ШТА СЕ КРИЈЕ ИЗА НОВЕ АРМАТУРЕ ДИЈАЛОГА О КОСОВУ? Председник Вучић је на ово упозоравао!
Порука председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен да ЕК подржава француско-немачки предлог за Косово и да ће га уградити у дијалог потврдила је недавно упозорење председника Александра Вучића да Запад предлаже "нову арматуру" преговора Београда и Приштине.
Изјава Фон дер Лајенове, дата у престоници Немачке по завршетку самита Берлинског процеса, отворила је низ питања о даљој судбини Бриселског споразума, чији је ЕУ гарант.
"МОРАЈУ ПОСТИЋИ ДОГОВОР" Нова порука Србији из Брисела: Подржавамо немачко-француски предлог (ФОТО)
УРАЗУМИТЕ ОВОГ ЧОВЕКА! Курти не прихвата договорено: "Београд нема право да тражи ЗСО"
КРАХ ПРИШТИНЕ У САВЕТУ ЕВРОПЕ! Лажне државе и званично нема на дневном реду
Јер, ако европске институције усвоје француско-немачки предлог за решење КиМ као званичну платформу и како каже, Фон дер Лајенова, "уграде" га у дијалог, да ли то значи да Бриселски споразум престаје да постоји? И може ли тај споразум, које су потписале три стране - Београд, Приштина и Брисел - да угаси само једна, европска страна?
Такође, ако је у сржи француско-немачког предлога заправо да Србија призна Косово, директно или индиректно, онда се улази у ћорсокак јер Београд то не може да прихвати. С друге стране, поставља се и питање како ће овај документ добити потребан консензус на Европском савету, али и у Европској комисији, када пет чланица ЕУ не признаје Косово - Шпанија, Кипар, Грчка, Словачка и Румунија?
Остаје да се разјасни да ли је Фон дер Лајенова мислила да француско-немачки предлог буде некаква допуна Бриселског споразума? Ако је допуна, онда се подразумева да прво мора постојећи да се реализује, односно да се формира Заједница српских општина, па се онда стичу услови за даље разговоре. Ако је у француско-немачком предлогу нешто што би прихватиле и Шпанија, Грчка и остале земље, односно ако се Косово третира статусно неутрално, онда не бисмо имали од чега да страхујемо. Али, с обзиром да смо претходних недеља подробно упознати са суштином незваничног документа Париза и Берлина, ова друга опција унапред отпада.