Зоран Весић: Одређивањем притвора Горану Весићу потписана смртна пресуда
Зоран Весић, брат Горана Весића, потврдио је да је некадашњи министар грађевинарства због погоршаног стања хитно пребачен у болницу.
Доскорашњем министру грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горану Весићу погоршало се здравствено стање и он је из Окружног затвора у Новом Саду пребачен у Институт у Сремску Каменицу, потврдио је његов брат Горан Весић и навео да у овом тренутку нема информације о стању свог брата, којем је, како је навео, одређивањем притвора, практично потписана смртна пресуда, будући да је хронични кардиоваскуларни болесник.
„Око 9 сати јутрос ме је обавестио његов бранилац, који је информисан из Окружног затвора, да је Горану позлило и да је возилом Хитне помоћи пребачен у Институт у Сремску Каменицу. То је оно што за сада знам, немам више информација о његовом стању“, рекао је Зоран Весић за ТВ Прву.
Он је пренео да је Горан Весић срчани болесник, који је пре неколико дана био примљен на Институт “Дедиње” јер је био у прединфарктном стању, након чега му је предложена хоспитализација и коронарографија, коју је, према речима брата, одбио, јер у том тренутку још није био постављен неко ко би уместо њега обављао функцију министра.
“Штрајк глађу, који је практично почео у четвртак када је ухапшен, јер је последњи пут узео храну у среду, данас траје шести дан и додатно је погоршао његово здравствено стање”, указао је Зоран Весић.
Поновио је да је његовом брату притвор одеђен без основа.
“Притвор је одређен некоме ко је у том тренутку већ започео штрајк глађу, ко је хронични болесник. Одредити притвор невином, без основа, са таквим здравственим стањем, ко штрајкује глађу, тиме сте му потписали смртну преудсу”, рекао је Зоран Весић.
Он је, као лекар, појаснио да и код здравих особа последице штрајка глађу могу да буду озбиљне и опасне по живот, а посебно код особа које имају хронична обољења.
Зоран Весић је навео да је свестан да породицама које су у паду надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду изгубиле своје најмилије нико не може да надокнади тај губитак и изразио најдубље саучешће у име породице Весић.
Пренео је и да му је брат, истог дана када је до несреће дошло, рекао да ће поднети оставку и да о томе није имао никакву дилему, јер је то чин моралне и политичке одговорности, као човека који је био на челу ресора у којем се десила велика трагедија.
“Иако је та станица реконструисана у време када Горан није био министар, нити је имао везе са тим, као одговоран и моралан човек дао је оставку одмах, чим су прошли дани жалости”, подсетио је Зоран Весић.
Указао је, међутим, да је друга ствар кривична одговорност, те да му се у случају његовог брата чини да је тужилаштво тражило притвор за моралну и политичку одговорност под притиском руље, без постојања основе било какве кривичне одговорности.
“Када вас неко затвори, а невини сте, јер ништа нисте урадили, већ сте показали одговорност, пондели оставку и то одмах, то је страшно. Његов чин штрајка глађу је протест против тога да невиног човека утамничите на 30 дана, знајући да му је здравствено стање угрожено, да му је живот угрожен”, рекао је Зоран Весић.
Навео је да је током претходних дана Горан Весић узимао минималне количине воде што је додатно погоршало његово стање.
“Знајући га, Горан неће прекинути штрајк глађу јер верује у то што ради. Зна да је тамо невино утамничен, да је оно што се десило директна последица онога што ради тужилаштво”, додао је Зоран Весић.
У име породице, изразио је захвалност председнику Александру Вучићу на личној подршци.
“Председник је разговарао са нама, са мојом и Горановом мајком, која није у добром стању. И њено здравље је угрожено, будући да има 76 година. Овиме су заправо потписане две смртне пресуде”, рекао је Зоран Весић
Додао је да председник не може и не жели да утиче на рад тужилаштва и судова, уверен је да Горан није крив ни за шта, те да је из разговора са њим стекао утисак да и сам Вучић сматра да је све ово последица притиска на тужилаштво који је вршен данима – да се било ко ухапси, након чега је, каже, тужилаштво одлучило да ухапси онога ко нема везе са самим рушењем надстрешнице.
Зоран Весић је рекао и да је уверен да основ за одређивање притвора – опасност од узнемирења јавности – не стоји.
“Он је управо и поднео остаку одмах, како би смирио јавност и из пијетета и поштвања према породицама погинулих. Шта је намера тужилаштва, ја не знам. То мора тужилац да одговори, који и поред штрајка глађу и сазнања о здравственом стању, није апеловао на Горана да прекине тај штрајк, већ је предложио притвор. Зато кажем да је то смртна пресуда”, рекао је Зоран Весић.
Додао је да он контакт са братом нема, већ је са Гораном Весићем у контакту само његов бранилац.
“Веома смо забринути за његов живот. Ја сам, као лекар, апеловао да му се пружи медицинска нега, знао сам да ће доћи до овога… Али, нажалост, изгледа да је овако нешто морало да се деси…”, рекао је Зоран Весић.