БОЛЕСНИ РИТУАЛ ЛАЖНОГ ПРЕМИЈЕРА - ДОШАО У БРИСЕЛ ДА РУШИ ДИЈАЛОГ! Не занима га договор, спремио паклену представу
Приштинска делегација сервирала низ претњи и провокација пред данашњи састанак и ставила свима до знања да јој није стало до договора са Србијом и трајног мира на Балкану
Делегација Приштине коју предводи тзв. косовски премијер Аљбин Курти долази на данашњи састанак у Брисел с припремљеном представом и очигледном намером да руши дијалог с Београдом.
НАПЕТО У БРИСЕЛУ - ПРВИ И ПОСЛЕДЊИ СУСРЕТ ВУЧИЋА И КУРТИЈА? Дијалог се помера са мртве тачке, ЕУ има кеца у рукаву
ЕУ ДЕМАНТОВАЛА КУРТИЈА: "Ово није нови процес, већ наставак дијалога започетог 2011. године"
КАКАВ ШАМАР МЕШЕТАРУ ИЗ ПРИШТИНЕ! Вучић о Куртију: Не занима ме шта ће он рећи, нека им не падне на памет поход на Високе Дечане
Уз празне претње да ће тужити Србију за наводни геноцид и накнаду штете, Курти је најавио и да ће на састанак у Брисел довести и албанску жртву Саранду Богујевци.
Све поруке из Приштине уочи дијалога уверљиво показују да Куртију апсолутно није стало ни до каквог договора.
Бивши дипломата Милисав Паић напомиње да тзв. косовски премијер невољно долази на наставак дијалога, јер га на то приморавају дугогодишњи спонзори и ментори тзв. Косова.
- Курти у ствари формално прихвата дијалог, али само зато што је притиснут да иде у Брисел. Све ове приче о наводном геноциду над Албанцима и одштети коју им дугује Србија јесу за унутрашњу политичку употребу. Иако те приче немају подлогу у реалном животу, биће то очигледно ритуал који ће Курти стално понављати. То је сценарио његових спонзора и ментора са Запада, по којем албанска страна треба да покаже да је флексибилна. А заправо добићемо рутински разговор у којем ће свака страна остати на својим позицијама - каже Паић.
И директор Форума за етничке односе Душан Јањић сматра да Курти и тзв. косовска председница Вјоса Османи потежу тему геноцида да би се додворили незадовољним борцима ОВК који више не добијају ратне апанаже.
- Њихова порука је: "Немојте да мрзите нас, него мрзите Србе." Скуп у Бриселу ће представљати ресетовање дијалога, а агенда разговора биће ствари које су раније договорене, а нису примењене. За Вучића ће то бити прилика да поново инсистира на формирању Заједнице српских општина, док ће Курти поставити питање неизвршених обавеза које се тичу разних докумената, употребе печата и албанског језика у царинским прописима. Притом, не заборавимо да Приштина није укинула таксе на увоз робе из Србије, већ их је само суспендовала - напоменуо је Јањић.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић сматра Приштина генерише "ужасно тешку" атмосферу пред наставак дијалога у Бриселу.
- Циљ свега тога је да се поткопа дијалог и изврши притисак на Србију и председника Александра Вучића. Имате велики притисак на Београд и Вучића, а са друге стране, велику подршку Запада према Куртију, који се понаша тако да нико на Западу не реагује на провокације, увреде, претње... Косово је чедо западних сила и не треба га критиковати ни кад погреши, а Београд треба - изјавио је Петковић.
Председник Народне скупштине Ивица Дачић каже да су бомбастичне изјаве приштинске стране заправо покушаји да се тема дијалога стави у други план.
Оскрнављени српски гробови
Канцеларија за Косово и Метохију саопштила је да су у недељу "албански екстремисти" оскрнавили више гробова на православном гробљу у Ораховцу. Како су навели, током викенда су поломљене надгробне плоче и порушени крстови на гробовима Ружице Стојановић и Божидара и Богдана Шарића. Пре само неколико дана оскрнављен је Храм Христа Спаса у Приштини, на којем су исписани погрдни графити "Исус мрзи Србе" и "Симбол шовинизма".
Сваки други грађанин мисли да Косово није изгубљено
Готово сваки други грађанин Србије сматра да Косово није изгубљено, показало је најновије истраживање Института за европске послове "Ставови грађана Србије према Косову". Према резултатима, у ово верује 46 одсто грађана, 39 одсто сматра да је Косово изгубљено, а 15 одсто је неодлучних. У односу на претходна истраживања, уочава се благи тренд пада одговора да је Косово изгубљено, наводи се у саопштењу Института. Мало више од четвртине испитаника, њих 26 одсто, сматра да ће ова влада признати Косово, 52 одсто испитаника сматра да актуелна влада то неће учинити, док 22 одсто не зна да се изјасни по овом питању. Показало се да чак 75 одсто грађана не би подржало независност Косова зарад бржег уласка Србије у ЕУ, док би 13 одсто подржало.