НОВА ПРОВОКАЦИЈА ПРИШТИНЕ: Лажна држава поново прети Србији - предају захтев за статус кандидата у ЕУ до краја године?
Министарка спољних послова и дијаспоре у привременим приштинским институцијама Доника Гервала-Шварц потврдила је да ће тзв. Косово ове године аплицирати за државу кандидата у Европској унији.
Она је појаснила да је реч о политичком процесу, али истовремено праћеном многим техничким корацима који захтевају професионализам и стручност, преноси Репортери.
АЛБАНАЦ НЕМАЊУ НОЖЕМ УБО У ВРАТ И ГРУДИ! Нападнути јер овде ничу српске куће - све открила младићева мајка
"СВЕ ТЕЖА БЕЗБЕДНОСНА СИТУАЦИЈА НА КИМ" Епархија рашко-призренска ОШТРО осудила напад на Србе у Бабином мосту
"НЕМАМО МИРА, ДЕЦА НЕ СМЕЈУ ДА СЕ ИГРАЈУ" Срби на Косову у страху - најозбиљнији инцидент од убиства Милутина Трајковића (ВИДЕО)
- Рекли смо да ћемо се пријавити ове године, и пријавићемо се ове године. Такође смо обавестили наше међународне партнере да је наш циљ да се пријавимо ове године јер желимо да уживамо у статусу кандидата за Европску унију - рекла је Гервала.
Према њеним речима, у Европској унији не постоји народ који је тако проевропски оријентисан као Косово.
Како је додала, преко 90 одсто грађана Косова је за пут ка ЕУ, за улазак у НАТО и подржавају оба ова механизма као једини пут у европску будућност, и стога, како је истакала, "наш захтев треба сматрати веома природно".
- Мислимо да смо чак и од резултата које смо имали, посебно у последњих годину и по дана, од опипљивих резултата, било у индексу за мерење корупције Транспаренси интернешенела где смо престигли 17 земаља, направили значајан напредак у погледу слобода говора, резултати степена демократије у нашој земљи, дакле ми смо лидери демократије у нашем региону и мислим да нема разлога да Косово буде третирано другачије од других земаља у региону које нису ни близу демократска као ми - изјавила је Гервала за Кљан Косова.
Бројни аналитичари, међутим, имају замерке на начин владања данашње косовске управе под Аљбином Куртијем.
Ускраћивање основних права, нарочито Србима, на Косову је свакодневно. Нерешених случајева физичких напада, разбојништава, крађа, уништавања имовине, приватне и црквене је на стотине.
Сликовито је напоменути и да је, према извештају ОЕБС, само у периоду од јануара 2014. до децембра 2020. године пријављено 247 инцидената извршених на културном наслеђу и верским локалитетима на Косову, преноси Косово онлајн.
На односе између Српске православне цркве и косовских институција, како наводе у извештају ОЕБС, негативно је утицао захтев Косова за чланство у Унеско, одбијање захтева СПЦ за издавање дозволе за обнову Цркве светог Николе који се налази унутар Манастира светих Архангела у Призрену, неспровођење одлуке Уставног суда о враћању 24 хектара земљишта манастиру Високи Дечани...