ПРЕДСТАВЉЕНО НОВО НАОРУЖАЊЕ: Да ли је Србија без конкуренције у региону?
Јавност је могла да види на приказу способности "Ватрени штит 22" неколико борбених система који Војску Србије чине моћнијом и увећавају функционалне и оперативне способности, пре свега за одбрану ваздушног простора и бомбардовања циљева на земљи.
Кинески систем за противваздухопловну одбрану средњег домета ФК-3, стратешки је Војску Србије учинио моћном оружаном силом. Домет ракета ФК-3 је 100 километара, а радар открива циљеве на 240. По правилу, сви новији системи па и ФК-3, направљени су тако да буду отпорни на електронско ометања и теже их налазе противрадарске ракете.
У нашем региону системе сличних или јачих карактеристика имају: Румунија, и то најновију верзију америчког "патриота", Грчка амерички "патриот" и руски С-300 ПМУ1 из средине деведесетих година, као и Бугарска која има старију верзију руског С-300 ПМУ из осамдесетих година прошлог века.
Сви делови система ФК-3 на Батајници имали су регистарске таблице Војске Србије, што значи да су уведени у наоружање после строге техничке и бирократске процедуре.
(ФОТО) СПОСОБНА ЈЕ ДА ПОГОДИ ЛОНДОН ЗА ПАР МИНУТА! Нуклеарна ракета која је продефиловала Црвеним тргом улива СТРАХ у кости Западу
И НЕ ЧУДИ ШТО ЈЕ НАША ЗЕМЉА ВОЈНА СИЛА У РЕГИОНУ! Српска авијација има нову ракету, ГРМИ КАО ГРОМ из ведра неба! (ВИДЕО)
ЈУЖНОКОРЕЈСКА ВОЈСКА СТРЕПИ ОД ОНОГА ШТО СЛЕДИ: Лансиране нове ракете са нуклеарним оружјем и то са подморнице!
Из возила су током приказа на Батајници излазили припадници ВС из 250. ракетне бригаде за противваздухопловна дејства.
Српски ракеташи знају да користе један моћни и сложени систем ПВО. ФК-3 је чак у потпуности технички и тактички укључен у систем противваздухопловне одбране, заједно са осталим радарима за осматрање и другим ракетним системима старије генерације.
Захваљујући знању једног цивилног научног института из Београда, кинески систем ФК-3 ради заједно, односно "у пару", са старијим технологијама које је још ЈНА купила у СССР-у, Великој Британији и Америци, али и са нешто новијим америчким и руским системима. Тако је на Батајници приказан заједнички рад кинеског ФК-3 и руског "панцира С1". Тактички гледано, "панцир С1" као систем средњег домета задужен је за додатну заштиту ФК-3 од напада противрадарских ракета или ракета ваздух-земља.
То су циљеви мањих димензија и технички их лакше открива "панцир" од ФК-3. Овакав тандем је важан у потенцијалном оружаном сукобу, када се очекује истовремени напад авиона, дронова и противрадарских ракета.
Српски миг-29, тренутно најјачи у ваздуху
Након отприлике пет година од руске донације половних авиона миг-29 и почетка модернизације донираних и четири српска "мига", затим донације четири авиона миг-29 из Белорусије - авијација Војске Србије има 14 авиона миг-29 од којих је десет вишенаменских са ознаком СМ - намењени су за уништавање циљева у ваздуху и на земљи, вођеним "паметним" наоружањем.
Кључно унапређење српских "мигова 29" су јавно приказане руске ракете ваздух ваздух РВВ-АЕ чији је реални домет 90 километара. Иако неколико земаља у окружењу има америчке ракете АИМ-120 исте намене, њихов реални домет је мањи од 90 километара.
То српске "мигове" у овом тренутку чини најмоћнијим борбеним авионом у региону, када говоримо у борби у ваздуху. Авион на типичном ловачком задатку може да носи до шест ракета РВВ-АЕ
Војска Србије модернизацијом је добила и способност коришћења ракета ваздух земља Х-29 чији је максимални домет 30 километара и имају бојеву главу од 320 килограма. Авион може да носи до две ракете Х-29, а важе за веома прецизне јер се радарски наводе на циљ.
До сада најмоћније слично оружје, биле су америчке ракете АГМ-65 "маверик", домета 22 километара ако се лансира са веће висине и са бојевом главом од 57 килограма. Навођење на циљ је електро-оптичко, с тим да се ради о технологији из 80-их година прошлог века и користе их авиони Ј-22 "орао".
Домет од 30 километара значи да би у реалној борбеној ситуацији српски МиГ-29 могао да лансира ракету Х-29, као подршка копненим снагама, без бојазни од непријатељске противваздухопловне одбране. Јер се ПВО никада не налази близу линије фронта, системи кратког домета, који се најчешће користе немају домет ни близу 30 километара.
У ширем региону, једино Грчка поседује моћније наоружање ваздух-земља и користи крстареће ракете СКАЛП ЕГ чији је домет 250 до 500 километара и има бојеву главу од 500 килограма.
Бугарска такође поседује ракете Х-29, али старију верзију и без радарског навођења на циљ.
"Паметне бомбе" први пут
На Батајници "паметне бомбе" нису изложене, али могао се видети тренажер, за увежбавање гађања руском вођеном авио бомбом КАБ-500, масе 500 килограма. Бомба има телевизијски навођену бојеву главу и има могућност промашивања циља од највише четири до седам метара.
Војска Србије је до сада имала само бомбе ФАБ-250, које носе авиони Ј-22 "орао" и оне се не наводе на циљ, већ пилот, усмерава и убрзава авион, избаци бомбу која затим слободним лебдењем погађаа циљ.
У поређењу са земљама региона, сличне способности имају ратна ваздухопловства Румуније и Грчке, које користе више различитих ласерски вођених авио-бомби америче производње и са бојевим главама до 907 килограма.