ДРЕЦУН О ПРЕДСТОЈЕЋИМ ИЗБОРИМА: "Тешко се може очекивати да Курти дозволи гласање на Косову и Метохији"
Власти привремених приштинских институција нису дозволиле да на КиМ буде спроведен недавни референдум о изменама Устава Србије.
САД и ЕУ су пропустиле прилику да натерају Приштину на рационално понашање и омогуће гласање на референдуму и сада је тешко очекивати да ће премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти одустати од намере да спречи одржавање избора на КиМ 3. априла, рекао је за РТС председник скупштинског Одбора за КиМ.
"ИМАЋЕМО ПОДРШКУ ДОСТА НАУЧНИКА И ПРИВРЕДНИКА" Председник Вучић: То су људи које је немогуће купити (ВИДЕО)
СТЕФАНОВИЋ ИЗМИСЛИО НОВЕ БИРАЧЕ НА ВРАЧАРУ - ПРЕДСЕДНИК ОПШТИНЕ МУ ОДГОВОРИО: Код екс Борислава ништа ново!
ОГЛАСИО СЕ ИВИЦА ДАЧИЋ: Крећу припреме за изборе, улази у трку за председника ПОД ЈЕДНИМ УСЛОВОМ
Председница привремених институција у Приштини Вјоса Османи пре неколико дана је на свом Твитер налогу написала "Република Косово стоји уз Украјину". Понуђени су и добровољци који би се борили на страни Украјине у евентуалном сукобу са Русијом. Недуго после тога, уследио је одговор за Османијеву када је украјински амбасадор у Албанији Володимир Шкуров рекао да признање Косова није на дневном реду нити ће бити у догледно време.
- То је комичан покушај Вјосе Османи да издествује признање тзв. Косова. То је врло озбиљно питање за Украјину, са којом ми имамо одличне односе. Трагичан сукоб на релацији Украјине и Русије ми не гледамо једнострано и надамо се да ће се то разрешити на миран начин - поручио је Милован Дрецун.
Приштина, како је истакао, нуђењем добровољаца у евентуалном скукобу наставља да мешетари, јер већ дуже време покушава да се представи као балкански штит од Русије и њиховог, како кажу, "малигног утицаја" на овај регион.
С друге стране, Амбасада Сједињених Америчких Држава у Београду саопштила је да је важно да грађани на Косову и Метохији, са правом гласа у Србији, могу да учествују на изборима које је Србија најавила за април.
Ипак, власти привремених приштинских институција нису дозволиле да на КиМ буде спроведен недавни референдум о изменама Устава Србије.
Председник скупштинског Одбора за КиМ сматра да су посете Мирослава Лајчака и Габријела Ескобара Приштини само још више унела нејасноћа када је реч о формирању Заједнице српских општина.
- Главни резултат Лајчака и Ескобара је уношење још веће нејасноће, јер Ескобар с једне стране прича о заштити Дечана, поштовању права на изборе и формирању ЗСО, а онда имплицира нове разговоре о ЗСО. Ту је и наводна изјава Лајчака током затворених разговора у Приштини да је ЕУ на истом становишту САД, а то није тачно. ЕУ би требало да је статусно неутрална и први Бриселски споразум треба да се имплементира. Модел ЗСО постоји и не треба тражити нови. Ми смо у другом делу формирања ЗСО, али Приштина већ две година одбија да размотри статут - објашњава Дрецун.
Када је реч о изгласавању неповерења Влади у Црној Гори Дрецун каже да то политички компликује ситуацију и дестабилизује ту нама блиску земљу.
- Потпуно је јасна изборна воља већине грађана Црне Горе, али се бивши режим бори да опстане и бави се политичким мешетарењем. Не сме да се дозволи повратак ДПС-а на власт, јер је тај режим потпуно обесправио српски народ у Црној Гори и својим негативним деловањем делује дестабилизуће и на саму државу Србију преко криминалних организованих група - рекао је у гостовању на РТС-у Милован Дрецун.