ОТКРИО АМЕРИЧКИ ЦИЉ ВЕЗАН ЗА КОСОВО! Изасланик за Западни Балкан Метју Палмер: САД И СРБИЈА желе ИСТУ СТВАР!
- Циљ ми је да што пре вратим Београд и Приштину за преговарачки сто и да осигурам договор - поручује Метју Палмер у интервјуу Танјугу, првом од именовања за специјалног изасланика САД за Западни Балкан.
Новоименовани амерички изасланик истиче да је прихватио ту функцију зато што мисли да може да се постигне споразум о нормализацији односа Београда и Приштине, који би, како он казе,трансформисао цео Балкан, отворио европски пут Србије и такозваног Косова, и био "позитивна ствар за регион, Европу и САД".
ПОРТО CARRAS РЕСОРТ СЛОБОДАН ВЕЋ ОД СУТРА ПО ЕКСТРЕМНО НИСКИМ ЦЕНАМА!!
ЛОША ВЕСТ ЗА ПРОТИВНИКЕ: Американац потпуно спреман и спреман за игру (ФОТО)
УРНЕБЕСНО: Марјановић је КОМЕНТАРОМ засмејао све! Пореметио је и Салета (ВИДЕО)
- Решење косовског питања је на мојој агенди веома високо. Имамо могућност и желимо да је искористимо - каже Палмер и прецизира да је његов циљ да што пре врати стране за преговарачки сто и осигура договор.
Повратак Београд и Приштине за преговарачки сто, истиче Палмер, краткорочни циљ САД.
- Имамо изборе на Косову 6.октобра, а у Србији ће бити одржани на пролеће. Имаћемо могућост за наставак преговора између два избора коју треба да искористимо. Надамо се да ће обе стране искористити ту прилику која се указује - нагласио је он.
Палмер је казао да у овом процесу постоји низ изазова, а да је један да се што пре наставе преговори, а други да се пронађе довољно заједничког основа за преговоре.
Изразио је наду да ће идућа косовска влада прихватити да суспензује таксе како би омогућила обнову дијалога, и да ће Београд зауставити своје напоре на "међународној делегитимизацији Косова" и лобирање код других земаља да повлаче признање.
Све то, према његовим речима, "трује атмосферу" и чини тешким повратак преговорима у конструктивном духу.
Упитан ако нема црвених линија у дијалогу, као што се званично понавља, у чему је проблем, на пример, што Србија лобира против независности Косова, Палмер каже да је лобирање изазвало таксе, а оне су постале препрека напретку у дијалогу, а на другој страни Београд их сматра разлогом да се не врати за преговарачки сто.
- Тако нешто није од помоћи. Лобирање код, пре свега малих земаља, да повуку признање, је можда тактички успех за Србију, али кошта Београд да очува свој интерес и постићи договор о нормализацији. Надамо се да ће обе старне разумети своје интерес и постићи договор - казао је он.
САД би желеле, не крије Палмер, да виде међусобно признање као централну тачку договора.
Истакао је да је циљ САД да подржи дијалог и споразум из којег би, како казе, сви изашли тако, да су заштитили своје основе интересе.
ОГЛАСИЛИ СЕ РУСИ ЗБОГ КОСОВА: Открили су НАРЕДНЕ КОРАКЕ за српску покрајину, велика ПРОМЕНА У МОСКВИ
ПОГЛЕДАЈТЕ КАКО РАЊЕНОГ СРПСКОГ МЛАДИЋА ДОВОЗЕ У БОЛНИЦУ: Једва преживео напад Албанаца, огласили се и лекари (ВИДЕО)
ИЗБОДЕН СРПСКИ ДЕЧАК У КОСОВСКОЈ МИТРОВИЦИ! Група Албанаца прешла мост, а онда је дошло до ОБРАЧУНА! (ВИДЕО)
Нагласио је да нико не треба да има осећај да је изгубио, и да нема разлога да компромис буде победа за Србију, такозвано Косово и међународну заједницу.
- То ће захтевати компромис, неку врсту емпатије, разумевање како друга страна гледа на ствари и спремност на сарадњу у проналажењу договора који би био локално прихватљив, а уједно би могао да се грађанима представи као право решење - објаснио је Палмер.
Рекао је да САД и Србија желе исту ствар - напредак ка европској будућности Србије.
- Желимо европску перспективу за Србију, а постоћи је захтева решење косовског питања. Србија има подршку САД у том процесу као што је има Косово. Ми желимо да помогнемо странама да се састану, идентификују тачке заједничког интереса, али и разлике и да дођу до споразума који би био најбољи за њихову будућност - објаснио је.
На питање шта САД подразумева под компромисом, у ситуацији у којој је јасно да Београд неће пристати да призна Косово, а да не добије ништа, Палмер је рекао да није на САД да говори шта је компромис и да је важно да стране преузму саме одговорност за тај процес.
- Ми смо спремни да сарађујемо са властима у Београду и Приштини подржавајући напредак. Веома је вазно да споразум буде нешто локално, а не нешто што је написано у Вашингтону и потом наметнуто странама. Тако нешто не би била стабилна будућност - сматра Палмер.
На питање шта уколико дакле не дође до договора, Палмер одговара да би у том случају сви били на губитку.
- Надамо се да је могуће постићи споразум, а у том процесу могу да рачунају на пријатељство, подршку и активно ангажовање САД - рекао је Палмер.
У дијалогу, сматра, има много тема о којима треба разговарати, јер свако одрживо решење садржи мултидимензионални, политички, економски и безбедносни аспект, као и културни по питању положаја имовине Српске православне цркве.
- Све су то отворене теме о којима треба разговарати. Има много елемената за разговор - поручује Палмер.
Дачић објаснио улогу изасланика за Западни Балкан: "Именовање Палмера је жеља САД да активније учествују у дијалогу"!
ПАЦОЛИ ЖЕСТОКО ПРОВОЦИРА СРБИЈУ У ХЕЛСИНКИЈУ: Добио је кратак, али БРУТАЛАН ОДГОВОР од Дачића (ВИДЕО)
"И земље које су признале Косово нису биле задовољне"! Никоме није било драго што је тзв. Косово у Хелсинкију!
На питање да ли су одржива тумачења дела јавности да се пожуривање запада да до решења косовског питања дође до јуна повезује са изборима у САД и жељу Доналда Трампа да решење буде у његовом мандату, Палмер је рекао да жеља да с епостигне решење није вођено америчким политичким календаром, већ чињеницом да ће спор што дузе траје остати нерешен и биће теже да се напредује ка договору.
- Надам се да ће и стране разумети потребу хитности и да ће што пре моћи након избора на Косову и формирања владе моћи што пре да се врате дијалогу - закљуцио је Палмер.
ШПИЈУНСКО БЛАГО: Америчка војска развила дронове величине ИНСЕКТА (ВИДЕО)