Српски шеф дипломатије ТРАЖИ СПОРАЗУМ са Приштином: Изнео МОГУЋЕ СЦЕНАРИЈЕ И ШТА ТО ЗАВИСИ ОД ТРАМПА!
Шеф српске дипломатије је изјавио да се договор о Косову мора постићи у наредних годину-две јер може доћи до промена у међународним односима
Трајно решење у дијалогу Београда и Приштине требало би постићи што пре, поручује шеф српске дипломатије Ивица Дачић. Као разлог Дачић наводи да може доћи до промена у међународним односима и да би најбоље било споразум постићи за време администрације Доналда Трампа.
- Ово је прва америчка администрација која је отворила врата могућности да се дође до компромиса Београда и Приштине - образложио је министар и нагласио да треба убрзати дијалог и договор постићи у наредних годину или две.
Ако споразум не буде постигнут у том периоду, оцењује он, тешко да ће доћи после.
У прилог својој тврдњи истиче и да шефица европске дипломатије Федерика Могерини подржава тражење компромиса и да ће после ње "можда доћи неко други ко неће бити наклоњен томе".
Шеф српске дипломатије је ово изјавио у време док се у Уједињеним нацијама одвија велика драма, а на удару је поново Србија. Наиме, ни три дана уочи заседања Савета безбедности Уједињених нација (СБ УН) не зна се да ли ће се Косово наћи на дневном реду иако је седница заказана.
Разлог је жестока борба која се води међу чланицама СБ о томе да ли треба наставити са устаљеном праксом тромесечних дебата о извештајима генералног секретара о мисији Унмика на КиМ.
А томе, како је потврдио Дачић, жестоко се противе САД, Велика Британија, Немачка и Пољска.
- Први пут у СБ УН није усвојен дневни ред, који иначе сваког месеца предлаже председавајући, што је неозбиљно за организацију попут УН - навео је он додајући да ће се вероватно тог дана, 7. фебруара, усвајати дневни ред, што је веома неозбиљно за организацију која претендује на то да води свет.
ПРЕВРШИЛИ СВАКУ МЕРУ! ГРАДОНАЧЕЛНИК БАХТИРИ ПРЕТИ СРБИЈИ: Ако се дира у Митровицу, БИЋЕ РАТА!
Министар је истакао и да Србија тешко да може да скупи девет гласова, колико је неопходно да би се Косово уврстило у дневни ред, јер ту не постоји право вета.
Међутим, навео је он, ни Албанци не могу да скупе толико гласова да то не буде уврштено у расправу.
Због тога је Дачић позвао међународну заједницу на договор.
- Ако у тренутку када је дијалог блокиран неко каже да нема потребе да се разговара о Косову, можемо очекивати да КиМ више никад неће бити на дневном реду - незадовољан је он.