ДА ЛИ ЈЕ ВЛАДИ ЦРНЕ ГОРЕ ПОТРЕБНО "ОСВЕЖЕЊЕ"? За Кривокапића нема зиме, остаје на челу и након реконструкције
Владу Црне Горе чека велика реконструкција
После одбијања премијера Здравка Кривокапића да у Београду потпише Темељни уговор са СПЦ, сутрадан је стигла "претња" из ДФ, одакле је саопштено да Влада нема њихово поверење, а потом су уследиле и нове оптужбе на рачун извршне власти, тако да се у једном тренутку наивнима учинило да је Црна Гора надомак пада Владе или нових избора.
"ГОВОРИО ЈЕ У СВОЈЕ ИМЕ, А НЕ У ИМЕ БиХ!" Додик ЖЕСТОКО ОСУДИО обраћање Алкалаја на седници Савета безбедности УН
НЕСВАКИДАШЊИ ПРИЗОР У ХРВАТСКОЈ: Невиђена НАЈЕЗДА КОМАРАЦА и то само два дана после запрашивања - зидови куће се црне (ВИДЕО)
НЕЈЕДНАКИ АРШИНИ! Бајден Балкану прети САНКЦИЈАМА, прст највише уперен ка ЊЕМУ?
Међутим, тражење опроштаја од митрополита Јоаникија и тврдња премијера да ће бити потписан Темељни уговор, довела је до блаже реторике из редова ДФ, а јуче је дефинитивно готово потврђено да ће уместо избора уследити реконструкција Владе, али и да ће њен премијер и даље бити Здравко Кривокапић.
Премијер Здравко Кривокапић сматра да је реконструкција Владе једна од опција уколико његова иницијатива за разрешење министра правде, људских и мањинских права Владимира Лепосавића не добије већину у Скупштини Црне Горе.
- Да ли ће бити реконструкције - видећемо. Све опције су ту. Али ако имате само једну опцију, онда не треба да играте на ту опцију. Нама у овом тренутку недостаје закон о Влади.
Да га имамо, ови проблеми би били врло једноставно разрешени - сматра Кривокапић.
Председник Скупштине Црне Горе Алекса Бечић сматра да се дефинитивно мора разговарати - и унутар парламентарне већине, али и да представници те већине и Владе разговарају.
- Демократе ће бити партнер у том процесу ако премијер Здравко Кривокапић и Влада процене да је Влади потребно "освежење" - казао је Бечић.
- Ако премијер и Влада сматрају да је потребно "освежење", да треба оснажити Владу и решити отворена питања - видимо да су нека кадровска питања већ отворена - бићемо партнер и подржаћемо тај процес. Демократе дају подршку Влади и свему ономе што су обећали грађанима 4. децембра, кад је она изабрана.
Бечић је пре неколико дана у јеку узаврелих политичких страсти у Црној Гори казао: "Премијер Здравко Кривокапић не треба да поднесе оставку, има подршку Демократске Црне Горе, истичући да свако има право да тестира Владу".
О реконструкцији Владе после подршке коју су јој дали прошле недеље, из уста посланице Божене Јелушић, чуло се да о евентуалној реконструкцији може бити говора тек после усвајања буџета, што је "готова ствар", након изјаве Милана Кнежевића, једног од лидера ДФ, који је био недвосмислен и рекао да ће гласати за буџет, чак и ако њихови амандмани не буду усвојени.
- Има неколико варијанти изласка из политичке кризе - реконструкција Владе, избор нове извршне власти и ванредни избори. Најбоље решење било би да дође до договора о реконструкцији актуелне владе - казао је Кнежевић.
-Реконструкција Владе подразумева улазак политичких представника из парламентарне већине у извршну власт, али и да премијер остане Здравко Кривокапић. За његово добро сматрам да је добро да дође до реконструкције, јер тренутни Кривокапићев кабинет, част изузецима, личи на ситуацију послије цунамија.
У СВАКОЈ ВЛАСТИ И МАЊИНЕ
Мањине треба да буду део сваке власти у Црној Гори - и на локалном и на државном нивоу - без обзира на то ко био на челу власти. То је потребно за јачање грађанске Црне Горе и грађење мостова сарадње и помирења у Црној Гори - напоменуо је Бечић у разговору са лидером Форце Назифом Цунгуом и послаником те партије Генцијем Ниманбегуом.
- Да ли ће најаве о реконструкцији Владе које имамо и са стране парламентарне већине и са стране Владе, отворити могућност да разговарамо о томе да ли треба користити сваку наредну прилику да се покуша да мањинске партије или део њих постану део власти - сматрам да треба.
МЕДОЈЕВИЋА ВИДИ У ВЛАДИ
Кнежевић би волео да Медојевић уђе у ту владу, јер би својим знањем и политичким искуством, како каже, значајно допринео њеном раду. Овим је Кнежевић само подгрејао говоркања о томе да је Медојевићева оставка на место посланика увод у његов улазак у Владу, коју је жестоко критиковао од самог формирања па до тренутка подношења оставке.