ИСПРАВКА: Није одложена одлука Централне Банке Косова о укидању динара
Гувернер Централне Банке Косова, Ахмет Исмаили, је у интервјуу за емисију “Kallxo Пëрниме” рекао да је Уредба о готовинском пословању на снази и да није одложена.
Анализом портала за урврђивање чињеница Krypometer утврђено је да садржај на нашем порталу Србија Данас са насловом "ОДЛОЖЕНО УКИДАЊЕ ДИНАРА НА КОСОВУ! Куртијев заменик потврдио: "Казнене мере неће почети сутра" представља преношење лажних информација.
Портал Србија Данас се извињава својим корисницима због преношења информација за које је у наведеној анализи утврђено да представљају преношење лажних информација.
Првобитни наслов нашег чланка је измењен, а у наставку је сам садржај прилагођен чињеницама које је изнео портал Krypometer
Krypometër је проверио званични сајт Централне Банке Косова (ЦБК), и закључио да нема обавештења о одлагању Уредбе коју је одобрила ова институција. На сајту BQK (ЦБК-а) још увек стоји саопштење да је „Одбор BQK одобрио Уредбу о готовинском пословању“.
На сајту ЦБК-а је објављена и „Уредба о готовинском пословању“ у којој се утврђује да је Евро једина валута која се користи на Косову, као и правила за увоз готовине из лиценцираних институција из BQK. У члану 51. овог правилника стоји да „ова уредба ступа на снагу 1. фебруара 2024. године“.
Гувернер Централне Банке Косова, Ахмет Исмаили, је у интервјуу за емисију “Kallxo Пëрниме” рекао да је Уредба о готовинском пословању на снази и да није одложена.
- Нема захтева за одлагање, бар за BQK нема, нити се разговара о одгоди - рекао је он.
Гувернер Исмаили је рекао и да су Сједињене Америчке Државе тражиле да се примена Уредбе одложи.
- Био је захтев из САД да Централна Банка одложи примену Уредбе колико год је то могуће. Рекли смо да ћемо ово испитати. Због правних аргумената, ако би BQK, покушала да одгоди ову одлуку, било би као да покушавамо да легализујемо нешто незаконито, као да кажемо “нека уђу камиони са новцем”“– рекао је гувернер. „Врло љубазно и пажљиво смо испитали захтев и обавестили амбасадора да као Централна Банка не можемо да урадимо ништа више него да успоставимо правилник који је на снази“– наставио је он.
Исмаили је рекао да од 1. фебруара 2024. године цариници имају обавезу да не дозволе увоз новца у динарима из институција које немају лиценцу и овлашћење BQK.
Косовска Полиција је 3. фебруара 2024. године саопштила да је зауставила возило које је превозило валуте у динарима.
Krypometër је на интернету нашао изјаву заменика премијера Косова, Бесника Бислимија, заменика Премијер Косова, који је на конференцији за медије говорио о ставу Владе Косова у вези са Уредбом коју је усвојила BQK.
На овој конференцији, када је Бесник Бислими говорио о пуној примени ове Уредбе, поменуо је „евентуални прелазни период“, али није навео колико ће он трајати.
- Оно што ми кажемо је да део тога (Уредбе) који може да утиче на грађане који су примали исплате, тај део неће бити праћен казнама које би Влада Косова требала изрећи, већ ће бити попраћене информисањем и образовањем - рекао је заменик премијера Бислими.
Даље, Бислими је рекао да пошто је евро на снази већ 22 године на Косову, не постоји разлог за дуг период информисања и едукације за предузећа.
Krypometër је такође контактирао канцеларију премијера да разјасни да ли су предузели било какву радњу да суспендују одлуку.
Клисман Кадиу, политички саветник заменика премијера Бесника Бислимија, рекао је да су „Извештаји (горенаведени) о одлагању или суспендовању одлуке BQK о готовинским трансакцијама, што укључује коришћење евра као једине валуте на Косову, неистине и дезинформације“.
Гувернер Исмаили је рекао да је из Србије на Косово за годину дана у ГОТОВИНИ ушло динара у вредности од преко 200 милиона евра.
Он је рекао да грађани Србије на Косову могу да добију новац у еврима из Србије на своје банковне рачуне.
„Овом Уредбом се регулише ’готовина’ и ко има право да увози новац. Уредба не забрањује пренос средстава. Ако српске институције желе да пребаце евре на Косово, то им је дозвољено на банковни рачун, тако да нема ограничења. Сваки грађанин Косова, па и Срби, може добити новац у еврима из Србије и из целог света. Они имају банковне рачуне јер примају пензије и помоћ са Косова. На исти рачун могу да добију и помоћ из Србије”– рекао је гувернер BQK.
Гувернер је објаснио да грађани могу да држе “кеш” у динарима као уштеђевину или чак за друге потребе, али не могу да га користе као средство плаћања.
Извор: Србија Данас/Блиц