Уместо деце, рађала зечиће! (ВИДЕО, ФОТО)
Вечита муза најпознатијих уметника
Рајнер Марија Рилке у свом једином роману “Записи Малтеа Лауридса Бригеа” пише: “Ливац кога посећујем свакога дана има две маске које висе поред његових врата. Лице младости која се удавила, које је неко излио у мртвачници јер је било лепо, јер се и даље смешило, јер је њен осмех био тако варљив – као да је знао“.
Владимир Набоков је 1934. године на руском језику написао песму “Непозната из Сене”, а сматра се да ово дело има једнаке везе са самом маском колико и са словенским митом о русаклама. Бројна су друга књижевна и филмска дела, па чак и балети, у којима се помиње или игра кључну улогу.
И још нешто за крај: француски Црвени крст је њено лице искористио за лутку за обуку прве помоћи, лутку која је потом ископирана од стране многих других, због чега се лице “Непознате из Сене” понекада назива и “најљубљенијим лицем свих времена”.
МАСТУРБИРАЛА ЈЕ НАД ПОВРЕЂЕНИМ ЈЕВРЕЈИМА: Све бруталности Хитлерове лепе стражарке! (ВИДЕО)