ДАНАС ЈЕ ДАН ДУБРОВНИКА: Ово су неке занимљивости које ни многи Дубровчани не знају!
Грађани Хрватске данас обележавају дан града Дубровника – места које је последњих година постао истакнуто туристичко средиште на карти света.
Лука и туристичка атракција смештена на Јадранском мору на крајњем југу Хрватске у Далмацији. Од Сплита је удаљен 237 км, а од Загреба 624 км.
УКОЧЕН ОД РЕУМАТИЗМА, УСРЕД ЗИМЕ, СИШАО ЈЕ У РОВОВЕ: Како је појава "чича Пере" на фронту подигла морал српским војницима
КАКО ЈЕ ИТАЛИЈАНСКА ВОЈСКА СПРЕЧИЛА ТИТОВУ ОТМИЦУ? Борба са терористима трајала два месеца!
НАЈХРАБРИЈА БЕОГРАЂАНКА У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ: Заробила 15 аустријских и спасила стотине српских војника (ВИДЕО)
Убраја се у један од најзначајнијих културних и туристичких центара у цијелој југоисточној Европи. Познат је по свом старом градском језгру са бројним културним и сакралним споменицима.
Дом је најстарије европске апотеке
У Дубровнику се налази и најстарија апотека у сталној употреби у Европи и једна од најстаријих на свету. Она се сместила у фрањевачком манастиру и у погону је од 1317. године. Калуђери су у то доба почели правити медицинске производе које су затим продавали локалном становништву. Већина их је била на биљној бази, а веровало се да помажу при лечењу главобоља, несаница и сличних ствари. Апотека ради и дан-данас, а иако продаје "модерне" лекове, у њој се још увек могу наћи они справљени по рецептурама мудрих калуђера.
Град је "глумио" у многим серијама и филмовима
Свима одмах на памет падне Игра престола, где Дубровник глуми "Краљеву земљу".
Једна од најупечатљивијих сцена целе серије је гола шетња Церсеи Lannister градом, снимљена управо на дубровачким улицама. Поред тога и нови "Ратови звезда" који у биоскоп стижу идуће године снимани су делом у Дубровнику, а и најновија прича о Робин Худу, снимаће се управо овде.
Град је одувек био против робовласничког сустава
Дубровачка Република ропство је забранила пре шесто година, 1416. Ропство је одбачено уз 75 гласова за и тек 3 против, а названо је "срамотним, погрешним, одвртаним и противним људском достојанству".
Ко год је одлучио и даље имати робове, био би новчано кажњен и осуђен на пола године тамнице. Фасцинантно је колико су Дубровчани пре од других препознали робовласнички систем као нешто противно цивилизацијским достигнућима. На пример, у Британији је ропство укинуто тек 1833., а у САД-у 1865.
Град страдао је у Домовинском рату
Нажалост, ни Дубровник није био поштеђен ратних страхота, па се по њему тукло из свих оружја. Град је био под опсадом, а слике и снимке разарања града брзо су обишле читав свет. Дубровник је претрпео огромну штету, погибије цивила и војника, а и готово је 12 хиљада објеката претрпело већа или мања оштећења.
Данас је у граду отворен Музеј домовинског рата, у ком се може више сазнати више о ратним збивањима у граду.
Славне зидине никад нису проваљене
Једна од најпознатијих ствари у граду славне су зидине, грађене укупно 5.векова за потребе обране града. Дугачке су нешто мање од 2 километра, високе до 25 метара, а на четири стране света штите их куле. Данашњи изглед добиле су у 15. и 16.веку, а разни портали их стављају на списак споменика које треба посетити пре смрти.
Најкраћа светска река
Дубровачка река Омбла са својим водотоком од 30 м дужине једна је од најкраћих светских река. Некад давно називана је именом Арион, а претпоставља се да је данашњи назив Омбла потекао из римских назива Вимбула или Умбла те да је име добила по вину.