ЗАБЕЛЕЖЕНО СКОРО ДВЕ СТОТИНЕ ЕТНИЧКИХ ИНЦИДЕНАТА НА КОСОВУ: Дешавали су се скоро сваки дан - Срби највећа МЕТА
Током 2022. Срби на Косову били на мети 150 пута, Куртијева власт дуплирала број инцидената.
У току 2022. године на Косову је забележено 150 етнички мотивисаних инцидента.
У просеку, дешавали су се готово сваки други дан.
КУРТИ ПОКЛЕКАО ПОД ПРИТИСКОМ: Патријарх Порфирије иде на КОСОВО
ПАЛО НОВО ОТПРИЗНАВАЊЕ КОСОВА! Од 193 земље, њих 105 не признаје лажну државу Косово
ЛАЖНА КОСОВСКА ПОЛИЦИЈА КОД ЈАРИЊА СА ДУГИМ ЦЕВИМА: Албанска застава се вијори над Косовом - Срби ЗАПРЕПАШЋЕНИ (ФОТО)
У њима су Срби физички нападани, хапшени, куће српских породица пљачкане или су на њима исписивани графити УЧК, црквени објекти обијани, а патријарху СПЦ забрањен је улаз на Косово.
Нешто мање инцидената - 128 забележено је током 2021. године, док их је 2020, пре доласка на власт лидера Самоопредељења Аљбина Куртија, било 80, значајно мање или готово дупло мање него у 2022.
Последњи месец прошле године свакако ће остати упамћен по низу немилих догађаја.
На административном прелазу 9. децембра ухапшен је Миљан Аџић и одређен му је притвор од 30 дана без икаквог правног основа, дан касније припадници Косовске полиције су на административном прелазу Јариње ухапсили Дејана Пантића, полицајца који је 5. новембра изашао из косовских инстутуција, а 15.12. због наводних ратних злочина ухапшен је Слађан Трајковић који је такође претходно напустио Косовску полицију.
Припадници РОСУ су 11. децембра са блиндираним возилима, под пуним ратним наоружањем упали на брану Газиводе, уперили пушке у радника, исцепали српску заставу и отерали га са радног места.
Истог дана је Косовска полиција малтретирала радника "Електрокосмета" из пословнице Зубин Поток, Милана Томашевића, код бране језера Газиводе, када је кренуо да отклони квар.
Породици Петровић из Велике Хоче полиција је запленила 42.000 литара вина.
Власти у Приштини забраниле су 25. децембра патријарху СПЦ Порфирију да дође у Пећку патријаршију уочи Божића, а дан касније га и вратиле са административног прелаза Мердаре.
Истог дана је забрањен улазак на Косово и новинарки РТС-а Светлани Вукмировић која извештава о животу Срба на Косову.
Почетком новембра испред куће породице Трајковић у месту Кишница надомак Грачанице, група Албанаца бацила је молотовљев коктел, што је трећи напад на породицу Трајковић у последње две године.
У Грачаници 1. октобра рањен је Љубомир Мирић (55).
Неколико дана касније обијена је и опљачкана кућа повратника Илије Тошића из Осојана.
Припадници РОСУ 19. октобра претресали су возило двадесетогодишњег Србина Н.Т. у Зубином Потоку и задали му више удараца у пределу главе и ногу, без икаквог повода. 20.10. на вратима Храма Христа Спаса у Приштини постављена је албанска застава.
Током августа обијене су две продавнице мешовите робе у Великој Хочи, власника Бојана Павловића и Душана Лукића и из њих је однета роба и новац, што је била друга пљачка у току 2022. истих објеката, а починиоци нису пронађени.
На породичну кућу Зорана Јовановића у мултиетничком селу Могила у општини Витини 11.07. бачена је ручна бомба.
Међу само неким инцидентима током јуна забележено је и хапшење Милорада Ђоковића, повратника из Витомирице под сумњом да је наводно починио ратне злочине, обијено је и опљачкано 11 српских повратничких кућа у месту Клобукар код Новог Брда, двојицу младића српске националности Б.С. и В.Д. из Партеша напао је Албанац ножем и задао им тешке телесне повреде, обијена је и опљачкана црквена канцеларија у Доњој Гуштерици, у селу Гојбуља каменована је основна школа "21. новембар", на огради плаца породице Трајковић, у Кишници код Грачанице, исписан је графит "УЧК".
Један од можда најдрастичнијих примера поступања косовских власти је држање пола године у затвору Николе Недељковића, младића из Београда који је дошао на обележавање Видовдана на Газиместан.
Ту је ухапшен, а због оптужби за наводно распиривање мржње био је у затвору шест месеци.
Пре тачно годину дана, на Бадњи дан 2021. године, каменован је парохијски дом у Витомирици код Пећи, а припадници РОСУ под пуним наоружањем упали су и претресали четири српске куће у Штрпцу.
У току 2021. и 2022. године директору Канцеларије за КиМ Владе Србије Петру Петковићу забрањено је да посети
Косово десет пута.
Да уђу на Косово забрањено је и здравственим радницима из Новог Пазара који су кренули у обилазак Призрена, младим српским спортисткињама из Одбојкашког клуба Радан из Лебана који је требало да наступе на Видовданском турниру у Доњој Гуштерици.
Помоћнику директора Канцеларије за Косово и Метохију, Ивану Вујићу који је требало да присуствује обележавању славе Михољдан у Великој Хочи, министру за науку и технолоски развој, Ненаду Поповићу, председнику Комисије за нестала лица, Вељку Одаловићу, председнику бањалучког Одбора за помоћ Србима са КиМ, Милораду Арлову, министрима у Влади Србије, Дарији Кисић Тепавчевић, Бранку Ружићу, Вањи Удовичићу и директору Канцеларије за ИТ и е-Управу, Михаилу Јовановићу, који су требало да присуствују обележавању Видовдана.