Дрецун: Олбрајт је са наше стране НЕПОЖЕЉАН САГОВОРНИК, Београд је дефинисао јасан модел за Косово
Према његовим речима може се десити да Олбрајтова буде укључена у разговоре Београда и Приштине.
Албанци на Космету очекују да нова америчка администрација поново буде по старом клишеу - искључиво на њиховој страни, каже председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун, који додаје да би Приштина евентуалним укључивањем Мадлен Олбрајт у преговоре била охрабрена да настави да инсистира на такозваном међусобном признању.
ШТА СЕ ДЕШАВА СА ШВАЈЦАРЦИМА: Специјални суд последња нада за правду на Космету
НЕБУЛОЗЕ ПЛАЋЕНОГ ДИПЛОМАТЕ: Вилијам Вокер хоће нови суд само за Србе, за Рачак му крив и Вучић
ПРОТИВ ЗЛОЧИНЦА МУСТАФЕ СВЕДОЧИЋЕ ЧЕТИРИ ЖРТВЕ: Стравична злодела коначно пред лицем правде!
Дрецун је навео да треба сачекати да се формира Бајденова администрација и да би Београд, уколико дође до тога да се Олбрајтова укључи у преговоре са Приштином, америчкој администрацији требало јасно да стави до знања да је Мадлен Олбрајт са наше стране непожељан саговорник.
- Разлози за то су што би Олбрајтова била искључива, једнострана и не би могло доћи до напретка у разговорима - рекао је Дрецун.
Према његовим речима, може се десити да Олбрајтова буде укључена у разговоре Београда и Приштине, али треба имати у виду и то да има и доста година и видети како ће се формирати тим. У сваком случају, каже, Олбрајт је утицајна и може да настави да утиче са разних страна.
- Оно што је за сада извесно јесте да ће Бајден бити спреман да већи део тих разговора препусти ЕУ, у којој доминантну улогу у свему томе има свакако Немачка и ту треба више очекивати координацију између Вашингтона и Берлина и више се тиме бавити, него Мадлен Олбрајт - навео је Дрецун.
Каже и да су Албанци прижељкивали повратак демократске администрације, односно оних који су стварали ту лажну државу Косово, силом и оружјем и пружали им политичку подршку.
- То јесу екстремни албански лобисти укључујући Мадлен Олбрајт, Елиота Енгела, Сервера и многе друге који се у последње време оглашавају и то ће ићи на руку Албанцима, питање је само колики ће утицај успети да остваре припадници те такозване дубоке државе на нову администрацију - каже Дрецун.
Наводи да се мора сачекати да се формира Бајденов тим и да се види ко ће бити најутицајније личности, па онда проценити да ли ће Олбрајт и остали успети да се позиционирају у тој администрацији или ће вршити посредан утицај преко страначког механизма и самим ауторитетом.
- То ће охрабрити Албанце да се супротставе неким токовима који њима не одговарају као што је био покушај да се постигне споразум под покровитељством ЕУ, без тог такозваног међусобног признања, да се ситуација мало релаксира и то економијом - каже.
Према његовим речима, Београд је дефинисао јасан модел на који покушава да спречи да Косово постане међународно призната држава, а то се ради снажним деловањем на међународном плану.
Подсетио је и на повлачења признања, као и на то да је спречен пријем у неким међународним организацијама попут Унеска и Интерпола.
- Немају шансе да постану чланице УН и творцима те лажне државе је потпуно јасно да је то безперспективна ситуација. С друге стране, Србија је ојачала свој положај и на спољњем и унутрашњем плану и имамо разговор са Приштином који је највећа кочница онима који имају неке екстремне идеје - наводи Дрецун.
У том смислу, додаје, Београд нуди и економску сарадњу, попут иницијативе "Мини Шенген" где би требало да се прикључи и Косово, што ће, како каже, зависити од нове администрације.
- Сматрам да ће и нова администрација САД наставити са реализацијом тог споразума о економској нормализацији који је потписан у Вашингтону - навео је он.