ДА ЛИ СЕ КФОР ПОВЛАЧИ СА КОСОВА? Из НАТО-а поручују Београду и Приштини да се суздрже од изјава и поступака који могу довести до ескалације
НАТО остаје у потпуности посвећен безбедности на Косову, сви савезници се слажу да треба да одржавамо тренутно стање од око 3.600 војника, каже заменик генералног секретара НАТО Мирча Ђоана
Безбедност и стабилност на западном Балкану важни су за НАТО и од кључног су значаја за очување стабилности у Европи и читавој евроатлантској области. Од краја деведесетих наше снаге помажу да се одрже мир и стабилност на западном Балкану, а наша мисија Кфора на Косову је најбољи показатељ ове посвећености. Кфор наставља да пружа безбедно и сигурно окружење и слободу кретања за све заједнице на Косову, према мандату прописаном у Резолуцији 1244 Савета безбедности Уједињених нација из 1999. године, каже заменик генералног секретара НАТО Мирча Ђоана.
ИНЦИДЕНТ НА ЈАРИЊУ: Полиција лажне државе вратила Србе са административног прелаза, мрцварили их сатима
ДА ЛИ ЈЕ ОВАКВА РЕАКЦИЈА ЗАИСТА ДОВОЉНА? Огласила се Европска унија поводом инцидента испред храма Христа Спаса у Приштини
ЛАЖНА ДРЖАВА АЛБАНИЈИ СТРАТЕШКИ ЦИЉ? Првог дана како су ушли у Савет безбедности Албанци почели да бркају лончиће!
Колико је НАТО задовољан сарадњом са Србијом, која је одлучила да буде војно неутрална, односно изван било ког војног савеза?
- НАТО и Србија су блиски партнери, као што је генерални секретар НАТО Столтенберг и нагласио приликом недавне посете председника Вучића нашем седишту, а ове године обележавамо 15-годишњицу приступања Србије НАТО програму Партнерство за мир. Генерални секретар НАТО је у редовном контакту са председником Вучићем и другим српским званичницима и имамо веома добро развијен политички дијалог на различитим нивоима, између осталог захваљујући одличном раду наших колега у НАТО војној канцеларији за везу у Београду.
У чему се највише огледа та сарадња?
- Имамо развијену практичну сарадњу у различитим доменима. На пример, НАТО и Србија раде заједно како би били спремнији за цивилне ванредне ситуације. Такође, помажемо Србији да спроводи реформе својих безбедносних снага и институција, укључујући у то и обучавање српских војника за међународне мировне мисије, док смо заједно радили на обуци ирачких војних лекара, чиме смо пружили подршку оружаним снагама Ирака. Задовољни смо и поздрављамо партнерство са Србијом. Спремни смо да га даље развијамо, при чему ћемо у потпуности наставити да поштујемо војну неутралност Србије. НАТО може имати јаке односе са партнерима иако они нису чланице Алијансе, попут Аустрије или Финске. У потпуности поштујемо одлуку ових земаља да се не учлане у НАТО, исто као што поштујемо одлуку других да се учлане.
Колики је Косово безбедносни ризик? И како видите упорне покушаје косовских власти да формирају војску Косова, чему се противи и генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг?
- Пре свега, НАТО остаје у потпуности посвећен безбедности на Косову. Редовно радимо процену нашег присуства преко Кфора, док се сви савезници слажу да треба да одржавамо тренутно бројно стање од око 3.600 војника.
Дакле, Кфор се не повлачи с Косова?
- Сагласно Резолуцији 1244 Савета безбедности Уједињених нација, Кфор ће наставити да пружа сигурно и безбедно окружење и слободу кретања за све заједнице на Косову. Мандат Кфора остаје непромењен, а чланице НАТО су чврсто посвећене овој важној мисији. Затим, НАТО у потпуности подржава нормализацију односа између Београда и Приштине, између осталог путем дијалога под окриљем ЕУ, који је једино трајно политичко решење за обе стране и шири регион. Београд и Приштина би требало да се суздрже од изјава или поступака који могу довести до ескалације, те да остану усредсређени на напредак у реформама и на дијалог. За нас дијалог Београда и Приштине представља најбољу платформу за налажење решења које поштује права свих заједница, као и за изградњу трајног мира који гарантује бољу и просперитетнију будућност за све. На крају, генерални секретар НАТО од децембра 2018. године има јасан став да је потез који сте поменули (намера косовских власти да формира војску, прим. нов.) дошао у погрешно време и да је одлука донета противно његовим саветима. Од 2016. године тим за саветовање и везу НАТО (који није у саставу Кфора) пружа подршку даљем развоју безбедносних организација на Косову у складу са њиховим првобитним мандатом, изградњом капацитета, образовањем и координацијом обуке. С променом мандата Косовских безбедносних снага, Северноатлантски савет преиспитује ниво сарадње НАТО с њима. Дискусије међу савезницима и даље теку.
Земља из које ви долазите (Румунија) није била члан НАТО 1999, у време бомбардовања Југославије, али како ви лично видите ту операцију с ове дистанце?
- Најпре желим да кажем да разумем да су сећања на ваздушну кампању из 1999. године и даље болна за многе, поготово за оне који су изгубили чланове породице. Генерални секретар Столтенберг је изјавио саучешће свима који су изгубили вољене на обе стране. Он је јасно рекао да је сваки изгубљени недужни живот трагедија због којих он дубоко жали. Циљ кампање, након многих неуспелих међународних дипломатских напора да се конфликт разреши, био је да се заштите цивили у ширем региону и да се заустави хуманитарна катастрофа која се одвијала на Косову. Не смемо да заборавимо прошлост, али можемо да идемо напред, и то је оно што НАТО и Србија раде овим партнерством - гледају ка бољој будућности.
Корона показала колико смо способни
Колико је пандемија коронавируса променила свет, навике и потребе људи, а самим тим и безбедносни систем, политику и дипломатију?
- Пандемија је имала огроман утицај на сваки део света и све аспекте наших друштава. Утицала је и на НАТО, на наше чланице и партнере, наше мисије и операције. Ипак, упркос изузетном изазову кризе ковид 19, показало се да смо отпорни и прилагодљиви, способни за суочавање са свим што је ставила пред нас. Током пандемије највећи приоритет за НАТО био је да се стара о томе да ова здравствена и економска криза не прерасте у безбедносну. То је оно што радимо. Наше снаге остају на опрезу, спремне да бране све савезнике од било које претње. Урадили смо оно што је неопходно за очување сигурности наших снага, одржавање наше оперативне спремности и наших мисија и операција.