ЕУ ЗАПРЕТИЛА ДОДИКУ Хиљаде војника спремно да упадне у року од 24 сата
Зелени у Европском парламенту наводе да Европска унија може и војно да реагује ако је то неопходно, односно да пошаље 6.000 војника у БиХ.
Највиши функционери Организације за европску сигурност и сарадњу (OESS) upozorili су власти Републике Српске да својим корацима опасно угрожавају мир у БиХ и целом региону.
Председавајућа OESS i министарка спољних послова Шведске Ен Линде и генерална секретарка те организације Хелга Марика Шмит огласиле су се изјавом у којој су навеле како покушаји "РС да једностраним одлукама преузме овлашћења које сада има БиХ као држава само појачавају напетости и угрожавају све што је у БиХ постигнуто у протеклих 26 година".
"ПОВЛАЧИМО ИНИЦИЈАТИВУ, ОЧЕКУЈЕМО ПАД ВЛАДЕ" Опозиција Црне горе издала заједничко саопштење!
ДА ЛИ ЋЕ ПАСТИ ВЛАДА? Медојевић открио хоће ли Дритан бити нови премијер
"Законом прописати да је државна имовина у Републици Српској њено власништво" Додик јасно изнео свој циљ и став
- Позивамо политичке лидере у РС да се суздрже од негативних политичких потеза усмерених ка поделама. Оспоравање Дејтонског мировног споразума и уставног поретка Босне и Херцеговине носи са собом ризик нарушавања мира у држави и у регији - стоји у изјави функционера OESS-a.
Због кризе у БиХ у ту земљу су током викенда стигли представници Зелених/ЕФЕ у Европском парламенту чији су чланови разговарали са босанскохерцеговачким парламентарцима и другим функционерима како би послали упозорење да Европски парламент неће бити тек "посматрач кризе у БиХ".
- Имамо гаранције генерала (из ЕУ) да они могу да доведу до 6.000 војника у року од 24 сата - казао је европарламентарац Томас Волц који борави у Сарајеву заједно с председавајућим представништва Европског парламента за сарадњу с БиХ и тзв. Косовом Ромеом Францом.
Криза је ескалирала пошто је парламент РС 10. децембра усвојио закључке којима је повукао сагласност тог ентитета на државне законе о одбрани, неједнаком опорезивању, као и Високом судском и тужитељском већу.
Кризу је, међутим, фактички започео доскорашњи Високи представник ЕУ за БиХ Валентин Инцко наметањем закона којим се забрањује и кажњава негирање (такозваног) геноцида у Сребреници.