АМЕРИКА ЈЕ НАЈВЕЋИ ИЗВОЗНИК ОРУЖЈА НА СВЕТУ: Русија и Кина јој дишу за врат, а откривено и ко највише купује
Шведски истраживачки институт СПРИ објавио је најновије податке везане за глобално тржиште наоружања
Шведски истраживачки институт СПРИ објавио да су САД и даље највећи светски извозник оружја у свету, са више од трећине удела у глобалној продаји у протеклих пет година, као и да је амерички извоз порастао у периоду 2016.-2020- чак 15 посто.
АМЕРИЧКИ ЕКСПЕРТ ОБЈАСНИО: Руски "Терминатор" оправдава име, неколико карактеристика га чини супермоћним
РУСКИ И БЕЛОРУСКИ ВОЈНИЦИ ИЗВОДЕ ДЕСАНТ: Брзином муње излазе из "Терминатора", нико не сме да им стане на пут (ВИДЕО)
СЕО ПИЈАН У АУТО ПА СЕ СУДАРИО СА ВОЈНИМ ЛОВЦЕМ: Ваздухопловни официр налетео право на МиГ-29 (ФОТО)
Амерички произвођачи су продали оружје у 96 земаља, а половица је испоручена на Блиски исток.
- Прерано је да би се поуздано проценило да ли је завршен период наглог раста трансфера оружја, које је трајало две деценије - нагласио је виши истраживач у одељењу за програме наоружања и војних издатака у СИПРИ Пиетер Вајцман.
У пандемијској 2020. години вредност трансфера оружја пала је 16 посто, али у СИПРИ-ју су били опрезни у одговору на питање да ли разлог зараза.
И индустрија оружја бележила је поремећаје у ланцима снабдевања, али већина оружја наручена је пре 2020. и "неколико је земаља током пандемије склопило врло важне договоре", рекао је Вајцман.
Навео је примере Пољске, Јапана и Немачке, који су наручили велик број борбених авиона.
Саудијска Арабија велики купац
Дестинација четвртине америчког извоза оружја на Блиски исток била је Саудијска Арабија, што је чини најважнијим тржиштем за САД.
Тек ће се видети хоће ли кабинет новог америчког председника Џо Бајдена извршити ревизију политике извоза у Саудијску Арабију, истиче стручњак шведског института.
Иако је САД сигнализирао оштрији став према извозу навођених бомби које се користе у сукобима у Јемену, "мало је веројатно да ће САД прекинути испоруку напредних борбених авиона или бродова", додаје. он
Саудијска Арабија је и даље је највећи светски увозник, с 11 посто удела у укупном увозу.
Велики су извозници били и Велика Британија и Француска, али британски је удео у извозу опао завршетком великих испорука борбених авиона у Саудијску Арабију.
Велики пад руског извоза
Русија је заузела друго место на табели извозника од 2016. до 2020., с петином удела у глобалним испорукама оружја. Продали су оружје у 45 земаља, а више од половице извоза било је усмерено у Индију, Кину и Алжир.
Руски је извоз ипак потонуо за петину у односу на претходно петогодишње раздобље, "пре свега због значајног пада продаје Индији", рекао је Вајцман.
Индија, други увозник у свету, настојала је диверифииковати своје добављаче оружја и изградити домаће производне капацитете.
Француска је заузела треће место на табели извозника, с осам посто удела у испорукама, а пословала је с Индијом, Египтом и Катаром, саопштио је институт.
Немачка и Кина такође су биле међу пет главних извозника, утврдио је СИПРИ, додавши да је пет водећих чинило три четвртине глобалног извоза оружја.
Кинески проблеми
Кина је снабдела оружјем 51 земљу, али неколико великих тржишта затворено је из политичких разлога, укључујући Индију, Јапан и Аустралију.
Кинески извоз смањио се готово осам посто у односу на претходно петогодишње раздобље и није се значајно пробио на блискоисточно тржиште, према СИПРИ-ју.
Азија и Океанија биле су главни региони увоза оружја, с ујелом у глобалном увозу од 42 посто.
Следи Блиски исток с трећином удела, при чему су Египат, Катар и Уједињени Арапски Емирати (УАЕ) заузели места на лествици 10 највећих светских увозника.
Институт користи петогодишњи циклус како би ублажио утицај флуктуација који узрокују велике наруџбе.
База података о преносу оружја не укључује малокалибарско оружје и темељи се на јавним изворима, од националних и регионалних новина до специјализованих међународних часописа, као и владиних и извештаја индустрије.
Више вести о домаћем и страном наоружању, прочитајте ОВДЕ.