Ауторски текст епископа Јоаникија открива ужасе Миловог терора: Хришћани су нападнути, а власт им је и судија и порота!
Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије у свом ауторском тесту за "Кристијан Пост" описао је немиле догађаје који се месецима догађају у суседној Црној Гори, али и све зле намере режима Мила Ђукановића и споровођења скандалозног Закона о слободи вероисповести
-Младог православног викара Николу Радовића 25. маја брутално је напала банда маскираних нападача испред његове цркве у Бару. Према информацијама, нападачи су били млађих година и из Бара, а током напада младићи су говорили да је викар Радовић "агент страних сила" те га због тога нападају. Само неколико дана пре тога, само 60 миља од Бара, ја и седам свештеника вршили смо службу у манастиру Светог Василија Острошког, једном од најсветијих места православног хришћанства. Било је то приватно, без поклоника, и уз претходну најаву да је годишња јавна поворка Светог Василија отказана због коронавируса. Ипак, верници су се окупили напољу у хиљадама, а ја сам их молио да поштују социјалну дистанцу и да се врате кућама. Хапшења су почела увече. Одвели су нас из наших домова. Наставили су са својим акцијама и у наредним данима, а на улице су изашле стотине људи који су протествовали због нашег притвора. Затим су полицијске акције отишле корак даље и архиђакони и још 25 свештеника су задржани у полицији - рекао је епископ Јоаникије за "Кристијан Пост" и додао:
- Овакве ствари не би требало да се дешавају у Црној Гори - земљи у срцу Европе која је већински хришћанска, чланица НАТО-а и кандидат за чланство у Европској унији. Плашим се да је разлог свему овоме новац. Пре Божића ступио је на снагу нови закон који је грозно назван Закон о слободи вероисповести. Хриршћанске, јеврејске и муслиманске групе - и њихова имовина - сада захтевају државну регистрацију. Мало је држава на свету које истински негују слободу вероисповести, а ипак присиљавају верске заједнице да прво буду у одобреном владином регистру. Још је мање оних који прописују да се мора додатно доказати власништво над имовином пре 1918. године у владиним земљишним књигама - поручио је владика Јоаникије.
Адвокат Митрополије црногорско-приморске: Влада Црне Горе купује време да превари цркву и то не само СПЦ!
"ВЛАСТИ НЕ ПОСТОЈЕ ДА БИ СЕ ОТИМАЛЕ": Митрополит Амфилохије на светој литургији у Будви (ВИДЕО)
НОВИ СКАНДАЛ МИЛОВЕ ПОЛИЦИЈЕ: Свештеници који су предводили литију у Бару позвани на ИНФОРМАТИВНИ РАЗГОВОР!
Његово свештенство епископ Јоаникије је истакао да у ситуацији када се око 80 одсто Црногораца декларише да је српски православни хришћанин то значи да је овај закон у пракси закон за њихову веру. А кад друге верске микро заједнице имају посебне уговоре са државом која их штити од њихових имовинских одредаба, постаје дискриминаторни закон против имовине Цркве.
-Власништво над земљом на Балкану - са сложеним историјама и премештањем граница - требало би да буде отворено питање. Али у свим модерним државама имовински спорови би требало да се решавају на суду. У Црној Гори ће, према новом закону, о њима одлучивати владина земљишна књига, без права жалбе на одлуку у судовима. Они су именовани за ревизора, судију, пороту и извршиоца свих власничких спорова за верску имовину. Ово су света места хришћанског богослужења, манастири, хостели за бескућнике и пољопривредна газдинства која свакодневно хране стотине породица кроз народне кухиње. То су зграде које финансирају универзитетске стипендије за младе Црногорце, уточиште за сиромашне и духовне обреде - рекао је он и додао:
-Они који верују и они којима је вера потребна не могу себи дозволити да Црква не буде у стању да их подржи. Ипак, овим законом, та имовина је угрожена, а ресурси које Црква користи су у опасности да се преусмере како би се намирили фиктивни захтеви за власништво над земљом. Многи верни хришћани у Црној Гори страхују да ће се то догодити. Због тога су пре изолације због коронавируса изашли на улице широм земље како би протестовали против овог погрешног закона. Шездесет хиљада марширало је у главном граду Подгорици - око десет посто укупног становништва - окупило се у једној масовној демонстрацији, позивајући на опозив Закона о слободи вероисповести - написао је владика Јоаникије у свом ауторском тексту.
Његово преосвештенство епископ будимљанско-никшићки је истакао да је "црногорска влада реаговала тврдећи да је црква под страним утицајем, да њени свештеници и лидери нису из Црне Горе, као и да јер се називамо српском православном црквом, а не црногорском, то нажалост може постати део расправе у парламентима Европе и на ходницима Конгреса САД".
-Ипак, ми смо на територији Балкана имали исто име осам стотина година. Нико не би сугерисао да је Римокатоличка црква само римска, нити да су њени свештеници и парохијани различити од оних у многим другим земљама у којима се практикује католицизам. Нема разлика међу нашим црквама: наши викари, монаси и поклоници подједнако су лојални својој држави колико и подложни својој вери. Велечасни Радовић је то схватио, а његова реакција на брутални напад пред његовом црквом био је чин човека Божјег. Када су пронађени кривци, затражио је да се не подигну оптужнице. Уместо тога, молио је за опрост својих нападача и за њих да покажу исту милост донацијом својој парохији. Како то нису могли себи да приуште, дали смо им донацију и они су је дали цркви - рекао је Јоаникије и додао:
-Ми желимо само мир и даље служење народу. Ми немамо интерес у политици. Сматрамо да влада не би требало да има интерес за религију. Као и у Јеванђељу по Луки 23:34 и ми им опраштамо, јер они не знају шта чине. И ми се молимо да се окрену уназад и опозову овај непотребни закон - поручио је епископ Јоаникије.
Митрополија црногорско-приморска: Полиција вршила ДУХОВНО НАСИЉЕ над верницима
Митрополија захтева да се ПРЕКИНЕ СУДСКИ ПРОЦЕС против Јоаникија и свештеника!
ПОЧЕЛА ОТИМАЧИНА ИМОВИНЕ СПЦ У ЦРНОЈ ГОРИ: Режим продаје црквену воденицу стару 500 година
МИЛОВ РЕЖИМ У ПАНИЦИ, ПА ПОНОВО ОПТУЖУЈЕ БЕОГРАД: Министар спољних послова запретио Србији НАТО пактом!
МИЛО ЗАР ТИ НИШТА СВЕТО НИЈЕ? Барска полиција поднела кривичну пријаву против свештеника због литије