"Шта је 5.000 косовских "војника" у односу на српску армију?" Овако је немачки новинар ПОНИЗИО Тачија
Спор око питања да ли треба да се формира косовска армија, стар је колико и сама држава Косово
Након што су се Вучић и Тачи на хитној седници СБ отворено сукобили, у односима Приштине и Београда у догледној будућности радиће се само на ограничењу штете.
- Многи су летос помислили да су председници Косова и Србије на курсу приближавања. Али данас то звучи као бајка из давних времена - пише Михаел Мартенс за Франкфуртер алгемајне цајтунг под насловом "Битка за Косово поље", преноси "Дојче веле".
"Савет безбедности позабавио се одлуком парламента у Приштини од претходне недеље. Присутни посланици су једногласно — додуше парламентарци српске мањине нису учествовали у заседању — одлучили да се формира косовска армија. Москва и Београд снажно су протестовали, а чак је и генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг упозорио да за то 'није време'. Сједињене Државе су пак, као најважнија сила заштитница Косова, изричито подржале ту иницијативу".
У тексту се напомиње да је Тачи у Њујорку рекао да армија лажне државе Косово „никада неће бити опасност у региону", што су подржали Американци, док је Вучић с друге стране изјавио да је „веома забринут" због будућности Срба, Србије и Западног Балкана, на шта је руски амбасадор при УН додао да ситуација „сваког часа може да експлодира".
- Величина планиране армије која би требало да се формира у наредних десет година, а према тренутном стању не поседује ни авијацију, ни тенкове, за Србију не представља опасност. Јер, 5.000 косовских војника није ни десетина у односу на српску армију."
Вучић за "Глас Америке": Задовољан сам резултатима седнице СБ УН о Косову
- Спор око питања да ли треба да се формира армија тзв. државе Косово, стар је колико и сама "држава" Косово. Можда још старији - пише франкфуртски лист и помиње Ахтисаријев план који се, када је формирање безбедносних трупа у питању, „може различито тумачити".
„Независност се може одржати само ако се наоружамо- тако то тумаче косовски Албанци. У томе их од почетка подржава Вашингтон", пише Михаел Мартенс и закључује: „Након што су се Александар Вучић и Хашим Тачи на хитној седници Савета безбедности отворено сукобили, у односима Приштине и Београда у догледној будућности радиће се само на ограничењу штете."