ЗАШТО СЕ ГОДИШЊИЦА "ОЛУЈЕ" ОБЕЛЕЖАВА У НОВОМ САДУ? Вучевић: Морамо да чувамо наш идентитет!
Гости емисије ОКО на РТС-у су исотричар Милан Вулић, професор Филолошког факултета у Београду Душан Ивањић и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић.
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић рекао је у специјалној емисији "ОКО" о годишњици "Олује" на РТС-у да је више од 100.000 људи избегло из Хрватске у Нови Сад.
- Прича о Новом Саду је миграторна прича, о свима нама који смо у неким историјским периодима дошли у Нови Сад и дали нову енергију града. Тако се он развијао и данас постао европска престоница културе. Деведесете године су биле веома тешке за српски народ, и тако су људи спашавајући своје животе и породице, избегли у Србију и одабрали Нови Сад.
ХРВАТИ НЕ ПОСУСТАЈУ: Поносе се грбом Павелићеве НДХ, а Вучић им крив што их подсећа на њихове ЗЛОЧИНЕ!
"ЧУВАЋЕМО МИР, АЛИ НИКОГА НЕЋЕМО ПУСТИТИ ДА ТУЧЕ НАШ НАРОД" Председник Вучић још једном упутио снажну поруку (ВИДЕО)
ВУЧИЋ РАЗГОВАРАО СА СТОЛТЕНБЕРГОМ: Србија није угрозила очување мира, нити прекршила Бриселски споразум
- То је један од разлога зашто се годишњица Олује обележава у Новом Саду. Ми смо пре пар година, годишњицу обележили у Ветернику, то је приградско насеље у близини Новог Сада, где је највећи број Крајишника процентуално концентрисан. Ми смо заиста поносни што Нови Сад има души и велико срце да прими све.
Вучевић истиче да је поносан што је Нови Сад довољно велики да прими све наше људе, а ипак мали да се сви међусобно познају.
- Ја сам као градоначелник, који је игром случаја и рођен у Новом Саду, поносан што је Нови Сад довољни велики да прими све људе, а ипак мали да се сви међусобно познајемо, мислим да та прича страдалог крајишког народа дала нову потентност Новом Саду, отаџбини и Србији. Иако смо са једне стране трпели велике губитке, са друге стране смо добили једну нову енергију.
Вучевић је додао да оно што њега брине јесте једна прича, наратив од готово седамдесет година где је постојала једна снажна тенденција брисања заједнице српског народа, где смо ми учени да не постоји нико од наших сународника ван граница бивших социјалистичких република, да велики број људи не зна да постоје и Срби у Бенковцу, Книну, да нису чули причу о страдању Срба у Глинској цркви, причу о Петрињи, Славонији или Босанској Крајини, Херцеговини или о Косову и Метохији.
- Имам утисак да кад се ово спомене, да се сматра да смо агресивни према другима или да протежемо неку великосрпску хелимонистичку причу или како је то већ окаректерисано, посебно последњих деценија. Не, ми само причамо да су то историјски простори где живи исти народ, који прича истим језиком, који има исто духовно и културно богатство. Не спутавајући никог другог, ми само морамо да чувамо наш идентитет - рекао је Вучевић.