Данас би још једна влада могла да падне: Има ли Ципрас шансе да преживи или ће и Грчка да СРЉА У ПОНОР?
У сенци данашњег гласања о поверењу влади Терезе Меј, након што је парламент убедљивом већином одбацио њен план за Брегзит, остало је једно друго изјашњавање о поверењу влади.
Грчки парламент вечерас ће гласати о влади Алексиса Ципраса, пољујљаној Преспанским споразумумом. Ипак, у Атини се очекује много мање драме него у Лондону.
Ердоган: Дејтонски мировни споразум обавезно треба ревидирати
За разлику од Британије где је опозиција тражила да се гласа о поверењу влади, у Грчкој је то тражио сам Ципрас, након што се коалициони партнер његове Сиризе, десничарска странка "Независни Грци" повукла из владе 13. јануара.
Министар одбране из редова те странке Панос Каменос поднео је оставку након разговора са Ципрасом у средишту Сиризе, најављујући да ће повући своје министаре. Каменос је своју оставку образложио речима да му "спор о имену Македоније не дозвољава да не жртвује министарску фотељу", међутим не деле сви посланици његове странке такво мишљење.
Наиме, два бивша и два акуелна члана странке "Независних Грка" требало би, према најавама, да подрже гласање о поверењу Ципрасовој влади, што ће уз глас Спироса Данелиса, бившег посланика странке РЕКА, као и независне посланице и министарке за цивилну заштиту, помоћи Ципрасу да преживи гласање. Поменути гласови плус 145 посланика Сиризе збирно дају тачно 151 глас, танку већину у парламенту који броји 300 посланичких места. Ципрас ће евентуално моћи да рачуна на још један глас посланика Центристичке уније, писали су медији ових дана, али то и даље није потврђено.
Каменос је иначе најавио да ће сви посланици његове партије који буду гласали за Преспански споразум бити искључени из странке, слично ономе што се догодило у ВМРО-ДПМЕ у Македонији чијих су осам посланика били тас на ваги да Зоран Заев прогура измене Устава и промени име те бивше југословенске републике у Република Северна Македонија.
Такође овим договором Ципрас је успео да избегне превремене изборе, на чему опозиција инсистира управо због Преспанског споразума, који сматра националном издајом. Уколико су најаве медија тачне, о споразуму са суседном државом могло би да се гласа 21. или 22. јануара, али тачан датум биће познат 18. јануара када би Ципрас требало да саопшти тачан оквир за ратификацију тог документа. Генсек НАТО-а, Јенс Столтенберг недавно је послао писмо Атини и Скопљу у којем је као пожељан рок за завршетак тог процеса најавио 15. фебруар.
Што се самог гласања о поверењу влади, који сада делује како форма, очекује се да се то догоди касно вечерас, а требало би да му претходи обраћање грчког премијера. Управо он је и отворио јучерашњу расправу која је трајала пуних 12 сати, а била је испуњена жестоким реакцијама, дискусијом и добацивањима између посланика и лидера политичкх странака.
Ипак, осим у случају изненађења каквих је на грчкој политичкој сцени у прошлости било, Ципрас ће "преживети" данашње гласање.