ЂОРЂЕ ИВАНОВ ЖЕЛЕО РАТНО СТАЊЕ У СЕВЕРНОЈ МАКЕДОНИЈИ? Огласио се и изнео детаље из 2017. године
Тада се десио насилни упад присталица ВМРО ДПМНЕ у парламент и напад на посланике нове већине.
Бивши председник Северне Македоније Ђорђе Иванов изјавио је да су неистините и небулозне информације да је планирао да прогласи ратно стање 27. априла 2017.
ДРИТАН УГОСТИО ЛАЖНОГ АМЕРИЧКОГ ДИПЛОМАТУ: Јесте, примили смо га, али су нас је натерао званичник из Западне Европе
КОЛИКО ЈЕ "ТЕЖАК" МИЛО ЂУКАНОВИЋ? Плата мало јача од 2.000 евра, некретнина има напретек
ЈАК ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО И БИХ: Због потреса обустављена настава у школама!
Он је то рекао у сведочењу на суђењу организаторима насиља у парламенту Северне Македоније у априлу 2017, за шта су оптужени тадашњи председник Собрања Трајко Вељановски, два бивша министра из ВМРО ДПМНЕ и тадашњи шеф државне безбедности.
Ђорђе Иванов, који је за македонског председника два пута изабран на предлог ВМРО ДПМНЕ, сведочио је на предлог одбране у том судском процесу за организацију насиља које је у медијима названо "Крвави чевртак".
- Све што је повезано са ратним стањем произашло је из текста објављеног у једном недељнику пред тај догађај. Текст са шпекулацијама, неистинама. До 27. априла тај текст је био интерпретиран и коментарисан у другим медијима у земљи и био је пренет у страним медијима. Цео тај текст је небулоза - рекао је Иванов.
Како је истакао, "Устав је јасан: ратно стање се проглашава када постоји опасност за напад на Републику, када је нападнута држава или када је Републици објављен рат".
- Одлуку доноси Собрање двотрећинском већином, а ако се не састане може да је донесе и председник, али затим иде на потврђивање у парламент - рекао је Иванов, истичући да је у том тренутку парламент имао надлежност за проглашење ратног стања јер је био у сталном заседању од верификације посланичких мандата.
У судском поступку за организацију насиља и упада у парламет како би се спречило мирно преношење власти на нову владајућу коалицију СДСМ - ДУИ, оптужени су тадашњи predsddnik Собрања и високи фунционер ВМРО ДПМНЕ Трајко Вељановски, бивши министри у владама Николе Груевског, Миле Јанакијески и Спиро Ристовски и бивши директор тадашње Управе за безбедност и контраобавештајне послове Владимир Атанасовски.
Истрагом је обухваћен и бивши премијер и тадашњи лидер ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, али није у оптужници јер је недоступан. Груевски је у новембру 2018. побегао у Мађарску и тамо добио политички азил.