ДА ЛИ ЈЕ ДОШАО КРАЈ ОВОЈ ОПАКОЈ БОЛЕСТИ? Пчелињи отров показао се као ефикасан у борби са карциномом дојке
Пчелари из Херцеговине почињу с производњом пчелињег отрова, који се, према последњим студијама, показао као ефикасан у борби с најтежим обликом карцинома дојке.
У склопу студије коју су у сарадњи провели Институт за медицинска истраживања Хери Перкинс и Свеучилиште Западне Аустралије кориштен је отров од 312 медоносних пчела и бумбара како би се истражила његова антиканцерогена својства на клиничке подтипове рака дојке, међу којима и троструко негативан рак дојке (ТНБЦ), код којега су могућности лечења ограничене.
ПОТРЕС У КОМШИЛУКУ! Хрвате погодио нови земљотрес: Мукама нема краја већ месецима!
НАЈНОВИЈИ ДЕТАЉИ У ВЕЗИ СА УБИСТВОМ КРАГУЈЕВЧАНКЕ: Несрећна жена спаљена у шуми због џипа и 17.000 ЕВРА?
АЛИЈИ ПРИПИСАЛИ ТУЂЕ МУДРОСТИ: Мермерне плоче постављене у Сарајеву шокирају јавност (ФОТО)
- Установили смо да је пчелињи отров изузетно моћан. Открили смо да мелитин успева у потпуности уништити мембране станица рака у року од 60 минута - написала је др Киара Дафи, водитељка овог пројекта.
На подручју БиХ до сада није било масовније производње пчелињег отрова, међутим, већ од идућег пролећа та би се ситуација могла променити.
Наиме, Савез херцеговачких пчелара "Кадуља", уз подршку "Sweden/USAID ФАРМА ИИ" пројекта, завршио је четири тренинга за обуку већег броја својих чланова за производњу пчелињег отрова.
Међутим, због великог занимања потенцијалних произвођача планира се одржати још неколико предавања.
- Већ деценијама пчелари из Херцеговине производе мед, али производња пчелињег отрова је нешто ново у Босни и Херцеговини. То је врло захтеван процес, али цена производа врло је висока, 20.000 евра по килограму, и то га чини вредним уложеног труда. Надаље, то не утичу на производњу меда - каже председник Савеза пчелара "Кадуља" са седиштем у Љубушком Добро Зовко.
Он сматра како производња пчелињег отрова има будућност на овим подручјима јер не зависи од временских услова као што је случај с медом.
- Потребно је произвести прилично велике количине пчелињег отрова да бисте га могли понудити на тржишту. Минимална количина је од два до три килограма, а потребно је од 100 до 120 кошница да се произведе један килограм пчелињег отрова годишње. Имајући на уму величину Савеза, и уз многе наше чланове који су стекли знање о томе како извадити и правилно складиштити отров, сматрам да бисмо могли постати поуздан добављач фармацеутској индустрији - објашњава Зовко.