ДРАМАТИЧАН ВАПАЈ ПУЛМОЛОГА: Пацијенти нам се боре за сваки удах, стање је АЛАРМАНТНО
Хрватски пулмолог изнео застрашујуће податке о стању у хрватским болницама
Хрватски пулмолог Саша Срића, који је недавно из болнице на Јордановцу пребачен у ковид болницу у загребачкој Дубрави, говорио је о актуелној ситуацији с епидемијом корона вируса.
БОСАНЦИ ИЗВОЗЕ БАНАНЕ И УРМЕ: Чудни путеви јужног воћа у БиХ
АЛБАНЦИ КАО НЕОДЛУЧНА МЛАДА: Јуче би у владу, данас ни чути!
ЦРНОЈ ГОРИ ПРЕТИ ПОТПУНО ЗАКЉУЧАВАЊЕ ГРАДОВА: Министар појаснио који је ДАТУМ кључан!
- Осим што се стално бавимо бројком новозаражених, највише забрињава број хоспитализованих, број млађих с тежом клиничком сликом и број преминулих - рекао је Срића.
- У позадини су, мислим, и епидемиолошке мере које су преблаге и закаснеле и нису постављене како би било адекватно. Сви респираторни вируси пре свега у јесенском и зимском периоду пуно су потентнији, изазивају драстичнију клиничку слику и тако су клиничке слике у односу на ранији период теже. Сваки дан гледамо бизарне клиничке слике пацијената који долазе с блажим упалама плућа па се нагло урушавају, за 10 до 14 дана кад респираторно стабилан пацијент улази у критични период. То нас мора бринути. Не бих се сложио да је ситуација стабилна, ситуација је алармантна - рекао је.
- Болест је бизарног тока и то заиста зна бити толико тешко да се пацијенти боре за сваки удах и те клиничке слике знају бити јако ружне. Радим у респираторном центру у којем радимо с великим бројем људи по неколико сати, а пацијенти су на граници средње тешке и тешке клиничке слике и само је питање кад ће потреба за кисеоником преко маске доћи до прогресије и кад ће особа завршити на респиратору. Осим што испитујемо капацитете, још већи проблем је људство. Дају се надљуски напори, али свакодневно колеге због објективне ситуације завршавају у изолацији и сваки дан је проблем како ће се сложити тим. То су тешке околности - рекао је Срића.
Пулмолог је потврдио да се део пацијента код којих не очекују смртни исход, почиње опорављати, а код мањег постотка неочекивано долази до нагле смрти која може бити узрокована компликацијом, најчешће плућном емболијом.
- Иако их заштићујемо лековима, део пацијената због бизарности вируса зна завршити неочекивано наглом смрћу - рекао је.
- Хитне су препуњене -рекао је Срића, па додао да приток пацијената из дана у дан је већи.
- Свака јутарња примопредаја нас забрињава. У респираторном центру су пацијенти који остану најмање десет дана у болници, а неки због компликација остају и до три седмице, месец дана, тако да је већи прилив оних који долазе него отпуштених.
- Тешко је видети пацијенте који су до јуче били витални, у пуној снази, да се боре за своје животе или подлегну болести - истакао је Срића.
- Они умиру од ковида, а не с ковидом. Многи од њих независно о хроничним болестима вероватно би живели пуно дуже да се нису заразили ковид инфекцијом. Ако сам и 5% људи успео уверити да је ово озбиљна болест, направио сам пуно, али део људи то негира, вређају пацијенте који се боре за живот и нас који радимо у тешким околностима. Мислим да ће их бити тешко уверити. Велик део тих људи су нарциосиди, егоисти, психопати, нажалост неколико пута сам рекао па сам био прозван да сам туристички водич лечник. Довољно је да само виде како се ради и како изгледају пацијенти који се боре за живот.
- Сматрам да ове мере засад нису дале адекватне резултате, касно су донесене и преблаге су. Ако строже мере подразумевају смањење окупљања са 50 на 45 људи, од тога ништа. Прозивали су ме због полицијског часа, али погледајте пример Шведске која је имала велик број умрлих, али им се десио поновни талас с великим бројем заражених и донели су закон са знатном рестрикцијом избегавајући комплетан локдаун, окупљања су ограничили на осам људи, затворили су теретане и неке угоститељске објекте. Сматрам да се такве мере требају увести код нас и да оне морају брзо донесене, као и масовна тестирања - нема се што чекати - рекао је хрватски пулмолог.