РЕПУБЛИКА СРПСКА УСКОРО ПОСТАЈЕ НЕЗАВИСНА? Срби неће трпети терор високих представника, Додик све објаснио
Не смирује се ситуација у БиХ након доношења контроверзног "Инцковог закона"
Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да сваки пут када високи представник нешто наметне порасту амбиције Републике Српске да буде независна земља.
ТАЛАСИ ОЛУЈА ПАРАЛИСАЛИ МИЧИГЕН: Ветар невероватне брзине чупао бандере! Милиони људи без струје (ВИДЕО)
ШЕСТ ОСОБА УБИЈЕНО, МЕЂУ ЊИМА И ДЕТЕ (10): Детаљи крвопролића у Енглеској, полиција блокирала град (ВИДЕО)
ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД У РУСИЈИ? Експлодирао путнички аутобус, има повређених - жени откинуте обе ноге (ВИДЕО)
- Нико од Срба није за рат, већ за мир, али сматрамо да имамо право и да је политички легитимно да тражимо решење у Уставу, а ако га ту нема, онда да га тражимо у статусу - рекао је Додик за Спутњик.
На питање ко би могао да призна евентуалну независнот Републике Српске, Додик је одговорио да то није посао који ће се десити вечерас на некој седељци, већ да треба да се сложи неколико важних претпоставки, а то је међународна констелација и требало би да се догоди на миран начин.
- То су две претпоставке које ми морамо да јуримо али и не смемо да не причамо о томе, јер бисмо се тога одрекли - рекао је Додик.
На питање да ли је Инцков закон "крај Српске или распад Босне и Херцеговине" Додик је одговорио да сигурно није крај Српске и да је то можда почетак трансформације из ентитета у државу, али да би свакако могао бити крај Босне и Херцеговине.
- Држава у којој неименовани странац може да наметне законе, свакако дезавуише и негира њено постојање - сматра Додик.
Према његовом мишљењу, нема компромиса са новим visokimm представником Кристијаном Шмитом. Додик је истакао да Шмит мора да прибави легитимитет, односно мора или да оде или да добије сагласност чланица Савета безбедности Уједињених нација и тек тада би могло да се ради на компромису.
Одговарајући на питање да ли Шмит може да му ограничи политичко деловање, Додик је рекао да не може ништа, јер високи представник не постоји.
Објаснио је да је у Анексу 10 наведено да се високи представник бира тако што сагласност треба да да пет потписница тог документа, а то су Република Српска, Србија, Федерација БиХ, Хрватска и заједнички ниво БиХ.
- Након тог консензуса, он иде на потврду у Савет безбедности, а ако та процедура није испоштована он није високи представник - рекао је Додик.
Нагласио је да, ако би Република Српска пристала на то, Шмит би могао да укине полицију Републике Српске, министарство просвете и све остало.