Шта ће се десити Србији ако не призна тзв. Косово?
На најаву резолуције из Приштине реаговао је и званични Београд.
Најављена приштинска резолуција која би Србе да оптужи за геноцид је чиста политичка прича – додатни притисак на Београд не би ли пристао на признање самоопроглашене државе Косово.
Да ли то Приштина мисли да је извукла кеца из рукава. Ад хок комисија тзв. косовске скупштине припремила је нацрт резолуције, којом ће од власти у Београду затражити да признају наводни геноцид почињен на Косову и Метохији током 1998/1999. године.
"ФАЉЕМЕНДЕРИТ!" Прва реч новог македонског председника одредила политику према Косову!
Најјача држава Европске уније покренула петицију за повлачење признања Косова
"СРБИЈА ДА ПРИЗНА ( НАВОДНИ ) ГЕНОЦИД И ПЛАТИ ШТЕТУ": Сепаратисти у Приштини ОПТУЖУЈУ ДРУГЕ ЗА ОНО ШТО СУ ОНИ УРАДИЛИ
Приштински лист „Коха диторе“ преноси мишљења бивших сарадника Института за истраживање ратних злочина, по којима Приштина „има довољно доказа да докаже геноцид Србије“.
Аналитичар Јелена Вукоичић сматра да је то само део оркестриране кампање која већ месецима долази из Приштине, која ради све што може да саботира било какав договор са Београдом. Циљ је, каже она, да са свих страна што више притисну Србију. Почев од увођења такси на српску робу, најава политичара с југа Србије који би да буду део споразума о свеобухватном решењу косовског проблема, изјава Тачија који жели припајање такозване Прешевске долине, до оптужнице против Србије за наводни геноцид. Све је то једна ирационална политика косовских Албанаца, каже она, истичући да се тако не би понашали да желе било какав договор.
- Мени изгледа да су сви ти притисци које врше косовски Албанци под менторском палицом оних који су им испословали такозвану независност, а то су делови америчке администрације, с циљем да се некако Србија доведе пред свршен чин да призна Косово - нема дилему Вукоичићева.
Свим тим притисцима се, сматра она, Београду шаље порука шта може даље да га снађе уколико не призна Косово или ако не омогући његово чланство у УН.
То су доста директне поруке које шаљу делови америчке администрације преко Албанца. Нису више ни суптилне, јер губе живце зато што Србија не жели да пристане на ултиматуме. Ова оптужница за геноцид могла би да обухвати ко зна колико Срба који сада живе на Косову, као и ово наводно укључивање општина на југу Србије, односно претња да ће оне бити део споразума, то је опет порука Београду да Косово није крај, објашњава саговорница.
МОГЕРИНИ СЕ НЕ ДА! Меркелова и Макрон хоће у БОРБУ ЗА КОСОВО, али Федерика не препушта престо: Рекла ОШТРО НЕ!
"Држе 120.000 СРБА КАО ТАОЦЕ! Албанци се понашају као ШИБИЦАРИ НА ПИЈАЦИ": Из Приштине стиже ЦУНАМИ ЛИЦЕМЕРЈА!
ЗАСТАВА ВЕЛИКЕ АЛБАНИЈЕ НА КОПАОНИКУ!? Нема повратка на СТАРО СТАЊЕ СТВАРИ, Србија мора да КРЕНЕ У АКЦИЈУ
Тиме се, како каже, Београд ставља пред свршен чин, а српском руководству поручује да уколико не пусте Косово и оно не добије пун легитимитет као држава, Срби на Космету и Србија као држава могу да имају много више проблема у будућности, оценила је она.
И адвокат Тома Вишњић, који је заступао више Срба оптужених пред Хашким трибуналом, сматра да је резолуција о наводном геноциду Србије само чиста политичка прича везана за разговоре и преговоре о Косову, која треба да изврши додатни притисак.
- То није ништа друго - каже Вишњић и објашњава да прво мора нешто да буде утврђено да би се нашло у резолуцији.
На констатацију да албански лист наводи како нацрт резолуције садржи чињенице о српским злочинима и правни основ за оптужбу, он одговара да се зна где се то утврђује и ко то може да утврди.
- Да би се испунили елементи кривичног дела геноцида, морају да постоје одређени услови за то. И морају да буду испуњени сви елементи. Јасно је, ко се имало разуме у то, шта год да је рађено на Косову, ту елемената за тужбу за геноцид нема. И ово остало сада даље прелази у домен политике и очигледног додатног притиска - каже саговорник.
Да ли је било шта тако на Косову могло да се деси а да не остане забележено поред оноликог присуства представника међународних судова, више констатује него што пита овај адвокат који је заступао више оптужених Срба пред Хашким судом.
- Зар не мислите да би неко до сада у било којој судској одлуци утврдио да је постојао геноцид. А да не причамо о Међународном суду зато што је суђено и пред Хагом за злочине на Косову па није било ни близу оптужнице за геноцид. А камоли што су то могли да утврде домаћи судови, а нису нигде утврдили. Према томе, чиста политичка прича - закључио је Вишњић.
А на најаву резолуције из Приштине реаговао је и званични Београд.
СРБИЈА ЈЕ НА ПОТЕЗУ:"Треба искористити АМЕРИЧКУ ПОНУДУ за Косово! Време је да МАНЕВРИШЕМО"
"Албанци прете да ће ме живу одрати због Рачка" Даници Маринковић међу првима забрањен улазак на КиМ
"Ивица је ПЕРСОНА НОН ГРАТА": Пацоли бесрамно удара по Србији, хоће да БЛОКИРА ДАЧИЋА!
- Лидери у Приштини су потпуно изгубили компас. Са Косова и Метохије су протерани Срби, а не Албанци - подсетио је министар спољних послова Србије Ивица Дачић, оценивши да такозвана резолуција неће имати никаквог ефекта.
Он сматра да су албански лидери у паници због политичких пораза на сваком кораку, али и због Специјалног суда за ратне злочине пред којима треба да одговарају вође ОВК, да више не знају шта чине.
- Поред такси, нови потези Приштине су јасан показатељ да њима није стало ни до преговора ни до компромиса - рекао је Дачић.