САМО ОНИ МОГУ ДА СМИРЕ БЕСНОГ КУРТИЈА? Довољан је један позив и самовоља премијера лажне државе пада у воду
Инаћење Аљбина Куртија да после осам сати преговора под капом Европске уније одбије све предлоге о превазилажењу кризе на КиМ настале због таблица, прекинуо је само један позив.
Тако је после "наредбе" амбасадора САД на тзв. Косову Џефрија Ховенијерија, у ноћи између понедељка и уторка, премијер привремених институција на 48 сати одложио наплату казни за Србе који не желе да пререгиструју аутомобиле на ознаке лажне државе.
Поставља се питање шта ће се десити када овај рок истекне и да ли Срби треба да стрепе да ће бити кажњавани већ од сутра ујутру. Или ће, на иницијативу Вашингтона, 48 сати бити претворено у одлагање док се не дође до решења.
ПРИШТИНА ОДУСТАЈЕ ОД КАЖЊАВАЊА ЗА ТАБЛИЦЕ! Курти изненадио одлуком: "Дајемо шансу споразуму!"
ЕУ И АМЕРИКА ОКРЕНУЛЕ ЛЕЂА СВОМ ПОТРЧКУ! Харадинај бесан на Куртија: "Сигурност данас угроженија него икада пре"
"БОРЕЉ БИО ВИДНО БЕСАН НА КУРТИЈА" Немачки медији оплели по премијеру лажне државе: Он је главни кривац за неуспех преговора
Док је Ховенијери, а на захтев Стејт департмента, покушавао да уразуми Куртија, са Србима је скоро до зоре разговарао председник Србије Александар Вучић. Замолио их је да не наседају на провокације, да је време да покажемо озбиљност и одговорност и сачувамо вековна огњишта:
- Замолио сам их да се чувају, да буду сталожени, да сачувамо мир и стабилност и да на туђу ароганцију и бахатост одговоримо онако како пристојни људи увек одговарају - да само хоћемо да чувамо своје и ништа више.
Председник Српске листе Горан Ракић поручио је на конференцији за медије, после разговора, да Срби на КиМ желе само мир, моле Приштину да не употребљава силу према нашем народу и траже да се поштује договорено, а то је успостављање Заједница српских општина.
- У Бриселу није постигнут никакав договор по питању таблица и за то је изричито одговорна Приштина. Желимо да живимо мирно и своји на своме, и не само ми са севера КиМ, него и наша браћа са југа, од Лепосавића до Штрпца. Видели смо колика је забринутост председника Вучића, али и његова посвећеност да реши кризу коју је изазвала Приштина. Очигледно је да никоме не одговара да се говори о Заједници српских општина, која је плод Бриселског споразума.
Ракић је подсетио да су три ствари - кап која је прелила чашу.
- Прво смена Ненада Ђурића са места директора Директората Север, затим противправна одлука да се пониште наше регистарске таблице, а треће је одбијање формирања ЗСО, на шта чекамо већ 10 година. А, то није све. Са нама је и Иван Тодосијевић, којег су осудили због изговорене речи. Припадници специјалних јединица хапсе нашу браћу и сестре. То не можемо да трпимо. Забранили су вакцинацију, изборе, референдум, не знам докле да набрајам. Пуцали су на Срећка Софронијевића. Драгици Гашић не дозвољавају да купи хлеб у 21. веку. Претукли су Немању Митровића, на кућу Зорана Трајковића бацили Молотовљев коктел - рекао је он и додао да га народ свакога дана пита "зашто да плаћамо Куртијев харач и зулум и кажу - нисмо ни Турцима, па нећемо ни њему".
Председник Вучић, који је после договора у Бриселу рекао да ћемо се ми држати предлога шефа европске дипломатије Ђозепа Бореља да не издајемо таблице са КМ ознакама у периоду док се не реши то питање, наставио је напоре да се дипломатским каналима дође до превазилажења кризе. После састанка са амбасадором САД у Београду Кристофером Хилом, истакао је да је поделио забринутост за безбедност Срба на КиМ:
- Захвалио сам САД на ангажовању у смиривању тензија и спречавању даљих ескалација и истакао да Србија остаје искрено посвећена дијалогу и решавању свих отворених питања мирним путем и у доброј вери, како би се очували тешко стечени мир и стабилност целог региона.
Хил је истакао да Вашингтон наставља да подржава ЕУ у напорима да се постигну решења и позвао председника Вучића да настави са конструктивним ангажовањем:
- Верујем да обе стране схватају да морају да постигну решење. ЕУ ради одличан посао, али се не сме дозволити да хитни проблеми засене важна питања. ЕУ је јасно ставила до знања да је потребно више од 48 сати за решење актуелног питања. Јасно је рекла да би желела да види даљих 365 дана.
Министар спољних послова Ивица Дачић истакао је да у Приштини мисле да међународна заједница неће ништа предузети против њих и да је сада време да их неко разувери. Он је навео да су црвене линије за Београд - чланство Косова у УН и угрожавање живота и имовине Срба на КиМ.
- Не можемо да разговарамо о томе да Косово потврди своју независност тиме што ће постати чланица УН. С друге стране, црвена линија јесте и напад на Србе, угрожавање живота и имовине. То Србија не може дозволити, али се надамо да је овај рок од 48 сати дат да би се у њему нашла одговарајућа решења. Надамо се да ће међународна заједница моћи да нађе начин како да убеди односно запрети Куртију да буде у функцији мира и стабилности у региону.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић навео је да Курти не жели дијалог и да се први пут кристално јасно чуло од представника ЕУ да је Курти искључиви кривац за пропаст преговора.
- Позитивно је то што је међународна заједница разумела молбу председника Вучића да се појача притисак на Приштину како би се застало са сулудим одлукама. Од самог почетка разговора се видело да Курти не жели да се договара, да га не интересује да сачува мир и стабилност.
Иначе, Курти је јуче поручио да очекује да се исправи грешка коју је, како тврди, начинио Борељ током састанка у Бриселу, када је "одустао од разговора за нормализацију односа између Београда и Приштине, те немачко-француског предлога и покушао да пронађе решење само за регистарске таблице":
- Није време да се говори о новим одлагањима, већ да се уложе максимални напори да се у року од 48 сати постигне договор како би се пронашло решење за пуну нормализацију односа до марта 2023. године, што је био циљ разговора у Бриселу, а не да се ограничавамо на ствари као што је рад са таблицама".
КРЕЋУ ПРОТЕСТИ, ПРВО МИТИНГ ЖЕНА
Председник Српске листе Горан Ракић најавио је јуче протесте Срба, па је за данас у 15 сати у Косовској Митровици заказан скуп као одговор жена са севера Косова на "угњетавање и зулум који свакодневно трпе од стране власти у Приштини".
Гордана Савић, начелница службе за промоцију здравља и научноистраживачкуу делатност у Клиничко-болничком центру у Северној Митровици, истакла је да је народ забринут.
- Не желимо да живимо у гету и да децу одгајамо у оваквим условима. Желимо да се наша деца рађају, да живе и да се школују у слободи и миру, као и сва друга деца овог света.
Зато ћемо се ми жене окупити да искажемо незадовољство и нашу велику бригу. Заиста је превише да Курти одузима парче хлеба нашој деци. Зашто да нашу децу на путу до школе пресрећу специјалци са пушкама? Само зато што је наша земља једина земља - Србија - истакла је она.
ПРИТИСАК ВАШИНГТОНА ЈЕ ОБАВЕЗА
Некадашњи председник Привременог извршног већа Косова и Метохије Зоран Анђелковић истакао је да је обавеза САД да приморају Куртија да одложи одлуку о пререгистрацији и подсећа да притисак Вашингтона да се та одлука одложи на 10 месеци траје последњих месец дана.
- Ако не дође до одлагања одлуке, са оволико снаге коју је Приштина покренула, бојим се да може доћи до озбиљних инцидената. Не верујем да Кфор може да заштити Србе на Косову, или верујем да Кфор може да закасни у реакцији да заштити српски народ као што је било 2004, а онда можемо очекивати нешто много горе, што не бих волео да се деси - рекао је Анђелковић, и додао да сукоби које Курти жели да изазове не одговарају ни САД ни ЕУ.
БОЦАН-ХАРЧЕНКО: ЗАПАД НАМЕРНО ПОМАЖЕ АЛБАНЦИМА
Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко оценио је да је Курти још једном одбио предлоге ЕУ о стабилизацији ситуације на северу Косова, која је на ивици сукоба, а да је председник Вучић још једном показао конструктивно опредељење.
- Нећу се чудити ако Запад, без обзира на то, настави да понавља тезу о обостраној одговорности Београда и Приштине за повећање тензија. То је потпуно лажна порука.
Безбедносни вакум о којем говори високи представник ЕУ за спољне послове и безбедност Ђозеп Борељ је, наравно, опасан, али не могу да разумем зашто шеф дипломатије ЕУ сматра да ни Еулекс ни Кфор не могу да га попуне да би се избегла криза. Управо то спада у мандат тих међународних присустава. Запад намерно оставља "безбедносни вакуум" да би га попуниле специјалне снаге косовских Албанаца и то је пут који води ка сукобу.